آجاک - acak آینده پژوهی

بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله لازم است؟

بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله لازم است؟

به گزارش آجاک به قول پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت؛ شواهدی وجود ندارد که نشان دهنده تداخل استفاده از واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوانزا باشد. بنابراین؛ با عنایت به شواهد محدود موجود، به منظور به حداقل رساندن سردرگمی در مورد هرگونه واکنش مرتبط، 14 روز فاصله و حداقل هفت روز فاصله بین تزریق واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوانزا سفارش می شود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آنفلوآنزا یکی از بیماریهای بسیار مهمست که سالیانه در کل دنیا منجر به مرگ صدها نفر و بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان ها می شود. بنابر بررسی های مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها در ایالات متحده آمریکا، واکسیناسیون مقابل آنفلوآنزا، شدت بیماری، مراجعات پزشکی، بستری شدن بیمارستانی و مرگ را می کاهد.

مقالات معتبر تایید نموده اند که امکان ابتلای همزمان به دو بیماری آنفلوآنزا و کووید-۱۹ وجود دارد و باید قبل از شروع فصل سرما، تمهیدات لازم برای مقابله با همه گیری همزمان این دو بیماری فراهم گردد.

با توجه به موارد عنوان شده، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت ایران با تهیه یک گزاره برگ پاسخ سریع و با بررسی شواهد و مطالعات موجود، به این پرسش پاسخ دادند که «فاصله زمانی بین تزریق واکسن کووید-۱۹ و واکسن آنفلوآنزا چقدر باید باشد؟»

مطالعات و شواهدی که بطور مستقیم فاصله زمانی مناسب بین تزریق واکسن کووید-۱۹ و واکسن آنفلوآنزا را بررسی نموده باشد، وجود ندارد. در عین حال هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهنده تداخل استفاده از واکسن کووید-۱۹ و واکسن آنفلوآنزا باشد.

اگرچه داده ای برای تزریق همزمان واکسن کووید-۱۹ با سایر واکسن ها وجود ندارد؛ اما تجربه گسترده در حوزه واکسن های دیگر غیر از کووید-۱۹ نشان داده است که ایمنی زایی و عوارض جانبی، چه در زمان تزریق به تنهایی و چه تزریق بطور همزمان، بطور کلی مشابه هستند؛ اما باتوجه به عدم وجود داده ها بر روی تزریق هم زمان این دو واکسن و برای به حداقل رساندن سردرگمی درباب هرگونه واکنش مرتبط، حفظ فاصله دو هفته ای (۱۴ روزه) بین تزریق واکسن کووید–۱۹ و تزریق هر نوع واکسن دیگر (همانند واکسن آنفلوآنزا) توسط مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریها (CDC) و مرکز مشاوره ایمن سازی (IMAC) سفارش شده است. گروه مشاوره فنی استرالیا (ATAGI)، در مورد ایمن سازی حداقل زمان ترجیحی بین دریافت واکسن کووید-۱۹ و سایر واکسن ها مانند واکسن آنفلوآنزا را هفت روز در نظر گرفتند و کاهش این فاصله زمانی را در وضعیت ذیل قابل قبول دانستند:

۱. افزایش ریسک ناشی از کووید-۱۹ یا سایر واکسن های پیشگیری کننده از بیماری (برای مثال شیوع کووید-۱۹، شیوع آنفلوآنزا، زخم ها مستعد به کزاز)؛

۲. مباحث لجستیکی یا پشتیبانی مانند دشواری برنامه ریزی برای حفظ فاصله هفت روزه.

این بدان مدلول است که در صورت لزوم، فرد ممکنست قادر به دریافت واکسن دیگری در میان دو دوز واکسن کووید-۱۹ باشد. همانند سایر واکسن ها، اگر فرد دریافت کننده واکسن به شدت ناخوش احوال شود، واکسیناسیون باید به تعویق بیفتد. اگر فرد برای مدت زمان کوتاهی عوارض ناخواسته همچون تب پس از دریافت واکسن را تجربه کند، سایر واکسن ها تا زمان از میان رفتن این عوارض نباید تزریق شوند.

تزریق هم زمان یا نزدیک به هم دو یا چند واکسن، برخی مواقع می تواند منجر به درجه بالاتری از عوارض جانبی خفیف تا متوسط شود و نسبت دادن عوارض جانبی بالقوه را به واکسیناسیون با چالش روبه رو می کند. اگر تزریق دو واکسن کووید-۱۹ و آنفلوآنزا بصورت هم زمان صورت گیرد، واکسیناسیون مجدد برای هیچ یک از واکسن ها مورد نیاز نیست و تنها بیمار باید باخبر باشد که احتمال افزایش عوارض جانبی مشترک وجود خواهد داشت. برخی نکات مهم در مورد فاصله زمانی بین تزریق واکسن کووید-۱۹ و واکسن آنفلوآنزا در ذیل مطرح شده است:

- اگر واکسن آنفلوآنزای حاوی ویروس زنده، تزریق شده است؛ چهار هفته منتظر بمانید و سپس واکسن کووید-۱۹ را تزریق کنید. اما اگر عملی نباشد، تزریق آنرا به تاخیر نیندازید؛

- اگر دوز اول واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده اید، در اسرع وقت (بسته به نوع واکسن) دوز دوم را هم دریافت کنید و پس از ۱۴ روز واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنید؛

- اگر در نوبت دریافت واکسن کووید-۱۹ هستید، بمحض در دسترس بودن واکسن آنفلوآنزا، آنرا دریافت کنید و بعد از ۱۴ روز در صورت در دسترس بودن، واکسن کووید-۱۹ را تزریق کنید.

این گزارش به سفارش معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تهیه شده و دستورالعمل تخصصی نیست. بدین سبب در استفاده از مطالب، این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.
1400/06/15
21:35:53
0.0 /5
597
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی