آجاک - acak آینده پژوهی
محققان ایرانی بررسی كردند

تاثیر مشاركت پدران در مراقبت از نوزادان نارس

تاثیر مشاركت پدران در مراقبت از نوزادان نارس

آجاک: پژوهشگران با انجام یک مطالعه عنوان کردند که مشارکت پدران در مراقبت از نوزادان نارس، در افزایش حس خودکارآمدی پدران و ترخیص سریع نوزادان موثر است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، تولد زودتر از موعد نوزاد نارس، و لزوم مراقبت های فزاینده از او، سبب افزایش استرس و نگرانی در والدین می شود. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران تاثیر مشارکت پدران نوزادان نارس، را بر پیوند با نوزاد و خود کارآمدی پدران بررسی کردند.

این مطالعه به روش مداخله نیمه تجربی در میان ۸۰ پدر نوزاد نارس (تولد زیر ۳۷ هفته) که دربخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان آرش بستری بودند، صورت گرفت و در روز سوم بستری نوزاد از پدران خواسته شد پرسش نامه تحقیق را تکمیل کنند. سپس این پدران در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. در گروه مداخله آموزش های لازم مراقبت از این نوزادان به آنها داده می شد.

نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که رابطه معناداری بین مشارکت پدران در مراقبت از نوزاد و میزان پیوند و خودکارآمدی آنان قبل و پس از مطالعه وجود دارد. همین طور بین طول مدت بستری و نمره پیوند رابطه عکس وجود دارد.

بدین ترتیب هرچه میزان مشارکت پدر در مراقبت از نوزاد بیشتر باشد، احساس خودکارآمدی در آنان افزایش می یابد و این مساله می تواند به ترخیص زود هنگام منجر شده و از بستری مجدد نوزادان پیشگیری کند.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که توجه مراقبین بهداشتی به نقش مهم و اثرگذار پدر بیشتر معطوف شود تا با بهره گیری از نیروی پدران از مزایای این مشارکت بهره مند شده و به دنبال آن سیستم بهداشت و جامعه نیز منتفع شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر مشارکت پدران نوزادان نارس بر طبق اصول مراقبت تکاملی بر پیوند با نوزاد و خود کارآمدی آنان» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و ژیلا میرلاشاری از دانشگاه علوم پزشکی تهران مجری اصلی این طرح پژوهشی است.

منبع:

1400/04/27
11:35:46
0.0 /5
694
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی