آجاک - acak آینده پژوهی

فشار خون بالا عاملی برای مرگ بیشتر از ۸ و نیم میلیون نفر در جهان

فشار خون بالا عاملی برای مرگ بیشتر از ۸ و نیم میلیون نفر در جهان

به گزارش آجاک نتایج یک تحقیق بین المللی که با همکاری اساتید و محققان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گرفته است، نشان داده است که فشار خون بالا با بیشتر از ۸.۵ میلیون مرگ و میر در سال در سرتاسر جهان مرتبط می باشد و عامل اصلی سکته مغزی، بیماری های قلبی ایسکمیک، سایر بیماری های عروقی و بیماری های کلیوی است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بر اساس یافته های این مطالعه، پیشرفت در تشخیص، درمان و کنترل فشار خون بالا در میان کشورها بسیار متفاوت می باشد، به صورتی که بعضی از کشورهای با درآمد متوسط هم اکنون از اکثریت کشورهای با درآمد بالا بهتر عمل می کنند. رویکرد دوگانه کاهش شیوع فشار خون بالا از راه پیشگیری اولیه و همینطور بهبود درمان و کنترل نه تنها در کشورهای با درآمد بالا بلکه در کشورهای با درآمد کم و متوسط هم امکان پذیر است.
این پژوهش نشان داده است که طی ۳۰ سال گذشته، تعداد بزرگسالان (۷۹-۳۰ ساله) مبتلا به فشار خون در سرتاسر جهان دو برابر شده است و از ۳۳۱ میلیون زن و ۳۱۷ میلیون مرد در سال ۱۹۹۰، به ۶۲۶ میلیون زن و ۶۵۲ میلیون مرد در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است و بخش قابل توجه این روند افزایشی در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ داده است.
همچنین علیرغم تشخیص ساده و درمان نسبتاً آسان فشار خون با داروهای ارزان قیمت، حدودا نیمی از افراد مبتلا به فشار خون (۴۱ درصد از زنان و ۵۱ درصد از مردان) در سرتاسر جهان در سال ۲۰۱۹ از وضعیت خود بی اطلاع بودند و بیشتر از نیمی از زنان و حدود ۶۰ درصد از مردان مبتلا به این بیماری تحت درمان قرار نگرفته اند.
بر طبق این گزارش در سرتاسر جهان، یک نفر از هر ۴ زن و یک نفر از هر ۵ مرد مبتلا به فشار خون بالا توانسته است با پیگیری درمان و اصلاح سبک زندگی، فشار خون خویش را کنترل کند.
محققان این مقاله اعتقاد دارند که پیشرفت های چشم گیر در میزان درمان و کنترل فشار خون در بعضی از کشورهای با درآمد متوسط همچون کاستاریکا، قزاقستان، آفریقای جنوبی، برزیل، ترکیه و ایران طی سه دهه گذشته نشان داده است که گسترش پوشش همگانی سلامت و تقویت مراقبت های اولیه در این حوزه موثر بوده است. بهبود مراقبت از فشار خون بالا و کاهش بار این بیماری در بعضی از این کشورها، مانند کاستاریکا تا حدی بوده است که میزان درمان و کنترل فشار خون بالا به اندازه خیلی از کشورهای پردرآمد رسیده است.
بر اساس یافته های این پژوهش فشار خون بالا مستقیماً با بیشتر از ۸.۵ میلیون مرگ و میر در سال در سرتاسر جهان مرتبط می باشد و عامل اصلی سکته مغزی، بیماری های قلبی ایسکمیک، سایر بیماری های عروقی و بیماری های کلیوی است. کاهش فشار خون می تواند تعداد سکته های مغزی را ۳۵ تا ۴۰ درصد، حملات قلبی را ۲۰ تا ۲۵ درصد و نارسایی قلبی را حدود ۵۰ درصد کم کند.

بر اساس این پژوهش باوجود پیشرفت های دارویی و روش های درمانی در طول چند دهه گذشته، پیشرفت جهانی در مدیریت فشار خون کند بوده است و اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به پرفشاری خون بدون معالجه باقی می مانند.
تجزیه و تحلیل های انجام شده در این مطالعه روش های خوبی را در تشخیص و درمان فشار خون بالا نه تنها در کشورهای با درآمد بالا بلکه در کشورهای با درآمد متوسط نشان داده است. این یافته ها نشان داده است که اگر حامیان بین المللی و دولت های ملی متعهد به رسیدگی به این عامل اصلی بیماری و مرگ و میر شوند، پیشگیری از فشار خون بالا و بهبود تشخیص، درمان و کنترل آن در مناطق با درآمد کم و متوسط امکان پذیر است.
بر اساس این مطالعه، کاهش مصرف نمک و افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات، در کنار ارتقای تشخیص از راه گسترش پوشش همگانی بهداشت و مراقبت های اولیه و اطمینان از دسترسی بی وقفه به داروهای موثر برای کاهش اپیدمی فزاینده فشار خون در کشورهای با درآمد کم و متوسط از سیاست هایی است که می بایست دنبال شود.
به نقل از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این مطالعه از نتایج پژوهش های ملی تمامی کشورهای جهان بهره گیری شده است و از ایران دکتر باقر لاریجانی، دکتر فرشاد فرزادفر، دکتر رامین حشمت، دکتر افشین استوار و تعدادی از محققان مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنار اساتید و پژوهشگرانی از سایر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور مشارکت داشته اند.
نتایج این پژوهش در مجله علمی "The Lancet"منتشر شده است.1400/06/12
17:15:51
0.0 /5
524
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی