آجاک - acak آینده پژوهی

بررسی امكان ساخت لووتیروكسین به صورت آمپول آهسته رهش

بررسی امكان ساخت لووتیروكسین به صورت آمپول آهسته رهش

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با عرضه دو فرمولاسیون برای داروی لووتیروکسین امکان ساخت این دارو به صورت آمپول آهسته رهش را بررسی کردند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، هورمون های تیروئیدی همچون هورمون های دخیل در ایجاد کالری، تنظیمات قلبی عروقی و متابولیک هستند و عدم وجود آنها در بدن، احتیاج به درمان دارد. برای درمان کمبود هورمون های تیروئیدی از داروی خوراکی لووتیروکسین به صورت روزانه استفاده می ‎شود.
یکی از دغدغه های پزشکان عدم تمایل مصرف دارو در بیماران یا فراموش کردن زمان مصرف داروها و به تبع عدم مصرف دارو، بخصوص در بیماران با بیماری های مزمن است. همینطور جذب دارو تحت تاثیر سلامت دستگاه گوارش بوده و نسبت به جذب مواد غذایی و مصرف کافئین حساس است. در تجویز خوراکی دارو فعالیت زیستی این دارو بسیار متغیر و برابری زیستی آن هم نامشخص است.
ازین رو، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه دو فرمولاسیون مختلف برای داروی لووتیروکسین به صورت آمپول آهسته رهش، عرضه و کارایی آنها را با یکدیگر مقایسه کردند.
داروهای آهسته رهش، فرآورده هایی هستند که در زمان هایی که امکان رجوع منظم بیمار جهت دریافت درمان ‏های تزریقی مکرر وجود نداشته و کنترل دقیق مقادیر تجویز شده داروها مدنظر باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.
دو فرمولاسیون عرضه شده، فرمولاسیون های پلیمری درجا ژل شونده لووتیروکسین از پلیمرهای PLGA-PEG-PLGA و PLA-PEG-PLA به شکل آمپول آهسته رهش بودند.
با عنایت به اینکه داروی لووتیروکسین نیازی به مصرف مکرر ندارد و همینطور باید با معده خالی و بامداد ناشتا مصرف شود تا با املاح غذا تداخلی نداشته باشد، میتوان از دارو به شکل آمپول آهسته رهش استفاده نمود. میتوان از این روش برای افرادی که علاقه ای به مصرف دارو ندارند و یا نمی ‎توانند داروی خوراکی استفاده کنند، بعنوان جایگزین بهره برد.
پژوهشگران این مطالعه، سفارش می کنند نحوه عملکرد سامانه های ژل شونده حاوی لووتیروکسین در محیط های درون تنی و با تزریق به بدن حیوان آزمایشگاهی و سپس بررسی فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک دارو در خون حیوان، بررسی شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «تهیه و مطالعه آزاد سازی برون تن فرمولاسیون آمپول آهسته رهش (فرم آماده تزریق زیر جلدی) لووتیروکسین سدیم با استفاده از سامانه ژل شونده در محل پلیمر تری بلاک حساس به دمای PLA-PEG-PLA و پنتا بلاک (PAE-PLA-PEG-PLA-PAE) حساس به دما و PH» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و جبرائیل موفق، الهام خداوردی، حسین کمالی و فرزین هادیزاده؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انجام آن مشارکت داشتند.
منبع:

1400/04/01
19:59:44
0.0 /5
659
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی