آجاک - acak آینده پژوهی

چالش های زندگی بعد از طلاق

چالش های زندگی بعد از طلاق

آجاک: مقاله حاضر در مورد پرورش توانمندی های شخصی خواهد بود که شما را قادر می سازد جرأت پیدا کنید و به شکوفایی برسید.


مقاله های زیادی وجود دارند که در مورد نحوه پیدا کردن وکیل طلاق، مشاوره طلاق، مدیریت مسائل مالی و موضوعات مربوط به حضانت، صحبت با کودکانتان درباره طلاق و بازگشت مجدد به رابطه، اطلاعات می دهند. این مقاله از این قبیل مقاله ها نیست. در عوض مقاله حاضر در مورد پرورش توانمندی های شخصی خواهد بود که شما را قادر می سازد جرأت پیدا کنید و به شکوفایی برسید. باید با طلاق و جدایی تان  برای یک بار هم که شده مواجه شوید. طلاق می تواند یکی از سخت ترین چالش هایی باشد که تا به حال با آن مواجه شده اید. بنابر این اگر همین الان به شدت در حال رنج کشیدن هستید بیش از حد به خودتان سخت نگیرید. چه کسی می تواند از مسیر شما عبور کند و در چنین شرایطی رنج نکشد؟

 

اگرچه پرورش توانمندی های شخصی،همه مشکلات مربوط به طلاق تان را از بین نخواهد برد، اما می تواند به شما کمک کند آرامش ذهنی پیدا کنید. یادگیری نحوه پیدا کردن آرامش ذهنی در میان پر سر و صداترین طوفان های زندگی یکی از زیباترین و خوش بینانه ترین هدایایی است که می توانید به خودتان بدهید. چنانچه دیدگاهتان ملایم‌تر شود، قادر می شوید به مشکلاتی که با آنها روبرو هستید باخرد، شفافیت و اطمینان بیشتری نزدیک شوید.

 

رویکرد های زیادی برای مقابله با تبعات و آثار طلاق وجود دارد. مهم این است رویکردی که در عمل کارایی دارد پیدا کنید. اگر تاکنون رویکرد موثر را پیدا نکرده اید و مایلید روی خودتان کار کنید به شما پیشنهاد میکنم از خواندن مقاله فوق غافل نشوید.

 

رویکرد روانشناسی مثبت نگر

اگر تا به حال اسم روانشناسی مثبت نگر را نشنیده اید، قول می‌دهم که رویکرد بیش از حد خوش بینانه ای برای حل مشکل تان نباشد.روانشناسی مثبت نگر به این معنا نیست که عینک رنگی به چشم بزنید و درد هیجانی ناشی از طلاق را نادیده بگیرید. درعوض، روانشناسی مثبت نگر حوزه به سرعت در حال رشد تحقیقات علمی است که  بررسی می‌کند، چگونه توانمندی ها و خصوصیات فردی می تواند به پیشرفت افراد کمک کند. از همه بهتر، روانشناسی مثبت نگر می تواند به شما کمک کند، توانمندی های حال حاضر خود را بشناسید و روی آنها کار کنید.

 

نکات مهم برای یادآوری

✓از خودتان مراقبت کنید.

فراموش نکنید شما خودتان مسئول سفر التیام ‌بخش تان هستید. اگر هر مفهوم یا راهبردی باعث ناراحتی شما می شود اشکالی ندارد که از آن رد شوید و سراغ چیزهای دیگر بروید.

نسبت به دیدگاه های متفاوت گشوده باشید.یکی از کلیدهای بهبود نحوه مقابله شما با طلاق این است که نسبت به در نظر گرفتن دیدگاه های دیگر گشوده باشید. همه ما می‌توانیم در دام این تفکر گرفتار شویم که تفسیر ما از وقایع، تنها تفسیر منطقی است.

ما تمایل داریم که به طور انتخابی روی برخی از جنبه های اتفاقی که افتاده تمرکز کنیم، در حالی که جنبه های دیگر را نادیده میگیریم. گذشته از این، به طور معمول بر اساس اطلاعات ناقص قضاوت می کنیم.حتی کوچک ترین تمایل به در نظر گرفتن اینکه راه های دیگری برای تفکر در مورد شرایط تان وجود دارد نیز دری به سوی فرصت های هیجان انگیز برای تغییر زندگی تان باز می کند.

سعی کنید چیزهایی که خارج از کنترل آن هستند رها کنید هر کسی تمایل دارد بتواند اتفاقاتی که در حین و بعد از طلاق رخ می‌دهد، کنترل کند ولی اگر همسر سابق شما به آن تعریفی که شما می‌خواهید رفتار کند، وکلا و قاضی تمام تصمیمات درست را بگیرند و بچه‌ هایتان بهترین رفتار را انجام دهند راحت تر خواهد بود. در واقعیت، جنبه هایی در فرآیند طلاق وجود دارد که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید. این امر می‌تواند اضطراب برانگیز باشد.

 تلاش برای کنترل چیزی که نمی تواند کنترل شود به طور حتم نبردی شکست آور است. اما باز هم مانع تلاش برخی از ما نمی‌شود. به جای نگرانی در مورد چیزی که خارج از کنترل شماست، روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید کنترل کنید تا زندگی شما را بهتر کنند. به یاد داشته باشید حتی وقتی شرایط دشوار می شود، همیشه می توانید نحوه فکر کردن و پاسخ دادن به اتفاقات را انتخاب کنید.

 

هنگام نیاز کمک بگیرید

همه ما لحظاتی داریم که دلسرد می شویم و احساس به هم ریختگی می کنیم. سعی کنید به یاد داشته باشید که مجبور نیستید این سفر را به تنهایی انجام دهید. اگر در حال حاضر شبکه های حمایتی خوبی ندارید، کمک گرفتن و جستجوی افراد دیگری را که در این جاده سفر کرده اند مدنظر قرار دهید.

 

سعی کنید توانمندی های ویژه خود را بشناسید. روانشناسی مثبت نگر بر اهمیت شناخت توانمندی های ویژه افراد تاکید دارد. توانمندی های ویژه آنهایی هستند که شما در حال حاضر دارید و در گذشته به طور موثر از آن ها استفاده کرده اید.

 

احساسات و هیجانات خود را بشناسید و محترم بدانید. بر وضعیت هیجانی فعلی تان تامل کنید. اگرچه افراد بعد از طلاق، اغلب طیف وسیعی از هیجانات را تجربه می کنند، اما بهتر است روی هر گونه احساس خشم، غم و اضطرابی که دارید تمرکز کنید. خشم و غم احساسات و واکنش های متداول و قابل درک به طلاق هستند، اما وقتی عمیقاً ریشه می‌دوانند و در چشم‌اندازتان به زندگی بعد از طلاق نقش محوری ایفا می‌کنند، می‌توانند باعث مصیبت بزرگی شوند.

 

خشم به عنوان واکنشی به طلاق

 نظرسنجی های صورت گرفته نشان داده است، بالای ۶۰ درصد از افراد مطلقه معتقدند که توسط همسر سابق خود مورد ظلم قرار گرفته اند. اشتباهات رایج عبارتند از فریب، خیانت، شکست در انجام کامل تعهدات، سوء استفاده کلامی و جسمی، بدگویی و سوء رفتار مالی. با توجه به این اقدامات بسیار آسیب رسان، تعجب آور نیست که بسیاری از افراد نسبت به همسر سابق خود خشمگین باشند.

 هر کس به طور متفاوتی با خشم پس از طلاق مقابله می کند. صرف نظر از این که خشم چه وقت و چرا تجربه میشود، واکنشی قابل درک به رفتارهای آسیب زننده همسر سابقتان است. این حقیقت که شما احساس خشم می‌کنید خجالت آور نیست و معنی ندارد که خودتان را به خاطر داشتن این احساسات سرزنش کنید. با این حال مهم است از خشم تان آگاه باشید تا بتوانید با روش سازگارانه با آن برخورد کنید.

 یک روش برای اینکه بعد از طلاق بتوانید با خشم ارتباط برقرار کنید، این است فهرستی از کینه های خود تهیه کنید. کینه ها مثل علف های هرز در باغچه تان هستند که در ابتدا کوچک هستند و به سختی از گیاهان دیگر قابل تشخیص اند، اما در نهایت از میوه ها و گیاهانی که در تلاش هستند تا رشد کنند مواد مغذی را می گیرند. چنانچه به این کینه ها رسیدگی نشود، روش های سازگارانه فکر کردن بعد از طلاق را از بین می‌برند. زمان گذاشتن برای تحمل روی کینه هایتان به شما کمک خواهد کرد که آنها را تحت کنترل داشته باشید.

 

فواید احتمالی خشم

خشم می‌تواند هشداری برای مشکلات درون رابطه باشد.همچنین می‌تواند مردم را برای ایجاد تغییرات مهم در زندگیشان برانگیخته کند. این نکته به ویژه در مورد قربانیان خشونت خانگی نیز صدق می کند. مطالعه ای نشان داده از میان زنانی که در پناهگاه های مخصوص خشونت خانگی زندگی می کنند، آنهایی که خشم شان را نگه داشتند کمتر احتمال داشت بخواهند به همسر سوء استفادگرشان برگردند. یادگیری نحوه برقراری ارتباط با خشم تان و هدایت آن به طور مناسب قدم مهمی به سمت التیام یافتن است.

 

خشم چگونه بر رنج کشیدن بعد از طلاق اثر میگذارد؟

اگرچه خشمگین شدن می‌تواند مفید باشد، اما خشم طولانی مدت نسبت به همسر سابق در جایی که تهدید آنی وجود ندارد، باعث رنجش شما و اطرافیان تان میشود. خشم تجارب دردناک را زنده نگه می دارد و بر روی سلامت روان و جسم شما تاثیر منفی دارد. به خصوص اگر فرزندی داشته باشید خشم حل و فصل نشده شما به طور حتم روی آنها تاثیر منفی بسزایی خواهد داشت.

خشم و سلامت روان

مطالعات نشان داده اند، افرادی که خصومت زیادی دارند به احتمال بیشتری افسرده می‌شوند. چرا بین خصومت و افسردگی رابطه وجود دارد؟ یک احتمال این است که افراد اغلب بد رفتاری را در ذهنشان بارها و بارها مرور می کنند. در عین حال که این حالت در ابتدا ممکن است به درک اتفاقی که  افتاده کمک کند، اما می تواند شما را هم ناراحت بکند.

 

چرا اجازه می‌دهید تجربه ناخوشایند گذشته آرامش کنونی شما را از بین ببرند؟

خشم نسبت به همسر سابق تان علاوه بر تاثیر ناخوشایندی که بعد از طلاق بر بهزیستی خود شما می گذارد، می تواند بر دیگران بخصوص بچه هایتان،اگر پدر یا مادر هستید هم تاثیر منفی بگذارد.

 

منبع: https://drtaranehmoazeni.com

1400/06/04
14:30:22
5.0 /5
851
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی