آجاک - acak آینده پژوهی

واكسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟!

واكسن چینی سینوفارم بزنیم یا نه؟!

آجاک: پژوهشگران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 معتقدند که باتوجه به تفاوت واکسن سینوفارم چین با واکسن های دیگر از نظر پلتفورم استفاده شده (ویروس غیرفعال)، استفاده از این واکسن می تواند منع مصرف کم تری داشته باشد. این واکسن یکی از واکسن های پرمصرف در دنیا است. باتوجه به اینکه در وضعیت فعلی بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن کووید-19 است، در صورت دسترسی به واکسن سینوفارم و قرار گرفتن در گروه های دارای اولویت واکسن، در استفاده از آن تردید نشود.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، اکنون مهم ترین و موثرترین شیوه کنترل و مبارزه با کووید-۱۹ در دنیا، استفاده از واکسن است. واکسن هایی که برای جلوگیری از بیماری کووید-۱۹ استفاده می شوند کمک می کنند که سیستم ایمنی بدن ما این ویروس را تشخیص داده و در صورت قرار گرفتن در معرض آن، آمادگی لازم را برای مبارزه، جلوگیری از بیماری زایی و یا مبتلاشدن به فرم های شدید بیماری داشته باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تا تاریخ ۱۰ می ۲۰۲۱ تعداد ۱۲۵ کارآزمایی بالینی واکسن در حال انجام می باشد که شامل ۷۷ کارآزمایی در فازهای یک و دو و ۳۳ کارآزمایی در فاز سه است. تا حالا تعداد هشت واکسن جهت استفاده کامل و تزریق، تاییدیه دریافت کرده اند و ۱۵ واکسن دیگر نیز حداقل توسط یک کشور تایید شده اند.
با توجه به این مساله پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ شواهد علمی در رابطه با واکسن سینوفارم را مورد بررسی قرار دادند.

واکسن «سینوفارم» توسط کشور چین تولید شده و به بازار عرضه شده است. در اوایل سال ۲۰۲۰ موسسه زیستی بیجینگ و شرکت دولتی سینوفارم چین مبادرت به تولید واکسن کووید-۱۹ به نام BBIBP-CorV کردند. در ماه ژوئن همین سال پژوهشگران گزارش کردند که این واکسن نتایج امیدوارکننده ای در میمون های به وجود می آورد. پس از آن نتایج کارآزمایی های بالینی فاز یک و دو نیز نشان داد که واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ایجاد نمی کند و این در حالیست که در افراد دریافت کننده واکسن آنتی بادی مقابل کووید-۱۹ ایجاد می شود. در ماه جولای نیز کارآزمایی بالینی فاز سه در امارات متحده عربی، مراکش و پرو شروع شد و در نهایت در ماه می ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی بهداشت تاییدیه دریافت کرد.

در تاریخ ۲۹ ژانویه مجارستان بعنوان نخستین کشور اروپایی استفاده از این واکسن را مجاز دانست و اعلام نمود که از واکسن چینی استفاده می نماید و هم اکنون بیش از ۴۰ کشور مجوز استفاده اضطراری از واکسن سینوفارم را صادر کرده اند.

واکسن سینوفارم از نوع واکسن غیرفعال شده ویروس کووید-۱۹ است. برای ساخت آن ابتدا ویروس بر روی کشت سلولی (Vero Cell) تکثیر شده و بعد از غیر فعال سازی ویروس و عملیات تغلیظ و خالص سازی، با بهره گیری از ادجوانت آلومینیوم به شکل مایع واکسن تبدیل گشته است.

واکسن سینوفارم چین دو نوع است. یکی از واکسن ها در پکن و نوع دیگر آن در ووهان تولید و ارزیابی می شوند. از آن جایی که در ایران واکسن سینوفارم پکن وارد شده است. گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ در مورد واکسن سینوفارم پکن است.

کاربرد واکسن سینوفارم در گروه های سنی

این واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال به کار می آید. بااینکه در بروشور واکسن ذکر شده است که برای گروه های بالاتر از ۱۸ سال قابل استفاده می باشد، اما باتوجه به محدود بودن حجم نمونه در سالمندان در نتایج کارآزمایی اولیه منتشرشده در ابتدا و تا زمان دریافت اطلاعات تکمیلی، سفارش به استفاده این واکسن در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال شده بود. ولی حالا در همه گروه های سنی بالای ۱۸ سال استفاده می شود.

عوارض جانبی واکسن سینوفارم

در مطالعات بالینی، عوارض شدید با این واکسن گزارش نشده است. شایع ترین عارضه، درد در محل تزریق بوده است که بالاتر از ۱۰ درصد گیرندگان واکسن این علائم را نشان داده اند و در کل بین یک تا ۱۰ درصد از گیرندگان واکسن نیز سایر علائم مانند تب موقت، احساس ضعف، سردرد، اسهال، قرمزی، سفتی، تورم و خارش محل تزریق داشتند. راش جلدی در محل تزریق، تهوع و استفراغ، خارش در محل های غیر از تزریق، درد عضلانی، درد مفاصل، خواب آلودگی و گیجی از عوارض ناشایع پس از تزریق واکسن بوده است که حدودا بین یک در هزار تا یک درصد گیرندگان واکسن را شامل شده است.

موارد منع دریافت واکسن سینوفارم

- اشخاصی که سابقه آلرژی به این واکسن و یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده آنرا دارند؛

- اشخاصی که سابقه واکنش های افزایش حساسیتی (Hypersensitivity) و یا بیماریهای مزمن شدید دارند؛

- اشخاصی که گرفتار بیماری حاد متوسط تا شدید با یا بدون تب هستند تا زمان بهبودی ممنوعیت مصرف دارند و

- دوران حاملگی و شیردهی

هشدارهای اختصاصی

- تزریق داخل عروقی واکسن اکیدا ممنوع است

- هنگام تزریق واکسن باید داروهای درمان آنافیلاکسی مانند اپی نفرین برای درمان واقعه احتمالی در دسترس باشند

- افراد دریافت کننده واکسن باید تا ۳۰ دقیقه پس از تزریق در دسترس بوده و در مرکز تزریق کننده بمانند.

موارد احتیاط در مصرف

- در صورت وجود اختلالات انعقادی و یا کاهش پلاکت های خون به سبب خطر خون ریزی محل تزریق، باید احتیاط شود.

- در افراد با ضعف سیستم ایمنی و یا افراد دریافت کننده داروهای تضعیف سیستم ایمنی (مانند بیماران مبتلا به سرطانی که در حال دریافت شیمی درمانی هستند) ممکنست پاسخ سیستم ایمنی به واکسن کم شود. در این شرایط اگر امکان محافظت فرد با سایر روش های پیشگیری وجود دارد، می توان واکسیناسیون را تا آخر دوره مصرف داروها به تعویق انداخت. در افرادی با ضعف مزمن سیستم ایمنی، واکسیناسیون سفارش می شود، گرچه ممکنست پاسخ ایمنی کم تر باشد.

- در موارد صرع کنترل نشده و یا بیماریهای عصبی پیش رونده و افرادی که سابقه مبتلاشدن به «گیلن باره» داشته اند، حتما نظر پزشک معالج قبل از دریافت واکسن پرسش شود.

- در مورد تداخل دارویی با سایر داروها هنوز مطالعات معتبر انجام نشده است

بررسی اثربخشی واکسن سینوفارم در مقابل واریانت های کووید-۱۹ نشان داده است که این واکسن در مقابل واریانت انگلیس (B.1.1.7) موثر است. در مقابل واریانت آفریقای جنوبی (B.1.351) تا حدودی موثر است و این واریانت حدود ۲.۵ تا ۳.۳ برابر مقاوم تر از ویروس اصلی نسبت به واکسن است. درباب اثربخشی واکسن سینوفارم در مقابل واریانت هند (B.1.617) هم اکنون هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهند واکسن های تاییدشده مقابل آن موثر نیستند.

پژوهشگران معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ در گزاره برگ «واکسن سینوفارم» عنوان کرده اند که این واکسن یکی از واکسن های مصرفی در کشور ایران است و باتوجه به تفاوت آن با واکسن های دیگر از نظر پلتفورم استفاده شده (ویروس غیرفعال)، می تواند منع مصرف کم تری داشته باشد. تعداد زیاد کشورهای مصرف کننده و استفاده زیاد از این واکسن، آنرا تبدیل به یکی از واکسن های پرمصرف در دنیا کرده است. با استناد به اینکه بهترین واکسن در وضعیت فعلی، در دسترس ترین واکسن کووید-۱۹ است، استفاده از این واکسن سفارش می شود. در نهایت سفارش می شود که در صورت دسترسی به آن و قرار گرفتن در گروه های دارای اولویت واکسن، در استفاده از آن تردید نشود.

برای مشاهده جزییات تحقیقات انجام شده و کارآزمایی های بالینی واکسن سینوفارم، گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:

گزاره برگ واکسن سینوفارم (Sinopharm (Beijing)، BBIMP-CorV)

منبع:

1400/02/28
14:03:18
0.0 /5
604
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی