آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك مطالعه سلولی نشان داد

تاثیر عصاره یك گیاه بومی در كاهش سلول های سرطان معده

تاثیر عصاره یك گیاه بومی در كاهش سلول های سرطان معده

نتایج یک پژوهش آزمایشگاهی بر روی سلول های سرطان معده نشان داد که عصاره گیاه «برازمبل» می تواند تعداد سلول های سرطانی زنده را در محیط کشت کم کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سرطان معده چهارمین سرطان شایع در جهان و دومین علت مرگ ناشی از سرطان است. درمان اصلی این بیماری در مراحل اولیه، جراحی است و رادیوتراپی و شیمی درمانی نیز در صورت نیاز بصورت تکمیلی انجام می شوند.

با توجه به اینکه این درمان ها عوارض مختلفی را به همراه دارند، پژوهشگران به دنبال یافتن داروهای جدید با عوارض کم تر هستند. بررسی گیاهان برای یافتن ترکیبات موثر، همچون این اقداماتند؛ چونکه گیاهان قرن ها منبع اصلی کشف داروهای مختلف بوده اند و داروهای ضد سرطان مختلفی با بهره گیری از ترکیبات گیاهی تولید شده است.

خانواده گیاه دارویی Provskia که از تیره نعناع هستند، با اسامی بومی «دومو»، «برازمبل» و یا «گوره» شناخته می شوند. از این گیاه برای تسکین دردهای روماتیسمی، رفع التهاب، دفع انگل و... استفاده می شود.

برخی تحقیقات نشان داده که ترکیبات موجود در این گیاه خاصیت ضد توموری و ضد سرطانی نیز دارد. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام یک تحقیق، تاثیر عصاره گیاه Perovskia abrotanoides یا برازمبل را بر سلول های سرطان معده بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ابتدا گیاه برازمبل از منطقه ییلاقی پرور شهرستان سمنان جمع آوری شد و بعد از خشک شدن، پروسه عصاره گیری از آن انجام شد. جهت بررسی قدرت آنتی اکسیدانی و سمیت سلولی این گیاه، عصاره به محیط کشت سلول های سرطانی آدنوکارسینومای معده انسان (MKN45) اضافه گردید.

مشاهدات پژوهشگران حاکی از این بود که عصاره گیاه برازمبل می تواند به شکل مدلول داری سلول های زنده سرطانی را کم کند و با گذشت زمان و افزایش غلظت، زنده مانی سلول های سرطانی بطور مدلول دار کاهش بیشتری یافته است.

یافته های این پژوهش نشان داد که این عصاره گیاهی اثر کشندگی بالایی بر سلول های سرطان معده دارد و دوز ۱۰ میکروگرم بر میلی لیتر دوز مؤثر عصاره گیاه برازمبل است و در این غلظت می تواند موجب مهار تهاجم سلول های سرطانی و القای مرگ برنامه ریزی شده یا آپوپتوز در این سلول ها شود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که نیاز است در مطالعات آینده با جداسازی متابولیت ها و ترکیبات موجود در این عصاره، مقایسه دقیق تری از مکانیسم ضد سرطانی ترکیبات این عصاره داشت و فرآیندهای مولکولی موثر در آپوپتوز و بررسی تغییرات ژنی مربوط به آن نیز بررسی شود.

در انجام این تحقیق مهسا ایرجی، ملیکا صادقی و علی خالقیان از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سمنان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «ارزیابی پتانسیل آنتی اکسیدانی و سیتوتوکسیتی عصاره هیدروالکلی گیاه Perovskia abrotanoides در سلول های MKN45 سرطان معده» در دو ماه نامه کومش انتشار یافته است.
1400/04/29
22:53:02
0.0 /5
731
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی