آجاک - acak آینده پژوهی

توسعه هوانوردی بالگردهای ساخت ایران را در آسمان به پرواز در می آورد

توسعه هوانوردی بالگردهای ساخت ایران را در آسمان به پرواز در می آورد

آجاک: هوانوردی عمومی، صنعتی کاربردی است که گسترش زیرساخت های آن به یکی از ماموریت های مهم معاونت علمی و فناوری بدل شده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت ماموریتی ویژه برای توسعه بالگردهای متوسط در کشور تعریف کرده است تا بواسطه استفاده از توان و تخصص شرکت های دانش بنیان و خلاق به این کار شتاب داده و مسیری مطمئن برای آن مشخص نماید.
در واقع مهم ترین حوزه فعالیت این ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته به بخش فناوری های فضایی و هوایی مربوط می شود و در همین راستا نیز تامین قطعات بالگردهای متوسط پیستونی به یکی از اولویت های ستاد تبدیل گشته است. چونکه استفاده از بالگرد پیستونی بمنظور رفع نیازهای کاربران عمومی و نهادها اهمیت ویژه ای دارد.
بالگردهای متوسط همچون بالگردهای با کاربری غیرنظامی هستند که برای آموزش، گشت زنی و استفاده در حوادث و ماموریت های سازمانی مانند هلال احمر هستند و به سبب ساخت با مواد کامپوزیتی بسیار سبک تر از بالگردهای موجود در کشور است و از این جهت در رده بالگردهای سبک قرار می گیرد.
بالگردها همیشه نقشی موثر در حوزه نظامی و غیرنظامی دارند چونکه قادر هستند در هر لحظه و با ایجاد یک پل هوایی نیازهای موجود را برطرف کنند.
به همین دلیل کشورهای مختلف روی ساخت انواع بالگردها سرمایه گذاری کردند که در نتیجه آن بالگردهای ترابری و نظامی ساخته شدند و هم اکنون نیز همچون برنامه های ستاد توسعه فناوری های فضایی در این عرصه توسعه بالگرد پیستونی است.
این نوع از بالگردها به سبب کوچک بودن، مصرف سوخت پایین و هزینه تمام شده خیلی کم نسبت به بالگردهای موتور توربینی از جایگاه خاصی برای انجام ماموریت های امداد اورژانس و بازرسی تاسیسات حیاتی و غیره برخوردار می باشند.
استفاده از موتور رفت و برگشتی سبب سادگی تعمیرپذیری و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری بالگردهای پیستونی شده است.
به همین دلیل یکی از مهم ترین اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ضمن این چند سال توسعه این نوع از بالگردهای کاربردی و راهبردی در صنعت هوایی و هوانوردی است.منبع:

1400/02/28
21:48:45
0.0 /5
688
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی