آجاک - acak آینده پژوهی
گزارش جهانی فناوری و نوآوری ۲۰۲۱؛

ایران رتبه ۷۱ فناوری و نوآوری جهان را دارد

ایران رتبه ۷۱ فناوری و نوآوری جهان را دارد

به گزارش آجاک گزارش جهانی فناوری و نوآوری ۲۰۲۱ رسما اعلام داشت که ایران رتبه ۷۱ جهان را در بخش فناوری به خود مختص کرده است، با عنایت به این که نوآوری و فناوری اهمیت به شدت بالایی در توسعه و اقتصاد یک کشور دارد در امتیاز رده بندی کلی جهانی ایران جزو کشورهای در حال توسعه رو به بالا است.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، گزارش جهانی فناوری و نوآوری ۲۰۲۱ توسط کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد با همکاری نمایندگان هر کشور از دانشگاه ها، سازمان های معتبر جهانی و سازمان های زیر مجموعه سازمان ملل متحد جمع آوری شده است.
پیشرفت های اخیر در فناوری های مرزی همچون هوش مصنوعی، رباتیک و بیوتکنولوژی پتانسیل فوق العاده ای برای توسعه پایدار نشان داده است. در تمامی حوزه ها فناوری و نوآوری و تکنولوژی را اگر استفاده نماییم آن حوزه به سرعت پیشرفت می کند پیشرفت در هر صنعت سبب رضایت مندی مردمان آن کشور و سبب رشد اقتصاد آن کشور می شود که میتوان صنعت پیشرفته آن کشور را در کشورهای دیگر مشاهده کرد محصولاتی که تکنولوژی بالایی دارند و به کارها سرعت می بخشند.
به عنوان مثال در صنعت خودرویی کشور ما فناوری و نوآوری هایی وجود دارد که اگر در خودرو استفاده گردد سبب می شود رضایت مندی مردم از آن خودرو بالا برود و این مورد در اقتصاد و دسترسی به بازار خارجی را هم برای آن خودرو فراهم می آورد. امروز تأثیر فناوری و نوآوری در تمامی قسمت های زندگی بشریت نقش مهمی دارد.
اینها مواردی از مطالب این گزارش جهانی است در این گزارش تأثیر فناوری و نوآوری در حوزه های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است و مبین این است که چه کشورهایی درحال توسعه اند و فناوری و نوآوری در کشورهای در حال توسعه سبب شده است که همه به صورت یکسان فناوری در دسترس آنها نباشد و چطور می توان این مورد را حل کرد.
در این گزارش ۱۵۸ کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است که در فناوری اطلاعات ایران رتبه ۸۲ را در جهان دارد و رتبه آمریکا در این عرصه ۱۴ است، رتبه جهانی ایران در مهارت ها ۷۴ و رتبه کره جنوبی ۲۷ است.
مهمترین قسمت در نوآوری و فناوری و استفاده از این در تمامی صنعت ها و حوزه ها تحقیق و توسعه است که رتبه جهانی ایران ۳۷ و در صنعت رتبه جهانی ۱۳۰ از آن ایران است. همینطور سرمایه گذاری بر روی فناوری و نوآوری چه دربخش خصوصی چه دولتی کشورمان رتبه جهانی ۵۳ را دارد.
در مجموع کل ایران رتبه ۷۱ جهان را دارد و رتبه یک در دست آمریکا است.
جمع بندی این اطلاعات توسط آنکتاد به این صورت است که در دسامبر سال ۲۰۲۰ کارشناسان و پژوهشگران از هر کشور در نشست آنلاین که از ژنو مدیریت می شود نظرات و مشاوره و تحقیقات خویش را به کارشناسانی که در حال تهیه گزارش جهانی فناوری و نوآوری ۲۰۲۱ در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته برگزار شد اطلاعات و تحقیقات خویش را عرضه دادند.
در این نشست آنلاین امیرعباس محمدی کوشکی سرپرست تیم اختراعات ایران که در STI Fourm نوآوری ملل متحد هم عضو است جهت بررسی شاخصهای فناوری و نوآوری که در صنعت های متفاوت سبب پیشرفت می شود مطالبی عرضه کرد.منبع:

1400/06/08
22:02:11
0.0 /5
609
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی