آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش مطرح شد

تاثیر خودمراقبتی بر افزایش کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه

تاثیر خودمراقبتی بر افزایش کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه

آجاک: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با انجام یک مطالعه تاثیر آموزش خودمراقبتی را در کیفیت زندگی بانوانی که جراحی پستان انجام داده اند، بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در جهان است و تعداد مبتلایان به این نوع از سرطان در جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته روند روبه رشدی دارد.

تدابیر پزشکی که برای سرطان سینه انجام می شود شامل؛ جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و ایمنی درمانی و بازسازی پستان است. جراحی پستان یا ماستکتومی درمان اولیه این بیماری است که همراه با شیمی درمانی، یا به تنهایی و یا ترکیبی انجام می شود.

سرطان به سبب ماهیت مزمن بر جنبه های مختلف زندگی افراد موثر است و سبب تغییر کیفیت زندگی می شود. نتایج یک پژوهش فراتحلیل در سال ۲۰۱۹ نشان داده که کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان سینه در ایران پایین است و ۷۶ درصد از این بیماران کاهش کیفیت زندگی داشته اند. این مساله نشان دهنده این است که مجموع اقدامات و برنامه هایی که تا حالا برای مبتلایان انجام شده، نتوانسته کیفیت زندگی آنها را افزایش دهد و این مساله نیازمند توجه بیشتری است.

خودمراقبتی؛ مفهومی است که برای ارتقای کیفیت زندگی افراد و موضوعی اثرگذار در رفتارهای سلامتی افراد، مورد توجه قرار گرفته است. خودمراقبتی یک عملکرد آگاهانه و آموختنی است و در آن به مراقبت افراد از خود بعنوان اصلی ترین فرد، تاکید می شود تا از این طریق سلامتی خودرا حفظ و ارتقا دهند.

با توجه به اینکه خودمراقبتی در افزایش کیفیت زندگی افراد موثر است، پژوهشگران با انجام یک تحقیق تاثیر آموزش خودمراقبتی را در بیمارانی که جراحی پستان انجام داده اند، بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق که در سال ۱۳۹۹ در تهران انجام شد، ۶۰ نفر از بیماران ماستکتومی شده بیمارستان امام خمینی مورد بررسی قرار گرفتند. افراد بصورت تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. اطلاعات افراد و وضعیت کیفیت زندگی آنها بوسیله پرسش نامه ها جمع آوری شد. افراد گروه مداخله به مدت شش جلسه ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ای تحت آموزش خودمراقبتی مجازی قرار گرفتند. بعد از مداخله نیز کیفیت زندگی هر دو گروه بیماران مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که تفاوت کیفیت زندگی دو گروه قبل از آموزش خودمراقبتی به گروه مداخله، معنادار نبوده است ولی پس از آموزش ها این تفاوت معنادار شده است.

نتایج این تحقیق حاکی از آنست که آموزش خودمراقبتی بر افزایش کیفیت زندگی بیماران جراحی شده سرطان سینه، تاثیر گذار است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: در بیماران مبتلا به سرطان سینه، پس از جراحی ماستکتومی، کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار می گیرد. مطالعات نشان داده اند که ماستکتومی در زنان مبتلا به سرطان سینه، سبب می شود که زنان از ظاهر خود راضی نباشند، احساس جذابیت ظاهری کمتری داشته باشند و بنا بر این کیفیت زندگی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد. خودمراقبتی بعنوان یک راه حل نتایج مطالعه حاضر، همراستا با سایر نتایج مطالعات مشابه نشان داد که برنامه خودمراقبتی می تواند یک مداخله موثر در بهبود کیفیت زندگی این بیماران باشد.

در انجام این تحقیق کاتوشا مهین فر، افسانه صدوقی اصل و انوشیروان کاظم نژاد؛ پژوهشگران دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه خرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر برنامه خود مراقبتی بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه ماستکتومی شده» در نشریه پژوهش پرستاری انتشار یافته است.

منبع:

1400/05/17
17:54:02
0.0 /5
619
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی