آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

ماساژ کف پا روشی برای کاهش زردی نوزادان

ماساژ کف پا روشی برای کاهش زردی نوزادان

به گزارش آجاک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در یک مطالعه تأثیر ماساژ کف پا را در نوزادان مبتلا به زردی که تحت فتوتراپی قرار داشتند، بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، زردی نوزادی یا «هیپربیلی روبینمی»؛ یکی از شایع ترین علل بستری مجدد نوزادان در بیمارستان طی هفته اول بعد از تولد است. این مشکل تقریباً در ۶۰ درصد نوزادانی که در زمان مناسب به دنیا می آیند وجود دارد. همینطور زردی در ۸۰ درصد از نوزادان نارس در هفته اول تولد دیده می شود.

اهمیت زردی نوزادان به شیوع آن مربوط نیست، بلکه در صورتیکه این مشکل درمان نشود، امکان دارد منجر به تجمع بیلی روبین در مغز شود که با مرگ و میر قابل توجهی همراه می باشد. با این حال؛ زردی نوزادان معمولا خوش خیم است.

رایج ترین روش درمان زردی نوزادان، فتوتراپی یا نوردرمانی است. در این روش پوست نوزاد در معرض نور فلورسنت قرار می گیرد. این روش علیرغم مزایای زیاد، دارای عوارضی مانند صدمه شبکیه، هیپرترمی، مدفوع شل و سبزرنگ، افزایش دفع آب نامحسوس و... است. علاوه بر این، فتوتراپی هزینه زیادی دارد و به دلیل بستری شدن نوزاد در بیمارستان و پوشیده بودن چشم های نوزاد حین درمان، می تواند در ارتباط مادر با کودک اختلال ایجاد نماید.

با توجه به عوارض این روش درمانی، به کارگیری روش های با عارضه کمتر معقول به نظر می آید. روش هایی که بتوانند سرعت پاسخ به فتوتراپی را تسریع کنند، کمک زیادی به نوزاد والدینش می کند و هزینه های درمان را هم می کاهد. یکی از روش هایی که در کنار فتوتراپی پیشنهاد شده است، استفاده از درمان های مکمل است.

مطالعات زیادی، مزایای ماساژ برای نوزادان را به اثبات رسانده است. همینطور ماساژ می تواند جذب بیلی روبین به داخل خون را کاهش داده و در کاهش میزان بیلی روبین خون موثر باشد.

مطالعات زیادی تأثیر انواع مختلف ماساژ بر میزان بیلی روبین نوزادان را مورد بررسی قرار داده اند و نتایج متناقضی از آن حاصل شده است.

یکی دیگر از درمان های مکمل، «رفلکسولوژی» یا ماساژ کف پا است که امکان دارد برای کاهش میزان بیلی روبین مناسب باشد. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با انجام یک مطالعه تأثیر رفلکسولوژی و ماساژ را بر بیلی روبین خون نوزادان مبتلا به زردی بررسی کردند و تأثیر این دو روش را با یکدیگر مورد مقایسه قرار دادند.

در این کارآزمایی بالینی تصادفی شده که در سال ۱۳۹۸ انجام شد، ۹۰ نوزاد تحت فتوتراپی مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه ها به دو گروه مداخله ماساژ و رفلکسولوژی و یک گروه کنترل تقسیم شدند.

نوزادان گذرانده ماساژ، روزانه سه بار به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ و نوزادان گروه رفلکسولوژی، روزانه سه بار به مدت ۲۰ دقیقه ماساژ کف پا دریافت نمودند. گروه کنترل هم تنها تحت فتوتراپی قرار گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بعد از ۴۸ ساعت مداخله، نوزادانی که علاوه بر فتوتراپی رفلکسولوژی هم دریافت نمودند، کاهش بیشتری در میزان بیلی روبین خون داشتند.

همچنین یافته های این مطالعه حاکی از آن بود که میانگین دفع «مکونیوم» در نوزادانی که فقط تحت درمان با فتوتراپی بودند، نسبت به گروه رفلکسولوژی و ماساژ کمتر بود و دفعات دفع مکونیوم در نوزادان تحت رفلکسولوژی بیشتر از دو گروه دیگر بود. مکونیوم مدفوعی است که در دو، سه روز آغاز تولد از نوزاد دفع می شود و این مدفوع از موادی که جنین در رحم بلعیده، تشکیل شده است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند، به نظر می آید انجام رفلکسولوژی یا ماساژ کف پا در کاهش میزان بیلی روبین نوزادان موثرتر از ماساژ است و پرستاران می توانند برای کاهش بیلی روبین در کنار فتوتراپی، از رفلکسولوژی و ماساژ بعنوان دو روش غیر دارویی استفاده کنند.

در انجام این تحقیق نگار نیکزاد، مجید کاظمی و فاطمه عبدلی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مشارکت داشتند. یافته های این مطالعه شهریورماه سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «مقایسه تأثیر رفلکسولوژی و ماساژ میزان بیلی روبین سرمی نوزادان مبتلا به هیپربیلی روبینمی تحت درمان با فتوتراپی: یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده» درمجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.
1400/06/30
07:59:49
0.0 /5
577
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی