آجاک - acak آینده پژوهی

نقش آفرینی پارك های علم و فناوری در توسعه همكاریهای فناورانه

نقش آفرینی پارك های علم و فناوری در توسعه همكاریهای فناورانه

به گزارش آجاک رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی ریاست جمهوری، با بیان ضرورت تقویت همکاری ها در حوزه های فناورانه، بر نقش پارک های علم و فناوری در این حوزه تاکید نمود.


به گزارش روز جمعه روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی ریاست جمهوری، دکتر علی وحدت در اختتامیه نخستین کنفرانس ملی انجمن علمی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران اظهار داشت: پارک ها در هر استانی که شکل گرفته مرکز رجوع هسته های فناور بوده است؛ بر این اساس پارک ها باید کاری کنند که محور شبکه سازی بین تمامی اجزای اکوسیستم در منطقه شوند و جایگاه خویش را ارتقا دهند. به عبارت دیگر فعالان اکوسیستم با محوریت پارک ها بتوانند تشریک مساعی کرده و اثربخشی فعالیت خویش را بالا برند.
وی وحدت تشکیل انجمن بعنوان نهاد صنفی غیردولتی را دستاورد خوبی برای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانست و اضافه کرد: پارک های علم و فناوری و مراکز رشد سبب شدند که صاحبان ایده و فناوری از جهات مختلف مورد حمایت قرار گیرند؛ بر این اساس انجمن می تواند باعث تشریک مساعی، تبادل تجربیات، هماهنگی و اتحاد بین پارک های علم و فناوری و مراکز رشد شود که امر مبارکی است.
وحدت افزود: غیردولتی بودن انجمن می تواند باعث هم صدایی بین پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و هم حرکت غیرسیاسی و صنفی در جهت هدف اصلی یعنی توسعه فناوری در کشور شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بر ضرورت بهره گیری از تجربیات مدیران پیشین پارک های علم و فناوری تصریح کرد و اظهار داشت: فعالان با تجربه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد که امروز در راس تصمیم گیری نیستند تجربیاتی دارند که انجمن می تواند از ظرفیت آنها و تجربیاتشان برای پیگیری امور، رفع نیاز قانونی و تعامل با دستگاه ها، دولت، مجلس و بخش های دیگر استفاده نماید.
وحدت در ادامه برای شتاب در رشد و توسعه اجزای این اکوسیستم چند پیشنهاد بیان کرد و اظهار داشت: پارک های علم و فناوری و مراکز رشد باید چند محور مانند نگاه به حوزه های جدید فناوری، ارتقای جایگاه و شبکه سازی تمام اجزای اکوسیستم در استان، عدم ورود به رقابت با بخش خصوصی و مردمی سازی را مدنظر داشته باشند.
وی افزود: زمانی صحبت از توسعه تکنولوژی در یک استان کار سختی بود، بر همین مبنا دولت راسا در چارچوب پارک های علم و فناوری ورود کرد اما امروز شرکتهای مختلف فناوری و خصوصی در استان ها شکل گرفته اند، اما نباید با دید رقیب به این مجموعه ها نگاه کرد و پارک ها و مراکز رشد نباید به رقابت با بخش خصوصی وارد شوند و شبکه سازی و بکارگرفتن اجزای زیست بوم و عدم رقابت با بخش خصوصی را سرلوحه کار خود قرار دهند و بهتر است نقش هماهنگی و تنظیم گری داشته باشند. همینطور باید مرزها با مردم برداشته شود و پارک ها بیشتر از گذشته در زمینه عمومی سازی فناوری تلاش کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح نظام تأمین مالی زیست بوم نوآوری کشور پرداخت و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی مطابق قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، متولی پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان است و همراه با توسعه زیست بوم نوآوری در کشور، نظام تأمین مالی نوآوری را تقویت کرده است. در نظام تأمین مالی اکوسیستم نوآوری، صندوق های پژوهش و فناوری، بانکهای کشور و سازمان بورس اوراق بهادار با سرویسهای متنوع، ما را همراهی می کنند.
وحدت تصریح کرد: توسعه همکاری ها میان صندوق نوآوری، انجمن پارک های علم و فناوری و مراکز رشد بعنوان دو بال توسعه شرکتهای دانش بنیان و فناور، در سالهای آینده سبب رشد و تجربه بیشتر در این عرصه خواهد شد.
صندوق نوآوری به صورت خاص از فناوری های انقلاب دیجیتال حمایت می کند.
همچنین دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پنل «فرصت ها و چالش های ایران در عصر انقلاب چهارم صنعتی» کنفرانس ملی انجمن علمی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران، دورنمای انقلاب دیجیتال در ایران را بررسی کرد و اظهار داشت: در راه تحول دیجیتال مانند هر تحول دیگری، نظم موجود تغییر کرده و منافع برخی تحت الشعاع قرار می گیرد و مقاومت صنعت در انقلاب دیجیتال هم به علت به خطر افتادن نظم و منافع آنها است. نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، تعدیل و مدیریت مقاومت صنعت در مقابل تحولات انقلاب دیجیتال است.
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت خاص از فناوری های انقلاب دیجیتال مانند خدمت بلاعوض گرنت، حمایت می کند. نسل خوب انقلاب دیجیتال زاییده اتصال شرکتهای کوچک به شرکتهای بزرگ است که صندوق نوآوری از ظرفیت های مختلفی مانند برگزاری رویداد بهره برده تا شرکت کوچک را به بازار معرفی نماید. پس از اتصال هم با تأمین مالی مانند سرمایه در گردش، تسهیلات لیزینگ و همینطور خدمت بلاعوض استاندارد برای ایجاد تناسب استانداردی شرکت با نیاز صنعت و همینطور خدمت مالکیت فکری برای در امان نگه داشتن دارایی های فکری شرکت ها، حمایت های خویش را ادامه می دهد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در صندوق تلاش داریم که اتصال را برقرار کرده و با ابزارهای مالی کمک می نماییم که همراهی سهل تر شکل بگیرد. برخی فکر می کنند جامعه ما گرفتار فناوری هراسی است در حالیکه برعکس جامعه ما و تحصیل کردگان آن عطش به فناوری های پیشرفته دارند و تلاش می نماییم در صندوق نوآوری همپای دنیا حرکت نماییم.منبع:

1400/03/08
11:37:35
0.0 /5
813
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی