آجاک - acak آینده پژوهی
نتایج یك پژوهش نشان داد

غلظت بیش از اندازه نیترات در بعضی صیفی جات

غلظت بیش از اندازه نیترات در بعضی صیفی جات

به گزارش آجاک نتایج یک تحقیق نشان داده است که به نظر می آید غلظت نیترات در سیب زمینی، خیار، گوجه، کاهو و ترب بیش از اندازه مجاز و بیشتر از حد قابل تحمل مصرف روزانه است.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، این پژوهش که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام است، ضمن تعیین میزان آلاینده های آلی ناشی از استفاده از آفت کش ها، نیترات و فلزات سنگین در صیفی جات شهر مشهد می تواند میزان ریسک سلامت انسان در رویارویی با این آلاینده ها در بعضی از محصولات کشاورزی را محاسبه کند. این نتایج می تواند پایه ای برای پژوهش های آینده در زمینه ارتقاء شاخصهای ‏سلامت محصولات کشاورزی باشد.
نتایج این مطالعه نشان داد: میانگین غلظت نیترات در سیب زمینی، خیار، گوجه، کاهو و ترب بیش از اندازه مجاز و بیشتر از حد قابل تحمل مصرف روزانه است. همینطور میانگین میزان آفت کش ها (دیازینون، فن پروپاترین، کلروپیریفوس، و دلتامترین) و سرب، آرسنیک و مس در کاهو بیش از اندازه مجاز مصرف روزانه تعیین شده است.
بر مبنای اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت، همچنین، این نتایج مبین وضعیت نامطلوب رفتار ایمنی کشاورزان و آگاهی و نگرش آنها نسبت به استفاده صحیح از سموم است. ازاین رو جهت ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و مصرف کنندگان توجه به عواملی که مستقیم روی رفتار ایمن و آگاهی کشاورزان اثر می گذارد، دارای اهمیت است. این عوامل شامل تدوین یک برنامه آموزشی مناسب جهت ارتقاء آگاهی، نگرش، مهارت ها، اکتساب مفاهیم برای کشاورزان است که به نوبه خود سبب افزایش کیفیت تغییر رفتار پیش گیرانه در حیطه ایمنی شود.
نتایج حاصل از این تحقیق که توسط سیده بلین توکلی ثانی انجام شده، میزان ریسک سلامت انسان در رویارویی با این آلاینده ها در بعضی از محصولات کشاورزی را محاسبه کرده است که می تواند پایه ای برای دستور العمل ها و پژوهش های آینده در زمینه ارتقاء شاخصهای ‏سلامت محصولات کشاورزی در کشور در بخش محیط زیست انسانی و صنایع غذایی باشد.
در نهایت نتایج حاصل از این تحقیق می تواند پایه و اساسی برای تدوین یک برنامه آموزشی مناسب باشد که می تواند کشاورزان را به توسعه مهارت ها، ارزش ها، اکتساب مفاهیم و اطلاعات و تصمیم گیری برساند و سبب افزایش کیفیت تغییر رفتار پیش گیرانه در حیطه ایمنی شود.1400/03/29
19:25:56
0.0 /5
716
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی