آجاک - acak آینده پژوهی
ستاری:

دیپلماسی فناوری برای جمهوری اسلامی یك بحث جدی است

دیپلماسی فناوری برای جمهوری اسلامی یك بحث جدی است

به گزارش آجاک معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید براینکه دیپلماسی فناوری یک بحث جدی است که نوع تعاملات کشورها با ما بسیار متفاوت می شود، اظهار داشت: نفوذ فرهنگی و فناوری در کشورهای دیگر می تواند وجهه جدیدی از جمهوری اسلامی بوجود آورد.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز چهارشنبه در نخستین همایش ترسیم چشم انداز جمهوری اسلامی ایران۱۴۵۰ که بصورت برخط برگزار شد، با اشاره به این که یکی از مباحث مهمی که باید در این رویداد بیان شود بحث نوآوری است، اضافه کرد: یکی از اشکالات کشور و دولت در هشت سال اخیر بحث توسعه نوآوری بود، چون اگر این امر در کشور محقق نشود، اتفاق خاصی تا سال ۱۴۵۰ نخواهد افتاد.
وی بیان کرد: در هشت سال قبل شاهد تغییراتی در زمینه فناوری کشور بوده ایم، اما پایه همه این تغییرات نوآوری است، نوآوری یکی از بزرگترین مواهب خداوند به انسان است.
ستاری با اشاره به این که نوآوری در حقیقت اختلافات جدی بشر با ایمان است، اضافه کرد: نوآوری آن ذهن وحشی بشر است که موجب می شود توسعه پیدا کند و الان شاهد اتفاقاتی در زمینه فناوری هستیم که در پنج سال قبل نمی توانستیم هیچ یک از این موارد را پیش بینی نماییم چه برسد تا ۵۰ سال آینده که خیلی بعید است بتوانیم اتفاقات فناوری را پیش بینی نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: ممکنست بتوانیم یک سری حرف های کلی درباب پیش بینی تا ۵۰ سال آینده برای چشم انداز کشور بزنیم، اما آن چیزی که بشر موجب توسعه می شود نوآوری است.
وی با شرح داستان ساخت هواپیما و آرزوی بشر برای پرواز توسط برادران رایت اظهار داشت: در ابتدای قرن بیستم همه دولت ها روی ساخت هواپیما سرمایه گذاری می کردند و آمریکا نیز بعنوان کشوری که سرمایه و علم آنرا دارد، مبادرت به این کار کرد ولی شکست خورد که در نهایت این آرزو توسط دو برادر دوچرخه ساز محقق شد.
ستاری گفت: هم اکنون نیز بحث حضور در مریخ مطرح است، چرا حالا حضور در مریخ به هدف تبدیل شده؛ چون همان نوآوری است که موجب می شود خیلی از تکنولوژی ها توسعه پیدا کند تا این اتفاق بیفتد.
وی اظهار داشت: در آن زمان دولت آمریکا به دنبال ساخت هواپیما نرفت بلکه شرکت های این کشور توسعه را انجام می دهند، اگر امروز آمریکا بعنوان یک کشور توانمند مطرح می شود به خاطر کمپانی های آن از قبیل اپل، مایکروسافت و فیسبوک است که این اتفاق می افتد.
ساختار بروکراتیک و نفتی دولت مانع پیاده سازی ایده ها است
رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: متاسفانه ما در هشت سال شاهد بودیم پیاده سازی ایده ها در کشور خیلی مشکل است، داشتن یک ساختار حکومتی کاملا نفتی، بروکراتیک، دولت و حکومت چاق از نظر تعداد نیروی انسانی بسیار زیاد در بدنه دولت از موانع پیاده سازی ایده ها در چند سال قبل بوده است.
ستاری اشاره کرد: نوآوری چیزی نیست که با قانون سازگار باشد، قوانین را برای اتفاقاتی که الان می افتد می نویسیم، اما اتفاقاتی را که در آینده می افتد نمی توان در قانون نوشت. کدام یک از کارهایی که در استارتاپ ها و نوآوری هایی که پیاده سازی می شود با کدام قانون می تواند همخوان باشد.
وی تصریح کرد: تمام قوانین و بخشنامه ها توسط دولتی ها نوشته شده اند. از آدم دولتی نمی توان انتظار نوآوری داشت، این که آرزو داشته باشیم فرزندان ما در دستگاه دولتی استخدام شوند، بزرگترین خیانت به بچه های ما است، استخدام به مفهوم از بین بردن علم، اعتماد به نفس، نوآوری و خلاقیت یک انسان است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: در این سال ها باوجود توسعه وحشتناک فناوری، در هشت سال قبل شاهد این اتفاقات بوده ایم.
وی افزود: باید فکری نماییم که چطور نوآوری را وارد کارها نماییم، ساختار نفوذ نوآوری در داخل حکومت باید به چه شکل اتفاق بیفتد، این آن اصل اساسی است که موجب تغییرات می شود.
عضو هیات دولت اظهار داشت: نوآوری در ابتدای ورود، خودرا ثابت می کند و بعد ضوابط و قوانین آن نوشته می شود و باید قبول نماییم. هم اکنون شرکت هایی که در این عرصه ها شکل گرفته اند از حالت استارتاپ در آمده اند، الان در پارک فناوری پردیس در تهران بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جاری داریم و ابعاد این شرکتها بالا رفته است.
وی گفت: اعداد مالی این شرکتها بالا رفته است؛ همانطور که در دنیا نیز این بحث هست.
ستاری با اشاره به این که این شرکتها بزرگ شده اند، اظهار داشت: نحوه مدیریت، اتفاقاتی که در اقتصاد کلان کشور توسط شرکت های حوزه ی تکنولوژی رقم خورده، حدود اختیارات، فضایی که کشور در اختیار این شرکتها قرار می دهد، کمک هایی که باید کشور برای نفوذ این تکنولوژی به خارج از کشور کند، همه یک بحث جدی است.
وی گفت: دیپلماسی فناوری برای جمهوری اسلامی یک بحث جدی است، هم اکنون خانه نوآوری و فناوری ایران در چند کشور توسط بخش خصوصی به راه افتاده است و بر طبق این دیپلماسی نوع تعاملات کشورها با ما بسیار متفاوت می شود. کشورها مسایل سیاسی خودرا با کشور ما کنار می گذارند، بدین سبب نفوذ فرهنگی و فناوری کشور در کشورهای دیگر می تواند یک وجهه جدیدی از جمهوری اسلامی ایران درست کند، این امر موضوع جدی است که باید همه به آن بپردازیم.
ستاری تصریح کرد: ساختار حکومت چه دولت و چه ساختار فکری مردم با نوآوری بصورت کاملا سازمان یافته مقابله می کند و این امر دست خودش نیست، اما نوآوری نیز یک ساختار است که جلوی ما می ایستد، هم اکنون پیاده سازی نوآوری در کشور یک مبارزه مستمر بین افرادی که می خواهند تغییراتی ایجاد کنند و سیستمی که همه چیز را کاملا برمبنای قانون و قوانین خود بسته است، شمرده می شود.
وی اشاره کرد: در این مبارزه حتما کسی که نوآوری دارد موفق می شود، اما باید هزینه های سنگین بپردازد و سال ها در مقابل هجمه ها مقاومت کند تا بتواند چیزی را که هست به نتیجه برساند. نوآوری چیزی نیست که سه یا چهار سال طول بکشد و پایدار باشد بلکه درحال حرکت است. تغییرات تکنولوژی و فناوری شدید می باشد و باید فکری به حال این اتفاق در آینده کشور شود.
ستاری اظهار داشت: اگر نوآوری را آزاد نماییم و جوانان بتوانند کارهایشان را انجام دهند اساسا اتفاقات خوبی در سال های آتی در روند حرکت کشور رخ می دهد. می توانیم نوآوری خودرا داشته باشیم و پیشرو باشیم و نوآوری خودرا به دنیا تحمیل نماییم.
اولین همایش ترسیم چشم انداز جمهوری اسلامی ایران۱۴۵۰ توسط کمیته چشم انداز دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز و فردا برگزار می گردد.منبع:

1400/04/26
09:24:02
0.0 /5
825
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی