آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

تأثیر ویتامین D3 در بهبود تحرک اسپرم

تأثیر ویتامین D3 در بهبود تحرک اسپرم

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه تأثیر مصرف ویتامین D3 را در بهبود تحرک اسپرم بررسی کردند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، عدم حاملگی بعد از ۱۲ ماه رابطه جنسی منظم و بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، ناباروری گفته می شود. بر طبق این تعریف ۱۵ درصد از زوج ها در سرتاسر جهان تحت تأثیر ناباروری قرار دارند. طبق بررسی ها، حدود ۲۴.۹ درصد از زوج های ایرانی مشکلات ناباروری دارند که این میزان بالاتر از میانگین جهانی است.

پژوهش ها نشان داده که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از علل ناباروری در ارتباط با عامل مرد است. یکی از اشکالات ناباروری مردانه آستنوزواسپرمی (Asthenozoospermia) یا اختلال در تحرک اسپرم است که در ۱۹ درصد از موارد ناباروری دیده می شود. تحرک ضعیف اسپرم ها شکست در لقاح را پیشبینی می کند و تابحال هیچ درمان خاصی برای بهبود کیفیت مایع منی در مردان یافت نشده است.

در سالهای اخیر استفاده از آنتی اکسیدان های غذایی توجه زیادی را در بهبود باروری مردان جلب کرده است. این آنتی اکسیدان ها هزینه کمتری دارند و اثرات مثبت آنها بر صدمه اکسیداتیو اسپرم و افزایش تعداد و تحرک اسپرم گزارش شده است.

با توجه به این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک طرح تحقیقاتی اثرات ویتامین D3 را بر پارامترهای اسپرم و نشانگرهای غدد درون ریز در مردان نابارور مبتلا به آستنوزواسپرمی بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که مکمل ویتامین D3 امکان دارد بر تحرک اسپرم در مردان مبتلا به آستنوزواسپرمی و دارای ویتامین D3 کم تر از ۳۰ نانوگرم/میلی لیتر تاثیر بگذارد. پیشنهاد می شود که پزشکان و متخصصان تغذیه سفارش های لازم جهت مکمل یاری ویتامین D3 و یا دریافت آن از راه رژیم غذایی را در مردان نابارور سفارش کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر مکمل یاری ویتامین D بر فراسنج های اسپرم و سطوح سمینال و سرمی شاخصهای استرس اکسیداتیو در مردان نابارور آستنواسپرمی ایدیوپاتیک: کارآزمایی بالینی سه سو کور» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و احمد زارع جاوید، محمدرضا دادفر، آناهیتا منصوری، امیر ارسلان سراجیان، لیلا مقسومی نوروز آباد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام آن مشارکت داشتند.
نتایج به دست آمده از این طرح تحقیقاتی، به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه این لینک زیر قابل دسترسی است:
The effects of Vitamin D3 supplementation on Spermatogram and endocrine factors in asthenozoospermia infertile men: a randomized، triple blind، placebo-controlled clinical trial
منبع:

1400/06/30
18:19:42
0.0 /5
624
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴