آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشـگاه علوم غدد و متابولیسم منتشر كرد

راهنمای بالینی دیابت

راهنمای بالینی دیابت

آجاک: نسخه به روز و بومی راهنمای بالینی دیابت برمبنای چار چوب کلی ارائه خدمت به بیماران دیابتی توسط پژوهشـگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهـران منتشر گردید.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دیابت بعنوان شایع ­ترین بیماری متابولیک مزمن، روند رو به رشد سریعی در جهان و ایران دارد به شکلی که پیش بینی می­ شود تعداد بیماران دیابتی در سال 2045 در ایران به بالای 7.9میلیون نفر افزایش یابد. در این میان توجه به طبابت مبتنی بر شواهد و استفاده از راهنماهای بالینی، علاوه بر ارتقای کیفیت ارائه خدمات، کاهش هزینه ها و حفظ رضایت مندی بیماران، می ­تواند در کنترل سریع تر و مطلوب تر بیماری و پیش گیری از پیدایش و پیشرفت عوارض آن مؤثر باشد.
باتوجه به لزوم ارائه راهکارهای بالینی مناسب جهت پیشگیری، مراقبت، کنترل و درمان دیابت، راهنمای بالینی دیابت برمبنای چارچوب کلی ارائه خدمت به بیماران دیابتی با نگاهی ملی، زیر نظر دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و از طرف مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، با همکاری معاونت­ های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شبکه تحقیقات دیابت کشور تهیه و تدوین شده است و در گردآوری آن کمیته ای متشکل از متخصصان غدد، پزشکان عمومی، متخصصین تغذیه، داروسازان، دندان پزشکان، روان پزشکان، کارشناسان آموزش دیابت و پرستاران مشارکت کرده اند.
این دستورالعمل ابتدا بصورت 13 جلد جداگانه در سال 1384 با همکاری گروهی از اساتید غدد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و شبکه ملی تحقیقات دیابت تهیه شد. در ویرایش دوم در سال 1387 بعد از بازبینی بصورت یک کتاب 13 فصلی چاپ شد. در سال 1393 ویرایش سوم این دستورالعمل تحت عنوان «راهنمای بالینی دیابت ویژه پزشکان عمومی و پزشکان خانواده، تیم ارائه خدمات به بیماران دیابتی» تهیه و تدوین شد.
بمنظور تدوین ویرایش جدید این مستند، جستجوی دستی و الکترونیک راهنماهای بالینی و مقالات در رابطه با پیشگیری، تشخیص و درمان دیابت از وب سایت­های معتبر صورت گرفته است، سپس با ارزیابی نقادانه محتوای کلیه راهنماهای استخراج شده و بعد از تدوین توصیه­ های صریح و مبتنی بر شواهد سعی شده است که جهت بررسی سفارش های راهنما و بومی ‏‏سازی آن، مطالعات انجام شده در ایران همراه با نظرات اساتید و گروه ­های مختلف ذی نفع از سراسر کشور موردتوجه قرار گیرد.
این مجموعه هر ساله برمبنای مطالعات و گایدلاین­ های جدید در زمینه دیابت بازبینی و به روز شده و خطاهای احتمالی مرتفع می ­شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در راهنمای مورد اشاره مباحثی در رابطه با تشخیص، پیشگیری و مراقبت از دیابت، تغذیه، آموزش، مصرف انسولین، درمان دارویی خوراکی، کنترل دیس لیپیدمی، درمان فشار خون بالا، مصرف آنتی پلاکت ها در دیابت، واکسیناسیون، درمان هیپوگلیسمی، پیشگیری و درمان عوارض دیابت، تشخیص و درمان دیابت بارداری، روزه داری، بیماریهای دهان و پروتکل ارجاع بیماران دیابتی جهت بررسی مسائل روان شناختی ارائه شده است.
علاقه مندان برای دریافت نسخه الکترونیک این راهنما به لینک زیر مراجعه کنند:
راهنمای بالینی دیابت برمبنای چار چوب کلی ارائه خدمت به بیماران دیابتی
منبع:

1400/02/31
13:11:35
0.0 /5
690
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی