آجاک - acak آینده پژوهی
محققان ایرانی مطرح كردند

بی خیالی نوجوانان، عاملی برای توسعه کووید 19

بی خیالی نوجوانان، عاملی برای توسعه کووید 19

به گزارش آجاک پژوهشگران کشور در یک مطالعه علمی که در مورد نحوه سازگاری نوجوانان با پاندمی کووید 19 انجام شده، نشان داده اند که این گروه سنی را برای رعایت کردن نکات ایمنی و مواردی نظیر قرنطینه بایستی بگونه ای دیگر آگاه کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بعد از شیوع بیماری عجیب و همه گیر کرونای جدید در ووهان چین و تأیید آن توسط سازمان بهداشت جهانی که آنرا کووید-19 نام گذاری کرد، در اسفندماه سال 1398 بود که نخستین موارد مثبت این بیماری در ایران و در شهر قم گزارش شدند. با گسترش سریع این بیماری چه در ایران و چه در دیگر کشورها، دولت ها اقداماتی در جهت کنترل بیماری در پیش گرفتند. ازجمله این اقدامات تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، مشاغل، پیشگیری از شکل گیری تجمعات انسانی، فاصله گذاری اجتماعی و نهایتا قرنطینه بود.
قرنطینه و اجرای قوانین در ارتباط با فاصله گذاری اجتماعی، باآنکه برای مقابله با شیوع بیماری کووید-19، مؤثرترین چاره به نظر می آید، ولی باوجود اجرای جسته وگریخته آن توسط عموم مردم ایران، نتایج جانبی بسیاری برای اغلب گروه های سنی داشته است. در این میان تجربه قرنطینه و بیماری برای نوجوانانی که مرحله رشدی خاصی را می گذرانند و در دوره گذار قرار دارند، صدمه پذیری بیشتری نسبت به سایر گروه ها به همراه دارد. علت این امر سیستم تنظیم شناختی و هیجانی ناپخته تر نوجوانان نسبت به بزرگسالان است.
درواقع شروع قرنطینه امکان دارد نتایج متفاوتی از قبیل استرس حاد، نگرانی در مورد خانواده و دوستان، تعارضات با خانواده و مشکلات تحصیلی داشته باشد.
در خصوص این وضعیت بغرنج، محققان دانشگاه شهید بهشتی دست به انجام پژوهشی زده اند که در آن تجربه زیسته نوجوانان از شیوع بیماری کووید-19 و قرنطینه خانگی مورد بررسی واقع شده است.
آن ها بدین منظور طی دو پیک اول کرونا برخی از نوجوانان 12 تا 18 سال را به مطالعه خود دعوت کرده و با استفاده از تکنیک پژوهشی مصاحبه عمیق، اطلاعات مورد نیاز خویش را از آنها جمع آوری کرده اند. این اطلاعات سپس با روش های آماری مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته و نتایج آن عرضه شده است.
بر اساس یافته های این تحقیق، گرفتاری نوجوانان با این پدیده را میتوان در خوشه های مختلفی به شرح زیر دسته بندی کرد: مواجهه با کرونا، نگرانی های تجربه شده، باورها در مورد کرونا، تغییرات در روابط خانوادگی، آثار قرنطینه، راهبردهای مقابله ای در برخورد با کرونا، مکانیسم های دفاعی، باورها در مورد آموزش الکترونیک و تجربه ابتلای یکی از نزدیکان به بیماری کرونا.
به گفته زهرا عبدخدایی، استادیار و محقق گروه مطالعات بنیادین پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی و دیگر همکارش در این مطالعه، «یافته های ما نشان داد نوجوانان در شرایط بروز یک بحران همه گیر نظیر پاندمی کووید 19، مصرانه به دنبال سبک زندگی پیشین خود بوده و راهبردهای مقابله ای آنان بگونه ای است که تلاش اندکی در جهت ایجاد سبک زندگی جدید و منطبق با شرایط بحران می کنند. ازاین رو لازم است این مساله در طراحی مداخلات روان شناختی و مشاوره ای برای نوجوانان در روزهای پاندمی کرونا مورد توجه قرار گیرد».
آن ها افزوده اند: «ترس و نگرانی اولیه که به واسطه شیوع بیماری فوق در نوجوانان به وجود آمد، به رعایت جدی نکات بهداشتی و قرنطینگی منجر گردید، اما با گذر زمان و طولانی شدن بیماری و سیاست های دولت در جهت باز کردن مشاغل و مراکز، این بیماری به موضوعی عادی در بین نوجوان بدل شد و ترس و نگرانی ناشی از آن کاهش محسوسی یافت».
بر این اساس، به دنبال کاهش این ترس و نگرانی و توقف پیگیری اخبار در رابطه با این ویروس، میزان رعایت قرنطینه کاهش قابل ملاحظه ای یافت و این، همان موضوعی است که نقش مهمی در گسترش بیماری و ادامه دار شدن آن دارد.
مجریان این پژوهش اعتقاد دارند، «به نظر می رسد با طولانی شدن روند شیوع بیماری کووید-19، نوجوانان مصرانه به دنبال بازگشت به سبک زندگی پیشین خود هستند و تلاشی در جهت ایجاد یک سبک زندگی جدید که منطبق با شرایط ناشی از شیوع بیماری باشد، نمی کنند».
در واقع طبق این گفته ها، راهبردهای مقابله ای نوجوانان و مکانیسم های مورد استفاده آنان که با اجتناب و سرکوبی و کاهش رعایت قرنطینگی همراه می باشد، همگی گواه این مورد هستند که نوجوان امروزی در شرایط بحران چندان قادر به ایجاد تغییر در زندگی نبوده و با نادیده انگاری خطر و مصون انگاری خویش، به دنبال سبک زندگی پیشین خود می روند.
عبدخدایی و همکارش می گویند: «بنابراین، لازم است این مورد در طراحی مداخلات روان شناختی برای نوجوانان در شرایط بحران مورد توجه قرار گرفته و به نوجوانان کمک گردد تا توانایی خود در جهت ایجاد تغییر در سبک زندگی را بهبود بخشند».
این یافته های علمی پژوهشی را فصل نامه «روان شناسی بالینی» متعلق به دانشگاه سمنان منتشر نموده است.
منبع:

1400/06/07
14:02:13
0.0 /5
598
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳