آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران ایرانی مطرح كردند

راهكاری برای كاهش خستگی ناشی از شیمی درمانی

راهكاری برای كاهش خستگی ناشی از شیمی درمانی

به گزارش آجاک پژوهشگران با انجام یک مطالعه عنوان کردند که ورزش با شدت کم، همراه با ماساژ ضربه ای سطحی می تواند باعث کاهش خستگی و افزایش فعالیت فیزیکی در بیماران مبتلا به سرطان شود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، عوارض ناشی از سرطان همچون خستگی در طول شیمی درمانی با بی تحرکی، عدم فعالیت و کاهش انرژی بدن همراه می باشد. این نوع خستگی با خواب و استراحت برطرف نمی گردد. عنوان شده که ورزش و ماساژ درمانی بعنوان یک روش مکمل غیر دارویی می تواند در کنترل این مشکلات موثر باشد.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه؛ تأثیر ورزش و ماساژ درمانی را در کاهش خستگی شیمی درمانی بررسی کردند.

نتایج این مطالعه اثرات مثبتی از مداخله ترکیبی ورزش با شدت کم و ماساژ پشت به روش ضربه ای سطحی را نشان داد.

در این مطالعه عنوان شد که ورزش با شدت کم توأم با ماساژ ضربه ای سطحی می تواند باعث کاهش خستگی و افزایش فعالیت فیزیکی در بیماران مبتلا به سرطان شود.

اکثر بیماران از اثرات مثبت ورزش و ماساژ و از این که از حالت کرختی و سکون و بی تحرکی خارج شده اند، اظهار رضایت کرده و اظهار می داشتند که در منزل هم برای آنها ماساژ انجام می شده است، ولی این ماساژ طور دیگری است و حال آنها را خوب می کند.

نتایج نشان داد که تلفیقی از مداخلات ورزشی با شدت کم و ماساژ کمر تاثیر مثبتی بر شدت خستگی داشت اما از نظر آماری بر فعالیت بدنی تاثیر مثبت نداشت.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که این روش توسط پرستاران و پرسنل درمانی بخش های انکولوژی هرچه بیشتر استفاده گردد. همینطور عنوان شده که پژوهشگران در مطالعات آتی این مداخلات را بر روی سایر متغیرهای بیماران تحت شیمی درمانی نظیر کیفیت زندگی، افسردگی و اضطراب هم انجام دهند و توسط اساتید و مسئولین پرستاری بیمارستان ها به دانشجویان پرستاری و پرستاران آموزش داده شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر مداخله ترکیبی ورزش با شدت کم و ماساژ پشت به روش ضربه ای سطحی بر فعالیت جسمی و شدت خستگی بیماران تحت شیمی درمانی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مرضیه اسدی ذاکر، مریم فاضلی، تینا وثوقی، الهام مراغی و سیمین جهانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

The Effect of the Combined Intervention of Low Intensity Exercise and Slow Stroke Back Massage (SSBM) on Physical Activity and Severity of Fatigue in the Patients Undergoing Chemotherapy1400/04/20
22:42:36
0.0 /5
737
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی