آجاک - acak آینده پژوهی

تولید لباس هوشمند با فناوری نانو برای نظارت بر عملکرد قلب

تولید لباس هوشمند با فناوری نانو برای نظارت بر عملکرد قلب

آجاک: پژوهشگران دانشگاه رایس با بهره گیری از الیاف رسانای نانوتیوب کربن موفق به ساخت لباس های هوشمندی شده اند که بطور مستمر بر ضربان قلب بیمار نظارت دارد و نوار قلب (EKG) می گیرد. این لباس کاملا انعطاف پذیر، راحت، سبک و قابل شستشو است.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، در فناوری های پیشرفته امروزی بطور معمول برای نظارت مستمر علائمی مانند ضربان قلب، دمای بدن یا گلوکز خون، از ساعت هوشمند یا مچ بند یا کمربندهایی استفاده می شود که گاهی کاربر را در حین استفاده با مشکل مواجه می کنند.
محققان دانشگاه رایس با هدف توسعه لباس هوشمند با کاربرد پزشکی ایده ای نو ارائه کردند و با بهره گیری از رشته هایی از جنس نانوتیوب کربن، لباس های هوشمندی طراحی کردند که ظاهر آن دقیقا مشابه پوشاک عادی است. در حقیقت رشته های رسانای نانوتیوب دقیقا مشابه رشته های معمولی نخ در تولید این پارچه هوشمند استفاده شده اند.
با استفاده از این لباس هوشمند می توان بطور مستمر بر ضربان قلب نظارت داشت و نوار قلب (EKG) گرفت. کاربرد این لباس بیشتر در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی عروقی است.
این الیاف رسانا کاملا سبک، راحت و قابل شستشو هستند و به هیچ وجه نسبت به پوشاک عادی، حس متفاوتی به بیمار نمی دهند.
در حال حاضر برای کنترل عملکرد قلب بیمار از سینه بندهایی استفاده می شود که در ناحیه قفسه سینه قرار می گیرند، ولی نتایج آزمایش ها نشان میدهد این لباس هوشمند در جمع آوری داده بسیار موفق تر از سینه بندهای متداول هستند.
الگوی دوختن این الیاف به پارچه بصورت زیگزاگ است که در صورت شستشوی لباس در ماشین، کِش نیایند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nano Letters انتشار یافته است.


منبع:

1400/06/14
21:51:03
0.0 /5
708
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی