آجاک - acak آینده پژوهی
در یك پژوهش بررسی شد

تاثیر فاضلاب در انتشار کرونا

تاثیر فاضلاب در انتشار کرونا

آجاک: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی نمونه های فاضلاب سه تصفیه خانه در شهرهای تهران، قم و انزلی، عنوان کردند که در فاضلاب ورودی این تصفیه خانه ها ویروس کووید-19 وجود دارد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با انجام یک مطالعه حضور ویروس کووید- ۱۹ را در فاضلاب خام و تصفیه شده شهری مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه جمعاً ۲۸ نمونه فاضلاب خام و تصفیه شده به روش نمونه برداری مرکب از ورودی و خروجی های سه تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران، شرق انزلی و شماره ۳ قم، در تاریخ های ۱۶ فروردین و ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ جمع آوری شد و نمونه های حاوی RNA ویروس SARS-CoV-۲ شناسایی شدند.

نتایج این مطالعه نشان داد که تمام نمونه های حاصل از ورودی این سه تصفیه خانه از نظر وجود ویروس SARS-CoV-۲ مثبت بودند (چهار نمونه مثبت برای هر یک از تصفیه خانه ها)، در صورتیکه تعداد نمونه های مثبت خروجی تصفیه خانه جنوب تهران، دو نمونه از چهار نمونه، تصفیه خانه شرق انزلی صفر و تصفیه خانه شماره ۳ قم نیز صفر بود. نتایج نمونه های خروجی تصفیه خانه جنوب تهران نشان داد که گندزدایی با اشعه ماوراء بنفش (UV) از کلر مؤثرتر بود.

به طور کلی می توان فاضلاب را جزو منابع اصلی SARS-CoV-۲ دانست که می تواند این ویروس را بوسیله هوا (آئروسل) منتقل کند. در نتیجه، این مساله می تواند سلامت کارگران تصفیه خانه، ساکنان در مجاورت تصفیه خانه ها و حتی کل جامعه را تهدید کند.

از طرف دیگر، ممکنست لجن حاصل از تصفیه فاضلاب حاوی ویروس های فعال SARS-CoV-۲ باشد؛ برهمین اساس مدیریت صحیح لجن مطابق با ضوابط زیست محیطی بسیار لازم است.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی حضور ویروس COVID-19 در فاضلاب خام و تصفیه شده شهری در شهرهای تهران، بندر انزلی و قم» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و محمود علی محمدی از دانشگاه علوم پزشکی تهران مجری اصلی این طرح پژوهشی بوده است.
مقاله استخراج شده از این مطالعه بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
The presence of SARS-CoV-2 in raw and treated wastewater in 3 cities of Iran: Tehran، Qom and Anzali during coronavirus disease 2019 (COVID-19) outbreak

منبع:

1400/05/08
23:46:30
0.0 /5
620
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی