آجاک - acak آینده پژوهی

بازدید نماینده WHO از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

بازدید نماینده WHO از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

آجاک: دکتر سید جعفر حسین، نماینده جدید سازمان جهانی بهداشت در ایران از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم بازدید نمود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر سید جعفر حسین؛ نماینده جدید سازمان جهانی بهداشت در ایران، با حضور در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن آشنایی با ظرفیت ها و دستاوردهای پژوهشی در رابطه با بیماریهای غیرواگیر، درباب ابعاد مختلف ارتقای همکاریهای بین المللی با این سازمان، گفتگو نمود.

وی این پژوهشگاه را در میان کشورهای منطقه الگویی مناسب دانست و عنوان کرد: امیدوارم در دوره جدید ماموریتم در ایران همکاری بین پژوهشگاه و WHO گسترش یابد.

وی ضمن تاکید بر لزوم آشنایی مراکز منطقه با توانمندی های مراکز پژوهشی مختلف اظهار داشت: خیلی از کشورهای منطقه دانش فنی و نیروی انسانی آموزش دیده را برای اجرای پیمایش هایی که نمونه های زیادی از آنها در این پژوهشگاه انجام شده است، در اختیار ندارند.

نماینده جدید سازمان جهانی بهداشت در ایران با تاکید بر این که لازم است یافته های تحقیقاتی تولید شده در پژوهشگاه ها، جهت مداخلات پیشگیرانه فردی و جمعیتی بر عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر و سیاست گذاری در این حیطه به کارگرفته شوند، افزود: متاسفانه در بیشتر کشورهای منطقه امر و داده های سلامت بسیار پراکنده اند و امیدواریم که بتوان از توانمندی های پژوهشگاه در بحث تجمیع و تفسیر داده های سلامت در منطقه بهره برد.

وی با اشاره به این که پاندمی کووید-19 فرصت مناسبی برای آموزش مجازی به وجود آورده است، پیشنهاد کرد تا این دانش بصورت بسته های مدون در اختیار کارشناسان حوزه مدیریت بیماریهای غیرواگیر در سطح منطقه قرار گیرد و از حمایت دفتر تهران در این خصوص آگاهی داد.

دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر نیز در این دیدار، ضمن تشریح فعالیت ها و تجارب پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، بیان کرد: پژوهشگاه علوم غدد طی ۲۵ سال در عرصه پژوهش توفیقات ارزشمندی را برای کشور به ارمغان آورده است و توانسته دستاوردهایی در سطح ملی و بین المللی کسب کند که آنرا ناشی از کوشش های بی وقفه محققین، اساتید و تمامی اعضای پژوهشگاه در مراکز تحقیقاتی مختلف می داند.

وی با اشاره به کارهای پژوهشگاه در امتداد ظرفیت سازی، تولید شواهد و اجرای پروژه های کلان ملی اظهار نمود: این پژوهشگاه می تواند با در اختیار قراردادن تولیدات پژوهشی به ذی نفعان، به پیشبرد اهداف سیستم سلامت کمک نماید.

نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر افزود: تعداد استنادات بالا به پژوهش های انجام شده در این قطب تحقیقاتی، نشان از کیفیت تحقیقات و جذابیت آن برای سایر پژوهشگران دارد.

وی همین طور به سامانه ثبت بیماریهای غدد درون ریز اشاره نمود و اضافه کرد: با توافقی که با معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت به عمل آمده است، مقرر است این سامانه جهت گردآوری اطلاعات در رابطه با بیماریهای غدد درون ریز در کشور با ارائه مدلی از پژوهشگاه پیاده سازی شود.

در بخش های دیگری از این جلسه دکتر فرشاد فرزادفر، خلاصه ای از کارهای مرکز متبوع خود در حوزه تولید شواهد در حوزه بیماریهای غیرواگیر ارائه کرد.

دکتر افشین استوار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه نیز رویکرد پژوهشگاه در حوزه مدیریت پوکی استخوان را تشریح نمود.

وی همین طور مراقبت یکپارچه استئوپروز و شکستگی را شامل سه سطح پیشگیری اولیه، مدیریت و درمان و پیگیری خواند و اضافه کرد: در همین راستا، خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه (FLS) شامل شناسایی، ارزیابی، درمان و پیگیری موارد شکستگی اولیه در چند بیمارستان بصورت پایلوت مستقر شده است.

همچنین دکتر رامین حشمت، رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای مزمن و صعب العلاج، به نقش پژوهشگاه در اجرای پیمایش های ملی و مطالعات جمعیتی جهت تصمیم گیری های بخش سلامت اشاره نمود.

در ادامه نیز، دکتر آزاده ابراهیم حبیبی، مدیر امور بین الملل پژوهشگاه، مسیر تحقیقات علوم پایه در پژوهشگاه از آزمایشگاه تا بالین را تشریح کرد.

دکتر فریده رضی، رئیس مجموعه آزمایشگاه های تحقیقاتی و بالینی پژوهشگاه نیز امکانات و انواع خدمات با مصارف پژوهشی و تشخیصی را که در مجموعه آزمایشگاه های پژوهشگاه در جریان است، تشریح نمود.

همچنین، دکتر عطاالله پورعباسی، رئیس مرکز ایده پروری و نوآوری پژوهشگاه نیز مسیر تکمیل چرخه پژوهش در این مرکز و تلاش جهت تبدیل نتایج تحقیقات به محصولات قابل عرضه و خلق ثروت دانش بنیان و توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری را تشریح نمود.

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی نیز مسیر ارائه خدمات سلامت به بیماران دیابتی در پژوهشگاه را تعریف کرد.

در ادامه این دیدار، دکتر سید جعفر حسین، با حضور در بخش های مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه، از امکانات و تجهیزات بیوبانک، آزمایشگاه های تحقیقاتی، بخش های پژوهشی و دیتا سنتر، بازدید نمود.

بنابر اعلام وبدا، دکتر سید جعفر حسین، جانشین دکتر کریستوف هملمن نماینده سابق سازمان جهانی بهداشت شده است.

منبع:

1400/03/22
14:03:17
0.0 /5
623
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی