آجاک - acak آینده پژوهی

آغاز تزریق واكسن اسپایكوژن به داوطلبان فاز دوم

آغاز تزریق واكسن اسپایكوژن به داوطلبان فاز دوم

به گزارش آجاک محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی - استرالیایی ˮاسپایکوژنˮ اظهار داشت: تزریق واکسن ایرانی و استرالیایی کرونا از روز گذشته شروع شد و مقرر است ۴۰۰ داوطلب تا آخر تیرماه این واکسن را در فاز دوم دریافت نمایند.


دکتر پیام طبرسی مدیر بخش عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اضافه کرد: فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن در استرالیا شروع شد و فازهای دوم و سوم آن در ایران انجام می شود.
وی به تعداد داوطلبان مرحله دوم آزمایش انسانی این واکسن اشاره نمود و عنوان کرد: در فاز دوم آزمایش انسانی این واکسن که از روز گذشته آغاز شد، ۴۰۰ داوطلب حضور دارند که دو سوم آنان واکسن اصلی و بقیه هم واکسن نما را دریافت می کنند.
متخصص بیماری های عفونی، تعداد دوزهای تزریقی واکسن اسپایکوژن را ۲ دوز اعلام نمود و اظهار داشت: این دوزها به فاصله ۳ هفته به داوطلبان این طرح مطالعاتی تزریق خواهد شد.
محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی استرالیایی " اسپایکوژن" پیش بینی نمود که فاز دوم این طرح مطالعاتی آخر تیرماه سال جاری به پایان برسد.
طبرسی نتایج فاز اول تست بالینی این واکسن را خوب ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم هرچه سریع تر کار مطالعات این واکسن به پاین برسد و در اختیار مردم قرار گیرد.
مردم از تزریق واکسن کرونا نترسند
وی به اجرای طرح واکسیناسیون عمومی در کشور با واکسن های وارداتی اشاره و به مردم سفارش کرد که از تزریق واکسن کرونا نترسید و برپایه اولویت سند مالی واکسیناسیون کووید ۱۹ مبادرت به تزریق واکسن کنند.
محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن اسپایکوژن تصریح کرد که هرچند با تزریق دوز اول واکسن کرونا تا حدی ایمنی در افراد ایجاد می شود اما مردم حتما دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کنند.
طبرسی همچنبن اظهار داشت: برپایه سند ملی واکسیناسیون کرونا، تزریق واکسن به برخی گروه ها همچون سالمندان در حال انجام می باشد و این گروه حتما مبادرت به تزریق واکسن کرونا کنند.
به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت چند روز پیش مجوز انجام مطالعه فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن استرالیایی ایرانی را برای شرکت سیناژن صادر کرد.
اسپایکوژن از دسته واکسن های Subunit از نوع پروتئین نوترکیب است. پروتئین ساخته شده، مشابه پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV-۲ است، این پروتئین ها که با روش های مهندسی ژنتیک و توسط سلول های خاصی تولید، خالص سازی و آماده استفاده می شود.
با احتساب این واکسن، پنج مجموعه موفق به دریافت کد اخلاق و ورود به فاز مطالعات بالینی شده اند. سیناژن نخستین تولید کننده واکسن کرونا در بخش خصوصی است و پیش از آن، ستاد اجرایی فرمان امام، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، انستیتو پاستور ایران و وزارت دفاع وارد طرح مطالعاتی واکسن کرونا شدند.منبع:

1400/03/10
22:48:44
0.0 /5
569
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی