آجاک - acak آینده پژوهی

جذب نیروی كارآمد با آزمون استخدام بخش خصوصی دانش بنیان ها

جذب نیروی كارآمد با آزمون استخدام بخش خصوصی دانش بنیان ها

مدیر جذب و استخدام یک بانک خصوصی اظهار داشت: آزمون استخدام بخش خصوصی شرکتهای فناور و دانش بنیان می تواند راهکاری برای تسهیل روند جذب نیروی انسانی کارآمد و تحصیلکرده دانشگاهی در سازمان ها باشد.


آزمون استخدام بخش خصوصی شرکتهای صنعتی، تجاری و فناور و دانش بنیان کشور چهار سال پیش(۱۳۹۶) از جانب شورای سیاست گذاری استخدام بخش خصوصی، شرکتهای خصوصی صنعتی، تجاری و فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و برگزار شد و با عنایت به استقبال نیروی جویای کار تا کنون چهار دوره از آن برگزار شده است.
این شورا در جهت برگزاری این آزمون بیشتر از سه هزار شرکت در سرتاسر کشور را مورد بررسی و نیازسنجی قرار داده، و با هدف تأمین نیروی انسانی کارآمد و کاهش میزان بیکاری در بین جوانان و فارغ التحصیلان، این آزمون را برگزار می نماید.، آزمون استخدامی بخش خصوصی فرصتی مناسب برای همه افراد جویای کار است.
شایستگی شغلی و دانش عمومی، دو ملاک ارزیابی در این آزمون به شمار می روند، به عبارت بهتر، داوطلبانی که متقاضی شرکت در این آزمون هستند، مدرک دانشگاهی، معدل بالا و یا سابقه کار نیاز ندارند و تنها توانایی ها و استعداد آنهاست که جهت شرکت در آزمون مورد توجه قرار دارد، بنابراین خیلی از شرکتهای خصوصی از راه این آزمون نیروی کار خویش را تأمین می کنند.
در طول چهارسال گذشته استقبال خوبی از آن به عمل آمده است و خیلی از شرکتهای دانش بنیان و سازمان ها و نهادهای خصوصی نیروی انسانی مورد نیاز خود در کادر اجرایی را از راه این آزمون جذب می کنند.
وحید شریفی مدیر جذب یکی از بانکهای خصوصی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد برگزاری آزمون استخدامی بخش خصوصی، شرکتهای صنعتی، تجاری و فناور و دانش بنیان کشور اضافه کرد: نیروی انسانی متخصص وکارآمد درفضای رقابتی کنونی یکی از مزیت ها و سرمایه ها برای شرکتهای خصوصی و فناور به حساب می آید و در این خصوص سازمان هایی موفق هستند که بتوانند نیروی متخصص موردنیاز خویش را در کمترین زمان و با حداقل هزینه جذب کنند.
وی به مهم ترین چالش سازمان ها برای جذب نیروی انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: اطلاع رسانی کارآمد و همینطور هزینه ای که برای این اطلاع رسانی انجام می شود از مهم ترین این چالش ها است، با این که اطلاع رسانی در شکل های مختلف صورت می گیرد اما در زمان های بسیاری این آگهی ها توسط افراد موردنیاز شرکتهای خصوصی دیده نمی گردد و همین مساله مبحث سبب بی خبر ماندن افراد حائز شرایط از فرصت شغلی موجود می شود.
شریفی افزود: با عنایت به این که امکان دارد تمام سازمان های بخش خصوصی نیروی متخصص لازم را برای برگزاری آزمون جذب نیرو نداشته باشند، آزمون استخدام بخش خصوصی با اطلاع رسانی فراگیر و برگزاری آزمون تخصصی از متقاضیان جویای کار می تواند این فرآیند را تسهیل کند و شرکتهای بخش خصوصی تنها لازم است انجام مصاحبه شغلی و آموزش کارجو را برعهده داشته باشند.
مدیر جذب و استخدام این بانک خصوصی اظهار داشت: سازمان ها بهتر است در فرآیند جذب نیروی انسانی، ابتدا شخصیت کارجویان را مورد ارزیابی قرار دهند و در مراحل بعد دانش و تخصص آنها را بر حسب نیاز سازمان بسنجند.
وی به سازمان ها سفارش کرد که در استخدام کارمندان، ابتدا شخصیت افراد را مورد سنجش قرار دهند و سپس به ارزیابی دانش و مهارت آنها بپردازند، چونکه شخصیت فرد یکی از عوامل اصلی در عملکرد شغلی او است و مدرک دانشگاهی لزوما تاییدی بر مهارت شغلی کارجو در زمینه تخصصی اش نیست.
شریفی اظهار داشت: برگزاری آزمون بخش خصوصی یکی از آزمون های موفق در جذب نیروی متخصص و بکارگیری نیروی تحصیلکرده جامعه است، برگزاری این آزمون توانسته تا حدودی از میزان بیکاری افراد تحصیلکرده بکاهد.
پنجمین دوره استخدام بخش خصوصی، شرکتهای صنعتی، تجاری و فناور سال جاری هم توسط دبیرخانه این مرکز در سال ۱۴۰۰ برگزار می گردد.


1400/03/26
09:25:19
0.0 /5
700
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی