آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه بررسی شد

چه میزان از درآمد زنان سرپرست خانوار، خرج سلامت می شود؟

چه میزان از درآمد زنان سرپرست خانوار، خرج سلامت می شود؟

پژوهشگران اقتصاد با انجام یک مطالعه عواملی که بر مخارج سلامت خانوارهای زن سرپرست، موثر هستند را مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان داده است که در سالهای اخیر خانواده هایی که سرپرست زن دارند، نسبت به کل خانوار کشور افزایش داشته اند و دلیل آن می تواند زنانه شدن سالمندی و گسترش سرپرستی زنان به علت فوت همسر، عدم ازدواج و یا افزایش طلاق باشد.
بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱۴.۶۴ درصد از زنان سرپرست خانوار شاغل بودند و حدود ۸۵ درصد دیگر از آنها بیکار، محصل، خانه دار و یا دارای درآمد بدون کار بودند. پایین بودن سهم این زنان در اشتغال مانعی جدی در تأمین مالی و سلامت خانوار است.
زنان سرپرست خانوار علاوه بر مقابله با مشکلات برای تأمین مالی خانواده و سرپرستی آن، با انواع تبعیض های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم درگیر هستند و این مسائل آنها را بسیار صدمه پذیر کرده است. صدمه پذیری زنان سرپرست خانوار نه تنها به سلامت روان مرتبط می شود؛ بلکه سلامت جسمانی آنها را هم متاثر می سازد. پایین بودن سطح سواد، وضعیت اقتصادی نامطلوب و داشتن بیماری های مزمن از مهم ترین علل اثرگذار بر سلامت عمومی زنان سرپرست خانوار است.
با توجه به اهمیت مراقبت های سلامت و مخارج در ارتباط با آن در خانوارهای زن سرپرست، پژوهشگران اقتصاد با انجام یک مطالعه عوامل تعیین کننده مخارج سلامت این خانوارها را در مناطق شهری مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این بررسی که در سال ۱۳۹۸ به صورت مقطعی و در سطح ملی انجام شد، از داده های طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری که توسط مرکز آمار ایران جمع آوری شده بود، استفاده شد و داده های به دست آمده با استفاده از روش های آماری تحلیل شدند.
در این بررسی از میان دو هزار و ۶۴۵ خانوار شهری زن سرپرست در ایران، ۸۵۰ خانواده(حدود ۳۲.۱۴ درصد) هیچ گونه مخارجی را برای سلامتی عنوان نکردند و مابقی خانوارها(۶۷.۸۶ درصد) به صورت متوسط در هر ماه سه میلیون و ۷۹۲ هزار و ۱۸۱ ریال مخارج سلامت داشتند.
میانگین درآمد سرانه(ماهانه) خانوار ۱۰ میلیون و ۸۷ هزار و ۷۴۸ ریال و میانگین مخارج سرانه بیمه(ماهانه) خانوار ۳۱۰ هزار و ۲۰۹ ریال بود. حدود ۷۹ درصد از کل خانوارهای بررسی شده، زیر پوشش یکی از انواع بیمه های درمانی بودند. طبق این بررسی از کل زنان سرپرست خانوار، ۴۹ درصد باسواد، ۱۰ درصد شاغل و ۷۴ درصد منزل شخصی داشتند.
بررسی های این مطالعه حاکی از این بود که با افزایش درآمد، مخارج بیمه و سن سرپرست خانوار، مخارج سلامت ماهانه خانوارهای زن سرپرست افزایش می یابد. داشتن کودک زیر هفت سال و سالمند بالای ۶۰ سال در این خانوارها هم مخارج سلامت خانوار را افزایش می دهد(به ترتیب حدود هفت و حدود ۵.۵ درصد). بعلاوه افزایش سطح تحصیلات زنان سرپرست خانوار، حدود ۱.۵ درصد از مخارج سلامت ماهانه خانوار را می کاهد.
طبق نتایج این مطالعه؛ افزایش درآمد خانوارهای زن سرپرست، یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش تمایل خرید کالا و خدمات سلامت و افزایش مخارج سلامت خانوار است.
با توجه به یافته های این تحقیق، پژوهشگران افزایش پوشش های بیمه ای برای خدمات و مراقبت های سلامت، جهت کاهش مخارج سلامت و عدم مواجهه با هزینه های کمرشکن سلامت را پیشنهاد می کنند.
همچنین این محققان می گویند: با افزایش درآمد خانوارهای زن سرپرست، مخارج سلامت آنها نسبت به سایر خانوار بیشتر افزایش پیدا کرد. به عبارت دیگر؛ این خانوارها سهم بیشتری از افزایش درآمد را به مخارج سلامت اختصاص دادند که این مهم در ارتباط با سطح بالای درآمد آنها نبود؛ بلکه ناشی از وضعیت نامساعد سلامت جسمانی آنها بود. ازاین رو سیاست هایی برای افزایش درآمد خانوارهای زن سرپرست ضروریست که این امر می تواند از راه اشتغال آنها، افزایش کمک های بلاعوض و یارانه های سلامت محقق شود.
در انجام این تحقیق مهدی شهرکی و سیمین قادری؛ پژوهشگران اقتصاد دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه تابستان سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «عوامل تعیین کننده مخارج سلامت خانوار زن سرپرست در مناطق شهری ایران» در فصل نامه علمی پژوهشی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/23
22:36:55
0.0 /5
521
تگها: پژوهش , خدمات
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی