آجاک - acak آینده پژوهی
خبر به روزرسانی شد

زلزله قوچان ۲۳ مصدوم در پی داشت

زلزله قوچان ۲۳ مصدوم در پی داشت

خراسان رضوی زمین لرزه ای با قدرت 5.2 ریشتر در ساعت 8: 32: 30 به وقت محلی امروز، 22 شهریور ماه، قوچان را لرزاند.بنا بر گزارش سازمان لرزه نگاری کشور در ساعت ۸: ۳۲: ۳۰ به وقت محلی امروز، ۲۲ شهریور ماه، زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ ریشتر قوچان را لرزاند.

مختصات و مرکز این زمین لرزه که در عمق ۶ کیلومتری زمین رخ داد که ۳۷.۰۸ شمالی و ۵۸.۸۶ شرقی بوده است.

همچنین این زلزله ۳۱ کیلومتری قوچان در خراسان رضوی، ۳۶ کیلومتری چاپشلو در خراسان رضوی و ۴۳ کیلومتری چکنه در خراسان رضوی به وقوع پیوسته است.

شدت این زمین لرزه به حدی بود که در شهرهای مشهد، نیشابور، درگز و بجنورد هم احساس شد.

۹: ۵۰/زمین لرزه ۳.۵ ریشتری بار دیگر قوچان را لرزاند

پس از زمین لرزه ۵.۲ ریشتری که قوچان را لرزاند، دو زمین لرزه دیگر نیز این شهرستان را لرزاند.

بنا بر گزارش سازمان لرزه نگاری کشور این زمین لرزه ۳.۵ ریشتری، ۲۲ شهریور، ساعت ۹: ۰۸: ۲۰ در عمق شش کیلومتری زمین قوچان را لرزاند.

این زمین لرزه در ۲۴ کیلومتری قوچان، ۳۷ کیلومتری چکنه و ۴۱ کیلومتری چاپشلو رخ داد.

همچنین زلزله دیگری با قدرت ۲.۸ در عمق هفت کیلومتری زمین و در ساعت ۸: ۵۶ به وقوع پیوسته است.

۱۰: ۲۱/شبکه های گاز در قوچان و درگز پایدار است

رئیس امور HSE و مدیریت بحران شرکت گاز خراسان رضوی اظهار داشت: زلزله امروز دوشنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۰ خساراتی به شبکه ها و تاسیسات گازرسانی استان در قوچان و درگز وارد نکرده است.

محمد ایمانی فر با بیان این خبر اظهار نمود: با بررسی های انجام شده تا حالا وضعیت شبکه ها و ایستگاه های گازرسانی خراسان رضوی در مناطق قوچان و درگز پایدار می باشد و خسارتی ناشی از وقوع زلزله به تاسیسات وارد نشده است.

وی اضافه کرد: اکنون تیم های امدادی شرکت گاز استان در سطح روستاهای قوچان و درگز حضور دارند. شهروندان می توانند در صورت مواجهه با مسائل حوزه گاز طبیعی با تلفن ۱۹۴ تماس بگیرند.

۱۰: ۲۷/آماده باش اورژانس مشهد در پی زمین لرزه بامداد امروز

مدیر روابط عمومی اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در پی زلزله اخیر در مشهد تا حالا هیچ تماس یا موردی درباب مصدومیت مردم با اورژانس نشده، اما نیروها در حالت آماده باش هستند.

محمد علیشاهی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در پی زلزله اخیر در مشهد تا حالا هیچ تماس یا موردی درباب مصدومیت مردم با اورژانس نشده است.

وی اضافه کرد: پایگاه اورژانس شهرستان قوچان نیز در حالت آماده باش بوده و به محل های زلزله زده اعزام شده است. همین طور نیروهای بیمارستانی و بهداشت درمان قوچان نیز درحالت آماده باش قرار دارند.

مدیر روابط عمومی اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد: همین طور اورژانس و کادر درمان مشهد نیز درحالت آماده باش هستند تا در صورت تماس یا موردی در این خصوص به محل اعزام شوند. امیدواریم که هیچ اتفاقی رخ ندهد.

۱۱: ۰۴/اعزام ۱۰ تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده خراسان رضوی

سخنگوی هلال احمر خراسان رضوی با اعلان اینکه زلزله ۵.۲ ریشتری که به مرکزیت حوالی قوچان و عمق ۶ کیلومتری در ساعت ۸: ۳۲ دقیقه بامداد امروز دوشنبه رخ داد، اظهار داشت: در ضمن این زلزله، بلافاصله وضعیت زرد امدادی و آماده باش در هلال احمر اعلام گردید و در حال حاضر پنج تیم ارزیاب در قوچان و پنج تیم دیگر در درگز به مناطق زلزله زده اعزام شدند تا خسارت ها و تلفات احتمالی را برآورد کنند.

مجتبی محمودی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: زلزله ۵.۲ ریشتری که به مرکزیت حوالی قوچان و عمق ۶ کیلومتری در ساعت ۸: ۳۲ دقیقه بامداد امروز دوشنبه رخ داد.

وی اضافه کرد: در ضمن این زلزله، بلافاصله وضعیت زرد امدادی و آماده باش در هلال احمر اعلام گردید.

سخنگوی هلال احمر خراسان رضوی افزود: همین طور به دستور معاون امداد و نجات هلال احمر استان تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر در شهرهای قوچان، چناران، مشهد، کلات، درگز و نیشابور در حالت آماده باش درآمدند.

محمودی اشاره کرد: در حال حاضر پنج تیم ارزیاب در قوچان و پنج تیم دیگر در درگز به مناطق زلزله زده اعزام شدند تا خسارت ها و تلفات احتمالی را برآورد کنند.

وی اشاره کرد: تا حالا هیچ نوع خبری از تلفات و یا تخریب گسترده اعلام نشده است. با دهیاران روستاها در ارتباط هستیم تا در صورت خسارات یا تلفات امدادگران هلال احمر بموقع و به سرعت در محل حاضر شده و کمک کنند.

سخنگوی هلال احمر خراسان رضوی عنوان کرد: از مردم درخواست می نماییم که هشدارهای زمان زلزله را توجه کرده و بدون استرس در حالت آماده باش قرار گیرند. همین طور از مردم درخواست می نماییم ترجیحا در فضای باز حضور داشته باشند.

محمودی بیان کرد: احتمال پس لرزه وجود دارد اما بطور معمول زلزله اصلی همان زلزله اولی است اما امکان زلزله شدیدتر نیز وجود دارد. آن چیزی که در زلزله خود موجب مشکل خواهد شد، ترس بیش از اندازه و فرار است.

وی اضافه کرد: بهترین کار در زمان زلزله پناه گیری است. از مردم خواهش می کنم که در فضای باز حضور پیدا کرده و از حضور در محل هایی که احتمال ریزش وجود دارد، پرهیز کنند.

۱۱: ۱۲/تاکنون خسارتی از زلزله قوچان گزارش نشده است؛ احتمال وقوع زلزله قوی تر تا یک هفته آتی

فرماندار شهرستان قوچان در شورای هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان اظهار داشت: تا کنون خسارت مالی و جانی از زلزله قوچان گزارش نشده است.

امین رضا مرآتی بامداد امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان قوچان که بعد از وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: باتوجه به سابقه وقوع زلزله در منطقه امکان وقوع زلزله ای قوی تر تا یک هفته آتی محتمل است.

فرماندار شهرستان قوچان اضافه کرد: بنا بر این تمام اعضای شورای مدیریت بحران تا یک هفته بصورت آماده باش هستند و تمام مرخصی ها لغو می شود.

وی افزود: کانون اصلی زلزله محور روستاهای عمارت، دیزادیز و محور روستاهای یدک، حد فاصل گسل های ریشخوار و پشته در امتداد غرب گسل امرودک، بوده است.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان قوچان با اعلان اینکه هیچ نوع خسارتی به زیرساخت ها وارد نشده است، اظهار داشت: تنها خسارتی که تا این لحظه گزارش شده خسارتی اندک به برخی خانه های روستایی با بافت قدیمی بوده است.

۱۳: ۰۵/چهارمین زلزله قوچان نیز ثبت شد

زلزله ۳.۲ ریشتری بار دیگر قوچان را لرزاند.

بنا بر گزارش سازمان لرزه نگاری کشور زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر ساعت ۱۱: ۰۷ امروز برای چهارمین بار قوچان را لرزاند.

این زمین لرزه در ۲۹ کیلومتری قوچان، ۳۸ کیلومتری چاپشلو و ۴۰ کیلومتری چکنه رخ داده است.

گفتنی است از بامداد امروز در شهرستان قوچان چهار زلزله ۵.۲، ۲.۸، ۳.۵ و ۳.۲ ثبت شده است.

۱۴: ۴۱/بیش از ۳۰ پس لرزه در قوچان تا حالا به ثبت رسیده است

رئیس مرکز لرزه نگاری شهرستان قوچان از وقوع ۳۲ پس لرزه بعد از وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری تا ساعت ۱۴ امروز آگاهی داد.

علیرضا محراب رییس مرکز لرزه نگاری شهرستان قوچان در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: بعد از وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری بامداد امروز در قوچان تا ساعت ۱۴ پس از ظهر امروز ۳۲ پس لرزه در این شهرستان به وقوع پیوسته است.

وی با تاکید بر این که سایت سازمان لرزه نگاری تنها زلزله های بیش از ۲.۵ ریشتر را منتشر می کند، اضافه کرد: بزرگترین این پس لرزه ها ۳.۵ ریشتر بوده و ۵ زلزله بیش از ۲.۵ ریشتری نیز ثبت شده است.

۱۵: ۳۲/آسیب ۴۰ درصدی به برخی خانه های کاهگلی بر اثر زلزله قوچان

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان قوچان از تخریب ۳۰ تا ۴۰ درصدی تعدادی از منازل کاهگلی روستایی این شهرستان در پی زلزله اخیر آگاهی داد.

علی اکبر قوی هیکل امروز در جمع خبرنگاران اظهار نمود: بیشترین خسارتی که وارد شده، مربوط به دره عمارت و مربوط به روستاهای خلکانلو، عمارت، دیزادیز و آبشوری است که دلیل اصلی آن نزدیکی به مرکز زمین لرزه بوده است.

وی با اعلان اینکه ۵ اکیپ ارزیابی از بنیاد مسکن شهرستان قوچان با ۱۰ نفر نیرو در منطقه دره عمارت حضور دارند، اظهار داشت: برمبنای ارزیابی های اولیه و مشاهده تک تک منازل خسارت دیده شده برآورد هزینه انجام می شود تا به زودی موضوع بازسازی در منطقه اجرائی شود.

قوی هیکل اضافه کرد: از آن جایی که بیشتر خانه هایی که لطمه دیده اند، کلنگی و گلی بوده اند، این خانه ها گرفتار ۳۰ تا ۴۰ درصد خسارت شده اند و امکان زندگی در آنها وجود ندارد.

علی فضائلی نیا، بخشدار بخش مرکزی شهرستان قوچان، نیز امروز در حاشیه بازدید از یکی از منازل مسکونی تخریب شده در روستای دیزادیز شهرستان قوچان در جمع خبرنگاران عنوان کرد: خوشبختانه در این حادثه خسارت جانی نداشتیم و عمده خسارت ها مالی بوده است اما یکی از ساختمان هایی که خسارت زیادی دیده، پاسگاه انتظامی روستای دیزادیز است.

وی افزود: اکیپ هایی از هلال احمر و بنیاد مسکن کار ارزیابی در راه را انجام می دهند تا بعد از جمع بندی نهایی گزارش کامل اعلام می شود.

۲۰۲۰: ۴۳/زلزله قوچان ۲۳ مصدوم در پی داشت

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان از مصدومیت ۲۳ نفر بر اثر وقوع زمین لرزه ۵.۲ ریشتری بامداد امروز در این شهرستان آگاهی داد.

فرشید فتحی مقدم در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ۱۵ نفر از شهروندان بصورت حضوری به بیمارستان موسی ابن جعفر(ع) قوچان مراجعه کردند که از این میان ۱۲ نفر ترخیص و سه نفر بستری شدند؛ همین طور چهار نفر بعد از وقوع حادثه با اورژانس تماس گرفتند که ۲ نفر بصورت سرپایی مداوا و ۲ نفر نیز به بیمارستان موسی بن جعفر (ع) منتقل شدند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان با بیان این نکته که عامل اصلی مصدومیت افراد بروز حادثه در حین فرار بوده و ضمن تاکید بر لزوم آرامش در حین وقوع حوادث اشاره کرد: در پی این حادثه تعداد چهار نفر از مادران حامله به بیمارستان شهدا مراجعه کردند که سه نفر ترخیص و یک نفر بستری شد.

۲۳: ۲۳/آسیب ۴۳ روستا بعد از زلزله قوچان

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان قوچان از لطمه دیدگی ۴۳ روستا در اثر زلزله بامداد امروز در این شهرستان خبر داد؛ همین طور رییس هلال احمر شهرستان قوچان اظهار داشت: وسایل مورد نیاز برای اسکان اضطراری تعدادی از روستاییان ارسال شده است.
علیرضا محراب رییس شبکه لرزه نگاری شهرستان قوچان در جلسه فوق العاده شورای هماهنگی مدیریت بحران که امشب در سالن اجتماعات شهدای دولت فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: کانون زلزله بامداد امروز در ۶ کیلومتری جنوب روستای یدک و ۴ کیلومتری روستای گوگانلو بوده است.
وی افزود: این زلزله نخستین زمین لرزه بیش از ۵ ریشتر است که طی ۵۳ سال اخیر در شهرستان قوچان رخ داده است و برمبنای مطالعات انجام شده عامل اصلی این زمین لرزه زون غربی گسل کشف رود بود که باتوجه به فعالیت این گسل این زمین لرزه محتمل بوده است.
محراب اشاره کرد: زمین لرزه ای که در سال ۴۷ با ۵.۱ ریشتر قدرت در شهرستان قوچان رخ داده است ارتباطی با گسل کشف رود ندارد و این زمین لرزه نمی تواند دور برگشت زلزله ۵۳ سال قبل باشد.
بیشترین خسارت مربوط به روستاهای عمارت، دیزادیز و ابشوری است
مسعود برازنده رییس جمعیت هلال احمر شهرستان قوچان، با اعلان اینکه بیشترین خسارت مربوط به روستاهای عمارت، دیزادیز و ابشوری است، اضافه کرد: باتوجه به برآورد اولیه در منطقه عمارت برخی از ساکنان نیاز به اسکان اضطراری دارند و وسایل مورد نیاز از قبیل چادر، پتو و موکت درحال ارسال است اما باتوجه به سرمای هوا در شهرستان قوچان پیشنهاد می دهیم که از فضای فیزیکی کلاس های درس استفاده گردد تا از هرگونه خطر احتمالی به سبب استفاده از وسایل گرمازا در چادرها جلوگیری شود.
محدوده روستای یدک گرفتار افت آب دهی شده بود که این علامت امکان وقوع زلزله را محتمل می کرد
جواد سعادتی مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان قوچان، اظهار داشت: محدوده روستای یدک از ابتداء سال با پدیده کاهش میزان آب های چاه و افت آب دهی شده بود که این علامت امکان وقوع زلزله را محتمل می کرد.
وی اظهار نمود: بعد از وقوع زلزله میزان آب دهی چاه های منطقه همچون عمارت، خلکانلو، الهیان و داوودلی کم شده و در بعضی مناطق بصورت کامل خشک شده است؛ همین طور مخزن همت آباد گرفتار ترکیدگی شده و در بخش آب آشامیدنی خسارتی به تجهیزات وارد شده اما روند آب رسانی ادامه دارد.


1400/06/23
11:41:46
0.0 /5
739
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی