آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد؛

راهی برای کاهش مشکلات جنسی بعد از جراحی قلب

راهی برای کاهش مشکلات جنسی بعد از جراحی قلب

به گزارش آجاک در یک مطالعه با بررسی تأثیر توانبخشی قلبی بعد از جراحی قلب در بیماران، عنوان شد که این روش می تواند به افزایش رضایت جنسی بیماران کمک نماید.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، رضایت از رابطه جنسی یکی از فاکتورهای مهم و موثر در رضایت از زندگی، سلامتی و کیفیت زندگی زوجین است. مطالعات نشان داده که سن، افسردگی، فشارهای روحی، بیماریهای مزمن، داروها، فقدان رابطه مناسب با همسر، یائسگی، نحوه زندگی و... می تواند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند.

از دیگر فاکتورهای مهم موثر در کیفیت، عملکرد و چگونگی رضایت جنسی افراد، بیماریهای قلبی عروقی هستند. این گروه از بیماریها از شایع ترین علت مرگ بزرگسالان در سراسر دنیاست و شیوع آن با گذشت هر دهه از عمر دو برابر می شود. در بیماران قلبی اختلال در عملکرد و کاهش فعالیت جنسی شایع است و می تواند بر کیفیت زندگی آنان تاثیر بگذارد.

از عمده ترین مشکلات جنسی بیماران قلبی کاهش یا فقدان میل جنسی است و علت آن وقوع مرگ ناگهانی در طول فعالیت جنسی، تفسیر غلط علایم طبیعی تحریک جنسی؛ مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، بعنوان علایم قلبی و افسردگی پس از حمله قلبی است که در نهایت باعث نارضایتی جنسی و به خطر افتادن سلامت روان می شود. همین طور فعالیت جنسی نامناسب پس از سکته قلبی از عوامل در رابطه با بستری مجدد این بیماران است و همین طور بررسی ها نشان داده که عمل جراحی پیوند عروق کرونری قلب می تواند روی تمام مراحل عملکرد جنسی تاثیر منفی بگذارد.

بر همین اساس سفارش می شود که موضوعات مربوط به مسائل جنسی و روابط زناشویی قسمتی از مراقبت پزشکی بیماران قلبی عروقی باشد، آگاهی های لازم دراین زمینه به آنها داده شود و مشاوره با بیمار و همسر او دراین زمینه صورت گیرد تا از فشار روانی آنها کاسته شود.

توانبخشی قلبی یکی از مجموعه کارهایی است که برای بهبود شرایط بیماران قلبی عروقی طراحی شده و در ابعاد فیزیکی و فیزیولوژیکی روانی و اجتماعی، تعدیل عوامل خطر و پیشگیری ثانویه از بروز مجدد حوادث قلبی عروقی به کار گرفته می شود تا کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و محدودیت های فردی او کاهش پیدا کند.

یکی از کارهایی که در برنامه توانبخشی قلبی انجام می گیرد، انجام مشاوره جنسی است. این توانبخشی می تواند مشکلات جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد؛ اما متاسفانه با وجود شیوع بالای اختلالات جنسی در بیماران قلبی عروقی، اندکی از افراد برای درمان به پزشک مراجعه می کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر توانبخشی قلبی را بر میزان رضایت جنسی بیماران پس از جراحی عروق کرونر قلب بررسی کردند.

در این مطالعه که بصورت مقطعی در مراکز توانبخشی رشت و تهران در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ انجام شد، ۱۰۸ نفر بیمار پس از جراحی عروق کرونر قلب مورد بررسی قرار گرفتند. برای جمع آوری داده های مورد نیاز، از پرسشنامه جمعیت شناختی و رضایت جنسی در دو نوبت پیش از شروع توانبخشی قلبی و پس از گذشت ۱۰ جلسه توانبخشی قلبی استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که پس از انجام جلسات توانبخشی قلبی، نمره رضایت جنسی بیماران بطور مفهوم داری نسبت به قبل افزایش داشته و این بیماران سطح رضایت جنسی را پس از مداخله نسبت به قبل متوسط رو به بالا گزارش دادند. همین طور مشخص شد در هیچ موردی سطح رضایت جنسی بیماران نسبت به قبل بدتر نشده است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق و باتوجه به نتایج به دست آمده؛ باید به عملکرد جنسی بیماران در عمل جراحی عروق کرونر قلب توجه بیشتری شود و با فرهنگ سازی جهت شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی پس از عمل جراحی، موجبات ارتقای کیفیت عملکرد جنسی و در نهایت بهبود کیفیت زندگی این بیماران را فراهم آورد.

در انجام این تحقیق پرند پورقانع، پگاه امیری نژاد و سید محمدتقی رضوی طوسی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تاثیر توانبخشی قلبی بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد جراحی عروق کرونری قلب» در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/02
12:17:39
0.0 /5
800
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی