آجاک - acak آینده پژوهی

ثبت تصاویر خیره كننده از ابرهای مریخی

ثبت تصاویر خیره كننده از ابرهای مریخی

آجاک: مریخ نورد «کنجکاوی» سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بتازگی تصاویر خیره کننده ای را از ابرهای سیاره مریخ به زمین ارسال کرده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی theverge، ناسا اعلام نمود که وجود ابر در مریخ به علت جو سبک این سیاره بسیار کمیاب است. با این وجود در مدار استوای مریخ در سردترین فصل سال میتوان آنها را مشاهده کرد.
محققان ناسا متوجه شدند که سال قبل مریخی (دو سال قبل زمینی) ابرها در مریخ زودتر از زمان مورد انتظار تشکیل شدند، ازاین رو سال جاری آمادگی به تصویر کشیدنش را داشتند.تصاویر ارسال شده از کاوشگر کنجکاوی ناسا نه تنها بسیار خیره کننده است، بلکه اطلاعات جدیدی را هم به تیم کنکجاوی ناسا می دهد. طبق اعلام ناسا ابرهایی که زودتر تشکیل می شوند ارتفاع بالاتری به نسبت ابرهای مریخی دارند که از آب یخ زده تشکیل شده و در ارتفاع حدود ۶۰ کیلومتری سطح مریخ است. این ابرها احیانا از جنس کربن دی اکسید یا یخ خشک هستند.
مریخ نورد کنجکاوی هر دو نوع عکس سیاه و سفید و رنگی را به زمین ارسال کرده است که در تصاویر سیاه و سفید جزئیات در ارتباط با امواج ابرها بیشتر قابل رویت است. با این وجود تصاویر رنگی به ثبت رسیده توسط این کاوشگر که از چسبیدن چندین عکس تشکیل شده است، واقعا چشم نواز هستند.این ابرها هنگام غروب آفتاب به وسیله بلورهای یخ خود نور ضعیف هوا را به خود جذب می کنند و همین مبحث سبب می شود در آسمان تیره شب بدرخشند. این ابرها که با نام noctilucent شناخته می شوند با افزایش تعداد بلورها روشن تر می شوند و بعد از غروب خورشید و پایین تر رفتن آن از ارتفاع، ابرها تاریک می شود. دانشمندان از این مورد برای محاسبه ارتفاع ابرها بهره برده اند.
مریخ نورد کنجکاوی هم چنین تصاویری از ابرهای رنگین کمانی mother of pearl یا مادر مروارید را به ثبت رسانده است که طیف رنگی زیبایی را به نمایش می گذارد. مارک لمون، دانشمند علوم جوی از مؤسسه ی علوم فضایی می گوید: این رنگ ها از ذرات ابر با اندازه حدودا یکسان ایجاد می شوند و درست بعد از تشکیل شدن ابرها روی می دهند. تشکیل شدن این ذرات هم با سرعت یکسان انجام می گیرد.منبع:

1400/03/16
17:45:20
0.0 /5
591
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی