آجاک - acak آینده پژوهی
از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹

اجرای ۸۰ طرح فناورانه حوزه آب با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری

اجرای ۸۰ طرح فناورانه حوزه آب با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری

به گزارش آجاک کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ با هدایت و حمایت شرکتهای دانش بنیان بیشتر از ۸۰ طرح فناورانه توسعه روش های نوین شناسایی استحصال آب را اجرا کرده است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری در حوزه آب، پشتیبانی از اجرای طرح های فناورانه ای است که منجر به توسعه این حوزه شود.
بر همین اساس پروژه هایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه روش های نوین و شناسایی استحصال آب تعریف شده است تا با این کار استفاده از فناوری ها برای بهینه کردن میزان آب مصرفی موجود در کشور افزایش یابد.
از دیگر اهدافی که برای این کار مدنظر است توسعه اشتغال و فناوری های حوزه آب و خشکسالی است. کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ بیشتر از ۸۰ طرح فناورانه تعریف کرده است تا با کمک شرکتهای دانش بنیان و خلاق، فناوری های کاربردی در این عرصه را ارتقا دهد.
این کارگروه برای دستیابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب هم اقداماتی داشته که توسعه فناوری های این حوزه را رقم زده است.
«انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در مناطق اولویت دار کشور»، «شناسایی چشمه های آب شیرین در مناطق ساحلی» و «روش های نوین استحصال و شناسایی و «تعیین تراز آبخوان های معلق» از آن جمله است.
همچنین از پروژه های این حوزه میتوان به «فناوری های در رابطه با تصفیه و نمک زدایی آب، فناوری های در رابطه با بهینه سازی آب و انرژی در طراحی، ساخت و بهره برداری از گلخانه ها، بهره برداری از زه آب های کشاورزی و پساب های صنعتی در توسعه عملیات شورورزی و توسعه فناوری های اکتشاف، استحصال و بهره برداری از منابع جدید آب برای مصارف مختلف شرب صنعت و کشاورزی اشاره نمود.
طبق اعلام معاونت علمی و فناوری، تولید انواع مالچ های غیرنفتی و سازگار با محیط زیست با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار، بهره برداری از انواع سیستم های مدیریت توزیع و کاربرد آب در مزرعه، بومی سازی و توسعه فناوری طراحی، ساخت، اجرا و بهره برداری از قفس های پرورش ماهی در دریا، ایجاد ارزش افزوده و تولید محصولات فرآوری شده از انواع پسماندها، فاضلاب ها و ضایعات کشاورزی، خانگی، الکترونیکی و صنعتی همچون طرح هایی است که در این عرصه اجرا شده است.
از دیگر طرح های اجرایی حوزه آب میتوان به اجرای طرح های کوچک مقیاس فناورانه در حوزه های در رابطه با هدف ایجاد اشتغال و توسعه کشت انواع گونه های گیاهی مقاوم به خشکی با هدف بیابان زدایی و ایجاد ارزش افزوده با تولید محصولات فرآوری شده اشاره نمود.منبع:

1400/05/13
00:37:56
0.0 /5
566
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی