آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت ترانزیستورهایی با ابعاد كوچكتر از یك رشته دی ان ای

ساخت ترانزیستورهایی با ابعاد كوچكتر از یك رشته دی ان ای

به گزارش آجاک شرکت آی بی ام (IBM) نسل جدیدی از تراشه ها را رونمایی نمود که دارای کوچک ترین ترانزیستورهای ساخته شده در جهان است. این تکنولوژی جدید امکان تعبیه ۵۰ میلیارد ترانزیستور را در تراشه ای به اندازه یک ناخن فراهم می آورد.به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از ساینس دیلی، استاندارد فعلی صنعت نیمه رسانا تراشه هایی با ترانزیستورهای ۷ نانومتری هستند و بعضی از فناوری های پیشرفته مانند پردازنده های M۱ شرکت اپل به سمت استفاده از ترانزیستورهای ۵ نانومتری پیش می روند.

برخی از تراشه های در دست تحقیق و توسعه هم تا ۲.۵ نانو متر کوچک شده اند.

اما تراشه های جدید شرکت IBM از تمام این فناوری ها پیشی گرفته و ترانزیستورهایی را تولید کرده است که تنها ۲ نانومتر قطر دارند و از یک رشته دی ان ای هم نازکتر هستند.

در نتیجه این فناوری تعداد بسیار بیشتری از ترانزیستورها را درون یک تراشه جای داده و باعث افزایش قابل توجه توان پردازشی و کاهش توان مصرفی تراشه می شود.

شرکت IBM مدعی است کارآیی تراشه های جدید ۲ نانومتری تا ۴۵ درصد بالاتر از تراشه های ۷ نانومتری فعلی بوده و مصرف انرژی این تراشه ها ۷۵ درصد کمتر از فناوری های کنونی است.

بنابر این نسل جدید تراشه های IBM باعث افزایش کارآیی انواع تجهیزات الکترونیکی از تجهیزات خانگی گرفته تا اشیای هوشمند و وسایل نقلیه خودران می شود.

همچنین کاهش مصرف انرژی تراشه ها باعث کاهش قابل توجه کربن ساخته شده در مراکز داده شده و امکان افزایش مدت نگه داری شارژ در باتری گوشیهای هوشمند خواهد شد.منبع:

1400/02/22
12:44:25
0.0 /5
737
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی