آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی مازندران بررسی كردند؛

دارندگان كدام گروه های خونی كمتر كرونا می گیرند؟

دارندگان كدام گروه های خونی كمتر كرونا می گیرند؟

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام یک مطالعه مقطعی عنوان کردند که افراد با گروه خونی O و AB کم تر به کرونا مبتلا می شوند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بررسی های مختلف نشان داده که بیماری کووید-۱۹ در بعضی گروه ها خطرات بیشتری دارد و عوامل خطر مختلفی برای این بیماری عنوان شده است. مطالعات مختلف نشان داده که جنسیت مذکر، سن بالای ۶۵ سال، سیگار کشیدن و بیماریهای زمینه ای همچون فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای قلبی-عروقی و بیماریهای تنفسی، عوامل خطر بیماری کووید-۱۹ است.

در برخی مطالعات عنوان شده که بروز کووید-۱۹ در گروه خونی A بیش تر و در گروه خونی O کم تر است. در گذشته نیز مطالعه ای در رابطه با بیماری سارس، نشان داده بود که این بیماری در افراد با گروه خونی O کم تر بروز پیدا می کند.

با این حال داده ها در مورد ارتباط گروه خونی و مبتلاشدن به ویروس کووید-۱۹، ضد و نقیض است. بر همین اساس؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام یک مطالعه سرواپیدمیولوژی مقطعی، این ارتباط را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد و طی آن یک هزار ۵۵۸ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات جمع آوری شده در این تحقیق شامل: جنسیت، سن، منطقه سکونت، نمایه توده بدنی، سابقه مبتلاشدن به بیماریهای قلبی، دیابت، فشار خون بالا، نارسایی کبدی، اختلالات کلیوی، سرطان، بیماریهای مغزی و سایر بیماریهای غیرواگیر و مصرف سیگار بود. همین طور اطلاعاتی نیز بصورت خود اظهاری در مورد سابقه تب، سرفه خشک، خستگی، گلودرد، سردرد، اختلال حس بویایی، اختلال حس چشایی، تنگی نفس، سابقه بستری در بیمارستان به سبب کووید و سابقه تماس با بیمارکووید - ۱۹ و سابقه مسافرت از زمان شروع پاندمی کووید- ۱۹ در ایران (اسفند ماه سال ۱۳۹۸) و سابقه دریافت واکسن آنفلوانزا در سال ۱۳۹۸ جمع آوری شد.

در نهایت نیز بعد از دریافت نمونه خون از افراد شرکت کننده، آنها از نظر آنتی بادی IgG و IgM و گروه خونی بررسی شدند. افرادی بعنوان مبتلا به عفونت کووید-۱۹ در نظر گرفته شدند که در یکی از سه گروه ۱. IgG مثبت، ۲. IgG و IgM مثبت و یا ۳. IgM مثبت قرار داشتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که شانس مبتلاشدن به عفونت کووید-۱۹ در افراد با گروه خونی O در مقایسه با سایر گروه های خونی بطور مدلول دار، ۳۰ درصد کم تر است. همین طور شانس مبتلاشدن به عفونت کووید-۱۹ در افراد با گروه خونی AB کم تر (۱۸ درصد) و در افراد با گروه خونی A و B به ترتیب ۱۹ و ۳۳ درصد بیش تر است. البته این تفاوت از نظر آماری شایان توجه نیست.

به گفته پژوهشگران این تحقیق، بررسی سوابق بیماریهای زمینه ای در این مطالعه بصورت خوداظهاری انجام شده و این مورد یکی از محدودیت های این مطالعه است؛ چونکه احتمال کم گزارش دهی یا بیش گزارش دهی وجود دارد. البته این محدودیت برای تمام گروه های خونی مشابه بوده است.

همچنین باتوجه به اینکه فراوانی گروه خونی AB در جامعه پایین است، توان مطالعه جهت بررسی ارتباط کم است.

این مطالعه نشان داد که گروه خونی O یک عامل محافظت کننده در مقابل کووید-۱۹ است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق«هر چند عمدتا در مطالعات مقطعی به سبب ماهیت طراحی آن و جمع آوری اطلاعات مواجهه و پیامد با محدودیت هایی از نظر استنتاج علیتی هم راه است، ولی در این مطالعه باتوجه به اینکه متغیر مستقل گروه خونی است، می توان گفت: ارتباط مشاهده شده، یک ارتباط علیتی است».

این پژوهشگران پیشنهاد می کنند در نظام مراقبت کووید-۱۹ به متغیر گروه خونی توجه گردد.

در انجام این تحقیق، حامد روحانی زاده، سید عباس موسوی و جمشید یزدانی چراتی به همراه تعدادی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه خرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی همبستگی بین عفونت کووید-۱۹ و گروه خونی ABO در جمعیت استان مازندران: یک مطالعه مقطعی» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.
1400/04/08
12:48:11
0.0 /5
771
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی