آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك مطالعه مروری نشان داد

رادیكال های آزاد، عامل ناباروری مردان و زنان

رادیكال های آزاد، عامل ناباروری مردان و زنان

به گزارش آجاک در پژوهشی که توسط محققان کشور انجام شده نقش رادیکال های آزاد در بروز ناباروری در مردان و زنان مورد بررسی قرار گرفته و بر تاثیر آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از آن تاکید شده است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، امروزه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین از مشکل ناباروری رنج می برند. از میان علل ناباروری، نیمی در ارتباط با زنان و نیمی دیگر در ارتباط با مردان است. مطالعات نشان می دهند که حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد ناباروری مردان در رابطه با افزایش سطح رادیکال های آزاد اکسیژن است. تولید رادیکال های آزاد اکسیژن در مایع سمن مردان دارای دو منبع درون بدنی و برون بدنی است. منابع درون بدنی شامل لکوسیت ها، اسپرم های غیر طبیعی، سلول های سرتولی و بیماری واریکوسل هستند. همینطور برخی شرایط مانند عفونت و التهاب، افزایش رادیکال های آزاد را به دنبال دارند.
به گفته متخصصان، عوامل محیطی و شغلی هم بعنوان منابع برون بدنی این رادیکال های آزاد اکسیژن در نظر گرفته می شوند. علاوه بر مردان، رادیکال های آزاد اکسیژن از عوامل تأثیرگذار بر باروری زنان هم محسوب می شوند. چاقی، سوءتغذیه، سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر و عوامل محیطی در زنان هم سبب افزایش تولید رادیکال های آزاد اکسیژن و متعاقباً اختلالات پاتولوژیک در سیستم تولید مثل می شود.
جهت کاهش عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد بر باروری در زنان و مردان از درمان های مختلفی استفاده می شود ولی آنتی اکسیدان ها یکی از رایج ترین درمان ها هستند.
در این رابطه، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی اراک و دانشگاه ملایر تحقیقی مروری را انجام داده اند که در آن نقش رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در اختلالات باروری مردان و زنان به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته است.
در این پژوهش مروری، محققان مطالب در رابطه با نقش رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در اختلالات باروری مردان و زنان را از پایگاه های اطلاعاتی مختلف ازجمله Elsevier، Scopus، Irandoc، SID، Iran medex، Pubmed، Google scholar، Science direct و Web of Science استخراج کرده و مورد تجزیه وتحلیل قرار داده اند.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند که مصرف آنتی اکسیدان ها می تواند باعث مرتفع ساختن آثار مضر رادیکال های آزاد تولیدشده بر باروری مردان و زنان شود.
در این خصوص، مریم باعزم، پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک و دو همکار دیگرش می گویند: «تولید بیش ازحد رادیکال های آزاد در دستگاه تناسلی مردانه سبب صدمه به DNA، RNA و غشای اسپرم و درنهایت اختلال در فرایند اسپرماتوژنز می گردد و در دستگاه تناسلی زنانه هم سبب ایجاد اختلالاتی همانند نقص در تکامل و بلوغ اووسیت، رشد فولیکول و عملکرد جسم زرد می شود».
آن ها می افزایند: «در شرایط طبیعی، آنتی اکسیدان ها شکل گیری رادیکال های آزاد و صدمه های ناشی از آن در سلول و بافت به وسیله سیستم دفاعی سلول را کنترل می کنند و یک تعادل بین تولید و تخریب ROS ها یا گونه های فعال اکسیژن را به وجود می آورند».
این محققان باتوجه به مکانیسم های صدمه زای ROS ها و تأثیرات مفید آنتی اکسیدان ها در خنثی کردن این صدمه ها استفاده از آنها را جهت بهبود بار ناباروری زنان و مردان سفارش کرده اند.
آن ها در مقاله ای علمی که از یافته های خود در مجله «زنان، مامایی نازایی ایران» منتشر نموده اند، بر ضرورت انجام مطالعاتی برای یافتن مقدار مصرف و مدت زمان استفاده از آنتی اکسیدان ها برای هر بیماری، تاکید کرده اند.
منبع:

1400/04/05
22:56:20
0.0 /5
741
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی