آجاک - acak آینده پژوهی

ایران تا چه اندازه امکان شناسایی و بررسی سویه های جدید کرونا را دارد؟

ایران تا چه اندازه امکان شناسایی و بررسی سویه های جدید کرونا را دارد؟

رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 درباب امکان بررسی سویه های جدید کووید-19، گفت، امکان بررسی و شناسایی به هنگام سویه های جدید با این ظرفیت اندک آزمایشگاه های توالی یابی ویروسی تا حدودی وجود دارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر قباد مرادی، رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 اظهار داشت: نظام مراقبت ژنومیک و توالی یابی کووید-19 کشور هم اکنون با هماهنگی بین معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت بهداشت و حمایت مالی، توسط دو آزمایشگاه تحقیقاتی در کشور در حال انجام می باشد.
وی اظهار داشت: ظرفیت نظام مراقبت ژنومیک در کشور بسیار اندک است، هم اکنون این نظام واریانت های در گردش را گزارش می کند و آخرین نتایج نشان دهنده افزایش و غالب شدن واریانت دلتا در کشور است. این نظام می تواند واریانت های جدید را هم شناسایی کند، هر چند با ظرفیت محدود فعلی امکان شناسایی بموقع کم است.
مرادی اضافه کرد: این نظام بصورت روتین و با تعداد نمونه های کم گزارشات ماهیانه ای از وضعیت واریانت های درگردش در کشور درباره این ویروس ارائه می دهد.
وی با اعلان اینکه از شروع شروع پاندمی کووید-19 در کشور برنامه های مختلفی با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری انجام شده است، اظهار داشت: کارهای کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 را حالا در پنج محور هدفمندسازی پژوهش های در رابطه با کووید-۱۹، گردش گسترده و سریع تازه ترین اطلاعات علمی کووید-۱۹ در جهان و کشور، سرعت بخشیدن به مسیر پاسخ دهی سوالات مهم و فوری سیاست گذاران سلامت، کمک به افزایش روحیه همکاری تیمی در تحقیقات در رابطه با کووید ۱۹ و برنامه ریزی و پیگیری جهت اجرای مطالعات مهم و کاربردی با بیش از 20 برنامه در سطح کشوری دسته بندی کرده ایم.
رییس کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19، به اقدامات پژوهشی درباب سویه دلتا کووید-19 اشاره نمود و اظهار داشت: هر سویه جدیدی که پیدا و در کشور منتشرشود، مسئولیت هایی را برای بخش های مختلف به وجود می آورد. پژوهش هم از این قاعده مستثنا نیست. با ورود سویه دلتا به کشور توجه خیلی از برنامه موجود تحقیقات و فناوری مانند پژوهش ها، مراقبت ژنومیک، رصد مجلات، انتشار گزاره برگ ها، وبینارها و غیره بر این واریانت بیشتر و متمرکزتر شد. در همین راستا اهتمام شد که کارهای این کمیته با توجه بیشتری بر این واریانت صورت گیرد.
مرادی با اعلان اینکه در این میان سوالاتی برای مردم و پژوهشگران پیش آمد که این واریانت چه خاصیت هایی دارد و آیا واکسن های موجود بر سویه دلتا اثرگذار هست یا خیر؟! کوشیدیم که در برنامه هایی مانند تهیه گزاره برگ های سیاستی، برنامه های اولویت پژوهشی، و مرور مقالات و سایر برنامه هایمان به این مساله بیشتر بپردازیم. یک تحقیق ملی که اثر بخشی واکسن ها را بصورت ازمایشگاهی بررسی می کند، را بصورت ویژه راه اندازی کردیم که اثربخشی واکسن ها را می سنجد. نظام مراقبت فعال که توسط معاونت تحقیقات و فناوری حمایت می شود می کوشد برمبنای اطلاعات موجود پاسخ به این پرسش را فراهم آورد.
وی همین طور درباب امکان بررسی سویه های جدید گفت، امکان بررسی و شناسایی به هنگام سویه های جدید با این ظرفیت اندک آزمایشگاه های توالی یابی ویروسی تا حدودی وجود دارد.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بگفته مرادی، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به سبب اهمیت برنامه رصد واریانت ها آمادگی همکاری با ساختارهای مسئول در کشور و همین طور پژوهشگران را دارد. برای تقویت نظام مراقبت ژنومیک این معاونت تشکیل کمیته راهبردی مراقبت ژنومیک و توالی یابی کووید-19 را در برنامه دارد.1400/06/24
14:27:21
0.0 /5
652
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی