آجاک - acak آینده پژوهی
در پژوهشی مشترك با موسسه Westerdijk هلند؛

تنوع مولكولی و پراكنش گونه های قارچ آسپرژیلوس بررسی گردید

تنوع مولكولی و پراكنش گونه های قارچ آسپرژیلوس بررسی گردید

به گزارش آجاک در پژوهش مشترک دکترسمیه دولت آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk هلند، تنوع مولکولی و پراکنش گونه های قارچ آسپرژیلوس با تعیین توالی ژن های کالمودولین بررسی گردید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دولت آبادی درباره این پژوهش اظهار داشت: این قارچ که طیف وسیعی از عفونت ها را ایجاد می کند، اصلی ترین پاتوژن قارچی در سطح جهان با میزان مرگ و میر بالا است.
عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری اظهار داشت: اطلاعات بالینی در یک دوره شش ساله، از بیمارستان های مشهد و تهران نشان داده است پراکنش این قارچ در ایران بعنوان یک کشور خشک متفاوت از دیگر کشورها است و بررسی اطلاعات بالینی بیماران و شرایط زمینه ای آنها، در جهت کنترل بهتر این بیماری عفونی اثرگذار خواهد بود.
همچنین نتایج این پژوهش که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk Fungal Biodiversity Institute کشور هلند به صورت مقاله در ژورنال mycopathologia با IF=2.45 و رتبه Q1 انتشار یافته است.
این کار تحقیقاتی با همکاری موسسه Westerdijk صورت پذیرفته که عضوی از آکادمی سلطنتی علوم هلند و یکی از اصلی ترین کلکسیون قارچی دنیا است.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، لینک این مقاله از راه آدرس اینترنتی https: //link.springer.com/article/10.1007/s11046-021-00563-z قابل دسترسی است.1400/03/21
12:33:01
0.0 /5
610
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی