آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران مطرح كردند

پیشنهادی برای کاهش احتمال ابتلاء به سرطان های دستگاه گوارش

پیشنهادی برای کاهش احتمال ابتلاء به سرطان های دستگاه گوارش

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام مند عنوان کردند که مصرف فیبر و غلات کامل می تواند خطر مبتلاشدن به سرطان های دستگاه گوارش را کم کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، امروزه سرطان به یک مشکل عمده سلامتی در جهان تبدیل گشته و ایران نیز مانند سایر کشورها با روند روبه رشد شیوع سرطان روبه رو شده است. یکی از مهم ترین انواع سرطان، سرطان دستگاه گوارش است و حدود 90 درصد از عوامل موثر بر سرطان های دستگاه گوارش به سبک زندگی ناسالم مربوط می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه نظام مند بر روری مقالات منتشرشده ارتباط دریافت فیبر و غلات کامل را با خطر مبتلاشدن به سرطان های دستگاه گوارش مورد بررسی قرار دادند.

مطالعات نشان داده است که الگوی غذایی سالم نقش مهمی در خطر مبتلاشدن به سرطان دستگاه گوارش دارد. گروه نان و غلات بیشترین سهم دریافت غذایی روزانه سفارش شده را به خود اختصاص می دهند و به سبب نقش مهمی که در بیشتر رژیم های غذایی دارند، تحقیقات زیادی در مورد رابطه بین مصرف غلات و سلامتی انجام شده است.

بررسی های این مطاله نشان داد که فیبرهای رژیمی؛ خصوصاً منابع غلات، می توانند از بروز سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری کنند. غلات کامل سرشار از فیبرهای رژیمی، انواع فیتوکمیکال ها (ترکیبات شیمیایی گیاهی) و آنتی اکسیدان ها هستند، که نقش مهمی در پیش گیری از بیماریهای مزمن همچون سرطان دارند.

پژوهشگران این مطالعه باتوجه به این مساله که دریافت فیبر و غلات کامل می تواند خطر مبتلاشدن به سرطان های دستگاه گوارش همچون سرطان کولورکتال، کولون، سرطان معده و سرطان مری را کم کند، افزایش دریافت غلات کامل و فیبر رژیمی متناسب با نیاز افراد را سفارش می کنند. همین طور معتقدند؛ کاهش دریافت غلات تصفیه شده که در مقایسه با غلات کامل، فیبر رژیمی کمی دارند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی نظام مند رابطه دریافت فیبر و غلات کامل با خطر مبتلاشدن به سرطان های دستگاه گوارش» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مهشاد سروی زاده، غزاله اسلامیان و دکتر امیر صادقی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام آن مشارکت داشتند.

1400/06/31
17:11:21
0.0 /5
695
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی