آجاک - acak آینده پژوهی

پژوهشگران استرالیایی قطعات الكترونیك دو بعدی ساختند

پژوهشگران استرالیایی قطعات الكترونیك دو بعدی ساختند

پژوهشگران استرالیایی یک ماده دوبعدی از جنس کربن و نیتروژن (C 3 N) ساختند که می توان از آن برای ساخت قطعات الکترونیکی کوچک و کارآمد استفاده نمود. گفته می شود بازار نانوالکترونیک تا سال 2027 حدود 162 میلیارد دلار ارزش خواهد داشت.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در صورتیکه فناوری مبتنی بر سیلیکون به محدودیت های ذاتی خود نزدیک می شود، ماده ای که توسط محققان دانشگاه کوئینزلند مهندسی شده است، می تواند نسل بعدی الکترونیک را با حافظه، سرعت بیشتر و خاصیت های پیشرفته نوید دهد.

این ماده بر پایه کربن می تواند به روند رو به رشد بازار نانوالکترونیک کمک نماید که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۷، ۱۶۲ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

پروفسور دبرا برنهارد از موسسه مهندسی زیستی و نانوفناوری استرالیا (AIBN) و دانشکده شیمی و علوم زیستی مولکولی (SCMB) اظهار داشت: کاربرد بالقوه این فناوری شامل سیستم های مخابراتی و تجهیزات پزشکی است.

وی می گوید: «گرافن از مدت ها قبل با داشتن مقاومت مکانیکی بالا و هدایت الکتریکی و حرارتی، ماده امیدوارکننده ای جهت استفاده در صنعت الکترونیک شمرده می شود، اما محدودیت هایی دارد.»

این تیم تحقیقاتی ماده ای را با اتم های نیتروژن موجود در دو لایه گرافن با طرح لانه زنبوری مهندسی کردند و سپس آزمایش تغییر و پیچاندن لایه ها را انجام دادند.

برمبنای اعلام ستاد فناوری نانو، این ماده دولایه ای از جنس C ۳ N، توانایی گسترش توانایی های الکترونیکی در مقیاس نانو را دارد که قابلیت کارایی بیشتر را در منطقه ای کوچکتر فراهم می آورد.

بگفته این پژوهشگر، تغییر در تراز شدن لایه ها می تواند منجر به توانایی تنظیم جریان الکتریسیته برای دستگاه های مختلف شود.
برنهارد اظهار نمود: «ساختارهای جدید امکان تولید اجزای مختلف الکترونیکی را فراهم می آورد که می توانند با هم ترکیب شوند و قطعات الکترونیکی با نیازها و قابلیت های متنوع بعنوان یخچال و ساعات هوشمند تولید کنند.

وی اشاره کرد: این مساله بسیار هیجان انگیز است؛ برای اینکه تلفیقی از پیش بینی های نظری و تحقیقات تجربی برای تولید دستگاه های جدید است که می تواند در خیلی از حوزه ها مانند حافظه کامپیوتر و الکترونیک انعطاف پذیر استفاده گردد.»

این محقق موسسه مهندسی زیستی و نانوفناوری استرالیا (AIBN) و دانشکده شیمی و علوم زیستی مولکولی (SCMB) با بین این نکته که این تحقیق گام مهمی است درعین حال تاکیدکرد: برای تولید آسان تر این ماده با هزینه کمتر به کار بیشتری نیاز است.

نتایج این تحقیق در Nature Electronic انتشار یافته است.


1400/05/04
21:10:46
0.0 /5
754
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی