آجاک - acak آینده پژوهی

ارتباط چاقی و مشکلات کلیوی در بیماران دیابتی

ارتباط چاقی و مشکلات کلیوی در بیماران دیابتی

آجاک: «نفروپاتی دیابتی» یکی از عوارض دیابت است که در افراد مبتلا به دیابت درمان نشده و دارای اضافه وزن و چاقی اتفاق می افتد و موجب مشکلات کلیوی در این بیماران می شود. در یک مطالعه تاثیر این عارضه در مشکلات کلیوی بیماران مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار گرفت.دکتر نریمان مرادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مقاله ای که اخیراً در مورد این عارضه چاپ شده است، اظهار داشت: یکی از پیش زمینه های دیابت، چاقی و افزایش وزن است که با افزایش شاخص توده بدنی یا BMI افراد همراه می شود. این مساله افراد را به دیابت و عوارض آن مثل نفروپاتی دیابتی حساس تر می کند و در این افراد بافت چربی افزایش می یابد.

وی افزود: در گذشته تصور می شد که بافت چربی تنها یک بافت ذخیره ای است و فقط چربی در خود ذخیره می کند و عملکرد دیگری ندارد. اما اخیراً مطالعات نشان داده که بافت چربی بافتی است که از نظر متابولیکی بسیار فعال است و یک سری شاخصهای پروتئینی را ترشح می کند. این فاکتورها وارد خون می شوند و می توانند روی خیلی از ارگان های بدن تاثیر بگذارند.

مرادی با اشاره به اینکه به این شاخصهای ترشحی بافت چربی، «آدیپوکاین» گفته می شود، عنوان کرد: در افرادی که گرفتار چاقی می شوند میزان آدیپوکاین ها تغییر می کند و افزایش می یابد. این تغییر میزان آدیپوکاین ها می تواند در ابتلای افراد به بیماریهای متابولیک مثل دیابت موثر باشد.

محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تشریح چگونگی انجام این مطالعه، عنوان کرد: در این مطالعه سطح خونی یکی از آدیپوکاین هایی که بتازگی شناخته شده و «آسپروسین» نام دارد رابرای نخستین بار در بیماران مبتلا به نفروپاتی کلیوی مورد بررسی قرار دادیم. البته این بررسی در مطالعات دیگر بر روی بیماران دیابتی انجام شده بود ولی در بیماران نفروپاتی دیابتی برای نخستین بار اندازه گیری شد.

وی اضافه کرد: هدف ما از اندازه گیری میزان آسپروسین این بود که آیا ممکنست میزان آن بر اثر چاقی بالا رفته باشد و اینکه میزان این ادیپوکاین در بیماران مبتلا به نفروپاتی دیابتی با بیماران نرمال تفاوتی دارد یا نه؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان درباب نتایج این مطالعه اظهار داشت: بررسی های ما نشان داد که میزان آسپروسین در خون افراد نفروپاتی دیابتی بطور مدلول داری بالاتر از گروه کنترل بود.

وی افزود: همین طور در این مطالعه ارتباط این آدیپوکاین با شاخصهای دیگری مانند سطوح چربی های خون و شاخصهای التهابی نیز مورد بررسی قرار گرفت. مشاهده کردیم که ارتباط مستقیمی بین میزان آسپروسین با سطوح چربی های خون و شاخصهای التهابی وجود دارد.

مرادی تشریح کرد: باتوجه به اینکه التهاب و متابولیسم لیپیدها در به وجود آمدن عارضه نفروپاتی دیابتی نقش دارد، می توانیم بگوییم یکی از عوارض ایجاد کننده التهاب، افزایش سطح سرمی آدیپوکاین هایی مثل آسپروسین هستند. در نتیجه می توان گفت این ها تشدید کننده نفروپاتی دیابتی هستند و آسپروسین می تواند افراد در ایجاد نفروپاتی دیابتی مستعدتر کند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش شاخصهای کلیوی در افراد مبتلا به نفروپاتی دیابتی اظهار داشت: در این افراد شاخصهای کلیوی مانند «دفع ادراری آلبومین» نیز افزایش می یابد. در مطالعه ما مشخص شد که این دفع ادراری با سطح سرمی آسپروسین ارتباط دارد و می تواند دفع ادراری آلبومین را افزایش داده و موجب لطمه کلیه شود.

وی با ارائه پیشنهاداتی درباب مطالعات آینده دراین زمینه اظهار داشت: مطالعات بیشتری باید جهت بررسی تاثیر این آدیپوکاین صورت گیرد. برای مثال باید مطالعات عملکردی برای تاثیر آسپروسین بصورت مطالعات سلولی و حیوانی انجام گیرد. همین طور می توان اثر تیمار آسپروسین روی سلول های کلیوی را مورد بررسی قرار داد. بعلاوه می توان در آینده با انجام مطالعاتی اثر تیمار با این آدیپوکاین را در مدل حیوانی نفروپاتی سنجید.

مرادی اضافه کرد: از نتایج این مطالعه می توان برای یافتن داروهایی برای کاهش آسپروسین بیماران دیابتی بهره برد تا از بروز نفروپاتی دیابتی جلوگیری شود.

این مطالعه در مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده و نتایج آن در مجله «Molecular Biology Reports» کشور آمریکا انتشار یافته است.

نویسندگان مسئول این مقاله، دکتر نریمان مرادی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دکتر جلیل حسینی؛ رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

منبع:

1400/05/22
12:19:29
0.0 /5
524
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی