آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه سلولی بررسی شد

تأثیر سم مار كبرای ایرانی بر سلول های سرطان ریه

تأثیر سم مار كبرای ایرانی بر سلول های سرطان ریه

به گزارش آجاک پژوهشگران یک مطالعه تأثیر سم مار کبرای ایرانی را بر رده سلول های سرطانی ریه در شرایط آزمایشگاهی بررسی کردند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، اگرچه روش های درمانی گوناگونی مانند جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، ایمنی درمانی و... برای درمان سرطان وجود دارد؛ ولی به علت عوارض جانبی شدید این درمان ها و مقاومت دارویی، پژوهشگران به دنبال یافتن درمان ها و توسعه داروهای ضد سرطانی جدید هستند.

یکی از عوامل ضد سرطانی جدیدی که در سالهای اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده، زهر جانداران بخصوص مارها است. بر همین مبنا پژوهشگران با انجام مطالعه ای تأثیر سم مار کبرای ایرانی را بر روی سلول های سرطان ریه (رده سلولی A549) بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه بعد از زهرگیری از مار کبرا شکار شده از استان خراسان رضوی در انستیتو پاستور، با استفاده از روش کروماتوگرافی فراکشن های مختلفی از سم مار استخراج شد و سپس تأثیر آنها بر روی سلول های سرطانی مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه حاکی از این است که یکی از فراکشن های سم مار کبرا که حاصل از دو مرحله تخلیص بود، قابلیت سمیت سلولی دارد و می تواند از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری نماید. در این مطالعه مشخص شد که این فراکشن بر روی سلول های طبیعی و غیر سرطانی، اثر سمیت خیلی کم تری دارد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ میتوان امیدوار بود که پروتئین خالص سازی شده در این مطالعه، در تحقیقات بعدی و آزمایش های حیوانی اثر قابل توجهی از خود نشان دهد و بعد از تحقیقات بیشتر و طی مراحل بعدی بتوان از آن دارویی با حداقل عوارض در سلول های طبیعی برای درمان سرطان ریه به دست آورد.

در انجام این تحقیق سیده نرجس سادات، حسین مقصودی و فاطمه شهبازی؛ پژوهشگران دانشگاه پیام نور، به همراه کامران پوشنگ باقری و دلاور شهباززاده؛ پژوهشگران آزمایشگاه ونوم و بیومولکول های درمانی انستیتو پاستور، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «اثر سمیت سلولی فرکشن های سم مار کبری ایرانی بر سرطان ریه» در فصل نامه بیماری های عفونی و گرمسیری انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/23
09:40:53
0.0 /5
504
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی