آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تاثیرات مثبت یوگا بر زایمان

تاثیرات مثبت یوگا بر زایمان

آجاک: نتایج یک مطالعه نشان میدهد که انجام تمرینات یوگا بر میزان القاء زایمان طبیعی زنان حامله تأثیر معناداری می گذارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در طول حیات هر زن دوران حاملگی مرحله ای است که تأثیرات عمیقی بر زندگی او بر جای می گذارد و با تغییرات جسمی و روانی هم راه است. در این دوران توجه به سلامت جنین اهمیت ویژه ای دارد. همچنین، ورزش در دوران حاملگی یکی از راه های مناسب برای کاهش عوارض حاملگی همچون بی خوابی، احساس خستگی، افزایش بی رویه وزن مادر، دردهای پشت و پایین کمر، دردهای لگنی، یبوست، عدم کنترل ادرار، افزایش فشارخون، دیابت حاملگی، افسردگی و اضطراب است.
نتایج یک مطالعه که توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شده، نشان می دهد، یوگا در دوران حاملگی به مادران حامله اجازه می دهد ارتباطات خودرا با ذهن، بدن، روح و جنین ایجاد کنند. انجام یوگا در دوران حاملگی می تواند خطر مبتلاشدن به زایمان زودرس، محدودیت رشد داخل رحمی و پره اکلامپسی (فشار خون بالای بارداری) را کم کند، همین طور موجب کاهش احتمال تولد سزارین اورژانسی و خطر مرگ جنین ناشی از آن می شود.
با توجه به این که یوگا بارداری، تکنیکی غیر تهاجمی با عوارض جانبی اندک است و از سویی تا حالا مطالعه ای در خصوص عوارض جانبی یا اثرات منفی ورزش یوگا بر مادران حامله توسط پژوهشگران پژوهش یافت نشده و این که یوگا توسط بیشتر زنان حامله قابل اجرا می باشد، این مطالعه با هدف بررسی تاثیر هاتا یوگا بر نتایج زایمان، پیامد حاملگی و پیامد نوزاد انجام شده است.
نتایج نشان داد که تمرینات یوگا بر میزان القاء زایمان طبیعی بارداران در گروه آزمون تاثیر معناداری دارد.
این پژوهش که توسط لیلا دهقانکار و با همکاری لیلی یکه فلاح، پیمان نامدار، فرشته گلستانه، صغری طاهری و فرحناز محمدخانیها انجام شده، ثابت کرد: در گروه هاتا یوگا(82.9 درصد) و در گروه کنترل (65.7 درصد) زایمان طبیعی داشتند و مابقی به دلایلی مختلف سزارین اورژانسی انجام دادند که بین دو گروه از نظر آماری اختلاف مدلول داری وجود داشت.
همین طور تمرینات یوگا بر وزن نوزادان زنان نخست زا تاثیر مدلول داری داشت. باتوجه به یافته ها؛ میانگین مدت زمان زایمان از شروع درد تا زایمان طبیعی در گروه هاتا یوگا 3.1±0.96 و در گروه کنترل 4.91±1.53 بود که از لحاظ آماری اختلاف مدلول داری وجود داشت. پیشنهاد می شود مطالعه ای با حجم نمونه بیشتر با در نظـرگـرفتن سـایر عوامـل مـؤثر بـر نتایج زایمان و نوزادان و اســتفاده از مقیــاس هــای دیگر صورت گیرد.

منبع:

1400/05/15
13:15:05
0.0 /5
580
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی