آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه آزمایشگاهی بررسی شد

تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری

تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری

آجاک: پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با انجام یک مطالعه عنوان کردند که باکتری های هم زیست با گیاه دارویی «افدرا» قادر به مهار سلول های سرطانی مری، در محیط کشت هستند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، باتوجه به افزایش نرخ بروز سرطان مری در بعضی کشورهای آسیایی همچون مناطق شمال و شمال شرق ایران، شناسایی ترکیبات ضد سرطانی جدید برای سرکوب این بیماری ضروری می باشد. این بیماری در مجموع هشتمین سرطان رایج و ششمین عامل مرگ و میر وابسته به سرطان در کل دنیا شمرده می شود.

بروز این بیماری می تواند به سبک زندگی، شرایط محیطی و استعداد ژنتیکی افراد وابسته باشد. کمربند جغرافیایی سرطان های مری و معده، از کشور چین تا نواحی شمالی ایران امتداد یافته است؛ بطوریکه در شمال کشور ایران و در استان گلستان، این سرطان ها شایع هستند.

علاوه بر روش های جراحی، شیمی درمانی با داروهای مختلف نیز در درمان سرطان مری استفاده می شود. با این وجود؛ هزینه بالا، اثرات جانبی زیاد و ایجاد مقاومت در سلول های سرطانی، استفاده از این داروها را محدود کرده است. بنا بر این امروزه توجه به ترکیبات طبیعی، جهت کاربرد در شیمی درمانی گسترش یافته است.

امروزه اثبات شده که تولید خیلی از متابولیت های گیاهی با فعالیت میکروارگانیسم های «اندوفیت» ارتباط دارد. اندوفیت ها؛ میکروارگانیسم های ساکن در بافت های مختلف گیاه هستند که با گیاه میزبان خود، رابطه هم زیستی برقرار می کنند. این میکروارگانیسم ها با تولید ترکیبات فعال زیستی یا متابولیت های ثانویه، برای مقابله گیاه با میکروارگانیسم های بیماری زا، حشرات و جانوران علف خوار، به گیاه میزبان خود سود می رسانند.

گیاه «افدرا»؛ از گیاهان پر سابقه در طب سنتی ایران است و در نواحی وسیعی از ایران وجود دارد. بررسی های مختلف نشان داده که در این گیاه ترکیبات فعال زیستی با خواص مختلف وجود دارد.

بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه مبادرت به شناسایی ترکیبات ضدسرطانی جدیدی از باکتری های اندوفیت گیاه افدرا کردند و توانمندی این باکتری ها را در مهار تکثیر و زنده مانی سلول های سرطان مری مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه تعداد ۷۰ کلنی باکتری اندوفیت از گیاه افدرا جداسازی شد و این باکتری ها خالص سازی شدند. پژوهشگران خصوصیات ریخت شناسی این باکتری ها را بررسی کردند و تعداد ۵۴ باکتری که از لحاظ شکل میکروسکوپی و شکل کلونی متفاوت بودند، برای ادامه آزمایش ها انتخاب شدند.

پس از کشت این باکتری ها ترکیبات زیستی فعال و یا متابولیت های ثانویه تولید شده از آنها، استخراج و خشک شد و تاثیر آنها بر سلول های رده سلولی سرطان مری مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد؛ یکی از سویه های باکتریایی اندوفیت گیاه افدرا، دارای فعالیت ضد سرطانی بر روی رده سلولی سرطان مری است.

در این بررسی باکتری های اندوفیت، توانایی مهار تکثیر رده سلولی سرطان مری را داشته و موجب تغییرات ریخت شناسی در این سلول ها شدند.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند تولید ترکیبات فعال زیستی توسط میکروارگانیسم های اندوفیت گیاه دارویی، می تواند بعنوان یک راه حل با ارزش برای پاسخ گویی به نیاز بیش از پیش به این ترکیبات در درمان سرطان ها باشد.

این پژوهشگران معتقدند؛ جهت تایید این نتایج آزمایش های بیشتری بعد از خالص سازی مواد موجود در عصاره و همین طور انجام مطالعات در مدلهای جانوری سرطانی لازم است.

در انجام این تحقیق، مهرداد غیاثوند، علی مخدومی، مریم مقدم متین و جمیل واعظی؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «مهار تکثیر سلولی سرطان مری (KYSE-30) توسط متابولیت های ثانویه باکتری های اندوفیت افدرا» در نشریه یافته های نوین در علوم زیستی انتشار یافته است.

منبع:

1400/06/18
10:43:16
0.0 /5
696
تگها: پژوهش , كاربر
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی