آجاک - acak آینده پژوهی

پشتیبانی از شرکت نانویی برای مقابله با بحران کرونا

پشتیبانی از شرکت نانویی برای مقابله با بحران کرونا

به گزارش آجاک دولت ایتالیا با اعطای وامی به یکی از شرکتهای نانویی این کشور، به تسریع استفاده از فناوری نانو در تولید محصولات ضدکرونا کمک کرده است.


به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه خبری فناوری نانو ایران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) از دولت ایتالیا وامی در چارچوب طرح پشتیبانی از برنامه های مقابله با کووید ۱۹ دریافت می کند. به قول متخصص فناوری گرافن، این وام برنامه راهبرد دایرکتا پلاس را تسریع می کند.
براساس اطلاعات انتشار یافته این شرکت در مجموع ۰٫۷ میلیون یورو وام با عنوان برنامه بهبودی دولت ایتالیا برای Covid-۱۹ دریافت خواهد نمود. بانک ایتالیایی Intesa Sanpaolo وام را در دو تراکنش با ضمانت دولت ایتالیا دریافت کرده که مدت برگشت آن پنج تا شش سال است. شرکت دایرکتا پلاس درحال مذاکره بر سر وام دیگری به ارزش ۰٫۵ میلیون یورو است.
جولیو سزارو، مدیر اجرایی شرکت دایرکتا پلاس می گوید: «این اقدام دولت ایتالیا برای پاسخ به بحران بیماری کرونا است که شرکت دایرکتا پلاس با استفاده از این وام تلاش می کند تا فعالیتهای خویش را در حوزه هایی که گرافن G+ ما دارای مزیت رقابتی است به کار گیرد. همچون این حوزه ها میتوان به محیط زیست، باتری ها، محصولات ضدویروس و ضدباکتری اشاره نمود.»
دایرکتا پلاس تا به امروز بیشتر از ۲۴۰، ۰۰۰ متر پارچه گرافن G+ را تولید و به بازار عرضه نموده و بیشتر از یک میلیون فیلتر G+ برای مبارزه با بیماری همه گیر کووید ۱۹ تولید کرده و تحویل داده است. بعد از شیوع کرونا در جهان، شرکت دایرکتا پلاس آغاز به توسعه فناوری برای تولید ماسک های حاوی گرافن کرد تا از این ماده برای تقویت تجهیزات محافظت شخصی استفاده نماید.
دلیل عملکرد مشتقات گرافن در طبیعت باکتریواستاتیکی آن است که به پیشگیری از رشد باکتری کمک می نماید. در واقع گرافن لبه های تیزی دارد که این لبه ها امکان دارد به دیواره سلولی باکتری و ویروس صدمه بزند. گرافن می تواند استرس اکسیداتیو به ویروس اعمال نماید و یا با الکترون های شتاب یافته ویروس را نابود کند. همینطور این نوع ماسک ها دارای سطح فیلتراسیون بالایی بوده و عملکرد تنفسی را بهبود می دهند که با این کار تنفس، راحتتر و ساده تر انجام می شود.
چندی پیش، شرکت دایرکتاپلاس نتایج تست های انجام شده روی پودرهای گرافنی و اثر آن روی پوست را منتشر نمود. برپایه اطلاعاتی که این شرکت منتشر کرد، تست های موفقیت آمیزی در آزمایش های برون تنی به دست آمده که به مشتریان در صنعت نساجی ثابت می کند که آنها می توانند با خیال راحت از گرافن در محصولات خود بهره برده و با به کارگیری گرافن در منسوجات، خواص جالب توجهی در این محصولات ایجاد کنند.
شرکت دایرکتا پلاس در این آزمایش ها نشان داده است که ترکیبات گرافنی این شرکت از راه پوست انسان جذب نمی گردد. این تولیدکننده گرافن گفته است که هشتمین آزمون برون تنی را انجام داده تا نشان دهد که پتانسیل جذب برای پودر گرافنی آنها معروف به G+ وجود ندارد.


منبع:

1400/05/30
13:34:40
0.0 /5
655
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی