آجاک - acak آینده پژوهی
مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات اعلام كرد

لزوم ترك همزمان دخانیات و درمان دیابت

لزوم ترك همزمان دخانیات و درمان دیابت

آجاك: چهاردهمین نشست فصلی پزشكان كنترل كننده دیابت با عنوان راهكارهای ترك دخانیات در بیماران دیابتی با همكاری مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات بیمارستان دكتر مسیح دانشوری برگزار گردید.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، دكتر غلامرضا حیدری، رئیس مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات در این خصوص اظهار داشت: طرح مذكور توسط بنیاد امور بیماری های خاص و با همكاری این مركز تحقیقات به منظور كاهش بار بیماری دیابت در كشور در حال اجرا می باشد.
به قول وی تابحال ۱۰۰ مطب فعال در زمینه كنترل دیابت، آموزش های لازم را كسب كرده اند و به ارائه خدمت به مراجعان می پردازند.
حیدری تصریح كرد: برپایه دستورالعمل جدید معتبر علمی برای درمان دیابت در افراد سیگاری؛ باید ترك مصرف دخانیات همزمان با درمان دیابت آغاز شود.
وی از عوارض دیابت به مشكلات شبكیه چشم، بیماری های كلیوی و بیماری های عصبی عضلانی اشاره نمود و خاطرنشان كرد: درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری پیشگیری از بروز این عوارض با درصد بیشتری صورت می گیرد.
حیدری با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته، اظهار داشت: برپایه این تحقیقات قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به كنترل و درمان موفق تر دیابت كمك می نماید. ازاین رو باید در بیماران دیابتی سیگاری این امر جدی تلقی شود.
به قول وی مطالعات نشان داده است در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد احتمال بروز دیابت بالاتر است و درمان این افراد هم طولانی تر و با موفقیت كمتر انجام می شود.
حیدری در انتها به بعضی از روش های درمانی ترك دخانیات نظیر شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمان های دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیكوتینی و غیر نیكوتینی اشاره نمود.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، در خاتمه این نشست ضمن مروری بر آموزش های ارائه شده از حضار آزمون گرفته شد و پاسخ های لازم به پرسش های حاضران ارائه شد.
1398/08/09
19:09:56
5.0 /5
4025
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی