آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند

عوامل موثر بر پذیرش واكسن كووید-19

عوامل موثر بر پذیرش واكسن كووید-19

به گزارش آجاک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه در مورد عوامل موثر در پذیرش واکسن کووید-۱۹ عنوان کردند که ترس از کرونا می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، یکی از کارآمدترین روش ها برای کنترل میزان بالای عفونت بیماری ویروس کرونا، پوشش دهی بالای واکسیناسیون کووید-۱۹ در سرتاسر جهان است.
مسائل در ارتباط با دریافت واکسن از مدت ها قبل وجود داشته است؛ چونکه بعضی از افراد به واکسیناسیون بی اعتماد هستند. بخصوص کسانی که به طرفداری از منابع آنلاین و جوامع شکاک اعتقاد دارند. بعنوان نمونه، برخی افراد ادعای عواقب ناشی از تجویز برخی واکسن ها مانند ایجاد اوتیسم را می پذیرند، حتی اگر هیچ شواهد بالینی برای پشتیبانی از چنین تصوری وجود نداشته باشد. بنابراین، درک اهداف افراد برای واکسیناسیون کووید-۱۹ مهم می باشد.

این بی اعتمادی امکان دارد در مورد واکسیناسیون COVID-19 هم وجود داشته باشد و به دنبال آن امکان دارد سرعت دریافت واکسن کووید-۱۹ در سرتاسر جهان مختل شود.

با توجه به این مساله پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک مطالعه عوامل موثر بر پذیرش واکسن کووید-۱۹ را بررسی کردند. این مطالعه با استفاده از نظریه رفتار برنامه ریزی شده قصد واکسیناسیون کووید-۱۹ را در میان یک جامعه نمونه در شهر قزوین توضیح داد.

نتایج مطالعه نشان داد که ترس از کرونا می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند. درک افراد از اینکه آنها حساس به مبتلا شدن به کرونا هستند، می تواند قصد افراد برای دریافت واکسن را بیشتر کند.

پژوهشگران این تحقیق پیشنهاد می کنند مطالعات طولی نگر به منظور بررسی واقعی رفتار واکسن زدن، طراحی مداخلات بهداشتی با تاکید بر ترس از کرونا و نقش دیگران به منظور افزایش دریافت واکسن در جمعیت عمومی صورت گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «عوامل موثر بر پذیرش واکسن کرونا در جمعیت عمومی استان قزوین» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و امیر پاکپور حاجی آقا، جلال رحمانی، مهدی رنجبران، مهران علیجان زاده، راضیه فتوحی، الهام طاهرخانی، ربابه جعفری، هاشم علیجانی، زینب بوچالی و نرگس زمان؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

Fear of COVID-19 and Perceived COVID-19 Infectability Supplement Theory of Planned Behavior to Explain Iranians’ Intention to Get COVID-19 Vaccinated

منبع:

1400/05/06
09:36:55
0.0 /5
649
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی