آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه روی سلول های سرطانی مطرح شد

كاهش بقای سلول های سرطان خون با عصاره هسته زردآلو

كاهش بقای سلول های سرطان خون با عصاره هسته زردآلو

آجاک: نتایج یک پژوهش بر روی دو رده از سلول های سرطان خون نشان داد که عصاره هسته زردآلو می تواند میزان زنده مانی سلول های سرطان خون را کم کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، زردآلو همچون گیاهان خانواده گل سرخیان یا رُزاسه است و فعالیت ضد توموری این خانواده بر روی سرطان های روده بزرگ، پروستات، مثانه، سرویکس، ریه و پستان در پژوهش های مختلف تایید شده است. خاصیت ضد توموری زردآلو به یکی از ترکیبات طبیعی موجود در هسته آن، به نام «آمیگدالین» نسبت داده می شود.

با توجه به این مساله پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، با انجام یک مطالعه تاثیر عصاره هسته زردآلو را بر رده های سلولی «لوسمی حاد» یا سرطان خون بررسی کردند تا مکانیسم تاثیر آنرا مشخص کنند.

برای انجام این مطالعه دو رده سلولی (Nalm-6 و KG-1) از انستیتو پاستور خریداری شد و پژوهشگران بعد از تهیه عصاره هسته زردآلو، این عصاره را به محیط کشت سلول های سرطان خون اضافه کردند. بعد از ۴۸ ساعت میزان سمیت این عصاره و تاثیر آن بر چرخه سلولی سلول های سرطانی مورد بررسی قرار گرفت.

مشاهدات این مطالعه حاکی از این بود که عصاره هسته زردآلو می تواند میزان زنده مانی سلول های سرطانی Nalm-6 و KG-1 را کم کند و میزان بقای این سلول های توموری با افزایش دوز عصاره کاهش پیدا می کند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که این عصاره موجب ایجاد آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده در سلول های سرطانی می شود و می تواند پیشرفت چرخه سلولی را تنظیم کند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ بنظر می رسد عصاره اتیل استاتی هسته زردآلو می تواند منجر به کاهش تکثیر رده های سلولی Nalm-6 و KG-1 احیانا بوسیله تنظیم چرخه سلولی شود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند که در این مطالعه سنجش فعالیت آنزیمی caspase3 و آنالیز وسترن بلات برای پروتئین های Bcl2 و Bax به سبب عدم دسترسی به کیت و هزینه های بالا انجام نشده است.

این مطالعه بر روی سلول های سرطانی انجام شده و بررسی های بیشتری برای تایید نتایج این مطالعه نیاز است.

در انجام این تحقیق شیوا مصدق منشادی، فاطمه نادعلی و محمدرضا شمس اردکانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «خاصیت ضد توموری عصاره هسته زردآلو بر لوسمی های حاد بوسیله تنظیم چرخه سلولی» در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/13
11:48:37
0.0 /5
545
تگها: پزشكی , پژوهش
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی