آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی یاسوج بررسی كردند

بررسی تأثیر کاکل ذرت در دفع سنگ کلیه

بررسی تأثیر کاکل ذرت در دفع سنگ کلیه

پژوهشگران با انجام یک مطالعه تأثیر کاکل ذرت را در دفع سنگ های کلیه بررسی نموده و اثربخشی آنرا با داروی تامسولوسین خوراکی مورد ارزیابی قرار دادند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، برخی بررسی ها عنوان می کنند که کاکل ذرت در درمان التهابات تمام قسمت­ های دستگاه ادراری، موثر است. همینطور این گیاه خاصیت پاک ­سازی رادیکال ­های آزاد را دارد. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با انجام مطالعه ای تأثیر کاکل ذرت در دفع سنگ­ های کلیه و حالب را بررسی کردند و اثر آنرا با داروی «تامسولوسین» خوراکی مورد بررسی قرار دادند.

برای این بررسی بیماران در دو گروه درمان با کاکل ذرت و درمان با داروی تامسولوسین قرار گرفتند. افراد هر دو گروه از نظر سن، جنسیت، محل سنگ، میانگین اندازه و تعداد سنگ ­ها مشابه بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بین دو گروه درمانی از نظر میانگین اندازه و تعداد سنگ ­ها و درد بیماران تفاوت آماری معناداری وجود ندارد. در مقایسه درون گروهی قبل و پس از مداخله(مصرف کاکل ذرت و داروی تامسولوسین)، کاهش معنی­ داری در تعداد سنگ ­ها، میزان درد و اندازه سنگ ­ها در گروه مداخله و گروه کنترل مشاهده شد؛ با این وجود این تغییرات به صورت کلی بین گروه مداخله و گروه کنترل از نظر آماری مفهوم ­دار نبودند.

بررسی ها از نظر کارایی درمان پس از مداخله نشان داد که در گروه تامسولوسین ۱۷.۵ درصد به صورت کامل و ۳۲.۵ درصد به صورت نسبی درمان شدند. همینطور افرادی که کاکل ذرت مصرف کرده بودند، ۲۵ درصد به صورت کامل و ۲۷.۵ درصد به صورت نسبی درمان شدند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مقایسه اثر کاکل ذرت و تامسولوسین بر کاهش درد و میزان دفع سنگ های چهار تا ۱۰ میلی متر کلیه و حالب رجوع کننده به کلینیک اورولوژی شهید مفتح یاسوج در سال ۹۸» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و صدرالله محرابی، مجید حیدری، ناهید شاکری و دکتر حسین صادقی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

منبع:

1400/05/09
10:03:24
0.0 /5
637
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی