آجاک - acak آینده پژوهی

افراد گرفتار آپنه تنفسی خواب چه مشكلاتی دارند؟

افراد گرفتار آپنه تنفسی خواب چه مشكلاتی دارند؟

به گزارش آجاک بررسی های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشان داد که عمده بیماران گرفتار آپنه تنفسی خواب علاوه بر شکایات شایعی مثل خروپف، پرخوابی یا کم خوابی، مشکلات دیگری مثل فشارخون بالا، سردرد صبحگاهی و اختلالات خلقی و اضطرابی هم دارند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آپنه انسدادی یا وقفه تنفسی در خواب شیوع بالایی دارد و این اختلال به علت تأثیر بر کیفیت خواب مبتلایان و هم افت مکرر اکسیژن شریانی می تواند منجر به نتایج ناگواری شود.
همچون این پیامدها میتوان به سندرم متابولیک، بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی، علایم و نشانه های روانپزشکی مثل افسردگی و اضطراب، افزایش خطاهای روزانه و هم تصادفات رانندگی اشاره نمود.
این بیماران امکان دارد با طیف متنوعی از علایم و نشانه های بالینی مانند خروپف، سردردهای صبحگاهی، کاهش تمرکز و بدخوابی شبانه به کلینیک های خواب، برای آزمون تشخیصی ارجاع شوند. بر این اساس ثبت منظم داده های بالینی و فرابالینی بیماران مبتلا در تشخیص بموقع و کنترل این اختلالات نسبتا شایع اهمیت فراوانی دارد. اولین گام جمع آوری منظم و مداوم اطلاعات از جنبه های مختلف است.
در یک مطالعه ساختار خواب مبتلایان به آپنه انسدادی و سایر یافته های به دست آمده از مطالعات پلی سومنوگرافی (بررسی های زمان خواب) این بیماران به ثبت رسید. اختلالات خواب همراه دیگر علایم مثل حرکات دوره ای اندام در خواب با شیوع بالایی مشاهده و به ثبت رسید.
پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد کردند که جهت بررسی سیر مشکلات طبی این بیماران در طول زمان، مطالعات کوهورت صورت گیرد. همینطور در مورد شیوع این بیماری و اقدام برای تشخیص و درمان آپنه تنفسی در خواب، به مردم و سیاست گذاران بهداشتی اطلاع رسانی انجام گیرد.
این پروژه تحقیقاتی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است، با عنوان «طراحی واجرای رجیستری منطقه ای بیماری آپنه انسدادی خواب» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فریبرز رضایی طلب، مهنار امینی، هادی اسدپور، لحیا افشاری صالح، خلیل کیمیافر و علی طلایی در انجام آن مشارکت داشتند.1400/02/27
18:41:48
0.0 /5
676
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی