آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

وضعیت سواد سلامت جنسی در میان زنان ایرانی

وضعیت سواد سلامت جنسی در میان زنان ایرانی

آجاک: نتایج یک مطالعه حاکی از این است که متغیرهای وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات، مدت زمان ازدواج، تعداد رابطه جنسی در هفته و سواد سلامت جنسی، از عوامل موثر بر عملکرد جنسی زنان هستند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سلامت جنسی از عوامل اساسی و مهم در پایداری زندگی زناشویی است و روابط مطلوب جنسی بعنوان یکی از مهم ترین عوامل خوشبختی زوجین و کیفیت خوب زندگی، شناخته می شود. همین طور روابط مطلوب جنسی تأثیر مثبتی بر فرد دارد و اعتماد به نفس و روابط افراد را بهبود می بخشد.

سواد سلامت جنسی به طیفی از سواد در زمینه سلامت جنسی گفته می شود که شامل حیطه های مختلف همچون تکامل جنسیتی و جنسی، بلوغ، بارداری، روش های پیش گیری از بارداری، حاملگی ناخواسته، بیماریهای منتقل شونده از راه جنسی، توسعه مهارت هــای مدیریت روابط جنسی همچون مذاکره در مورد کیفیت روابـط جنسـی، ترجیحات و اجبارهای جنسی و ابعاد مثبت و رمانتیک روابط جنسی است. در پژوهش هایی که در حوزه سلامت جنسی در ایران انجام شده، مشخص شده است که میزان اختلالات عملکرد جنسی در زنان و مردان ایرانی به نسبت بالا است.

عملکرد جنسی طبیعی قسمتی از سـلامت جنسی و روانی زنان شمرده می شود و تغییرات عملکردهای جنسی بنا به دلیلهای مختلف می تواند مشکلات عاطفی و ارتباط بین فردی بوجود آورد و این مسأله می تواند بر دیگر عملکردهای زنان تأثیر گذارد. بررسی ها نشان داده که در ایران مطالعه ای در ارتباط با سواد سلامت جنسی صورت نگرفته است و نیاز به مطالعه نقش سواد سلامت جنسی و کیفیت زندگی جنسی و عملکرد جنسی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه و بهبود روابط بین فردی، خصوصاً در زنان، احساس می شود. بنا بر این پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام یک پروژه تحقیقاتی ارتباط بین سواد سلامت جنسی با عملکرد جنسی در زنان را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این بررسی نشان داد که متغیرهای وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات، مدت زمان ازدواج، تعداد رابطه جنسی در هفته و سواد سلامت جنسی از عوامل موثر بر عملکرد جنسی زنان بودند. همین طور میانگین (انحراف معیار) نمره سواد سلامت جنسی زنان شرکت کننده در سطح مطلوبی قرار داشت. ضمنا در بین ابعاد چهارگانه سواد سلامت جنسی، بُعد خواندن و درک کردن، بیشترین میانگین نمره و بُعد کاربرد اطلاعات سلامت، کمترین میانگین نمره را به خود اختصاص داده بودند. پژوهشگران این مطالعه می گویند: در طراحی و اجرای برنامه ­های آموزشی جهت ارتقای عملکرد جنسی، به این زنان توجه بیشتری شود.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی ارتباط بین سواد سلامت جنسی باکیفیت زندگی جنسی و عملکرد جنسی زنان مراجعه کننده به مراکز سلامت جامع شهر قزوین درسال 1399» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و لیلا دهقانکار، فاطمه سمیعی سیبنی، رحمان پناهی، مرضیه خاتونی، سمیه فلاح، فرنوش معافی و محمد عنبری؛ از دانشگاه علوم پزشکی قزوین در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/03/05
11:27:35
0.0 /5
576
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی