آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران پژوهشكده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی پاسخ دادند؛

تاب آوری مردم ایران در دوران کرونا چقدر بود؟

تاب آوری مردم ایران در دوران کرونا چقدر بود؟

آجاک: پژوهشگران پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی با بررسی بیش از 20 هزار نفر از استانهای مختلف کشور عنوان کردند که بطور نسبی مردم ایران در دوران پاندمی کووید-19 از تاب آوری قابل قبولی برخوردار بودند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مفهوم «تاب آوری»؛ نوعی سازگاری مثبت در مقابل شرایط ناگوار است و تقویت آن در انسان ها به ویژه از زمان کودکی، می تواند سازگاری با شرایط مختلف و سلامت روان را بهبود ببخشد. این مفهوم، ظرفیتی برای مقاومت در مقابل استرس و فاجعه است و افراد و جوامعی که تاب آوری بیشتری دارند، می توانند حتی بعد از مصیبت های ویران گر به بازسازی زندگی خود بپردازند.

تاب آور بودن، به این معنا نیست که از این طریق فرد بتواند زندگی بدون تجربه استرس و درد داشته باشد؛ تاب آوری استرس را محدود نمی کند، مشکلات را پاک نمی کند، ولی به افراد قدرت می دهد تا با مشکلات مقابله سالم داشته باشند.

کووید-۱۹ فاجعه ای به وجود آورده و تاثیر عمیقی بر زندگی روزمره داشته است. شیوع جهانی این بیماری تا حالا موجب ابتلای بیش از ۵۰۰ میلیون نفر شده و بیش از ۶ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است. این بیماری علاوه بر مشکلات جسمی، موجب افزایش مشکلات در رابطه با سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی در سطح جهانی شده است.

در زمان همه گیری ویروس کرونا، خانواده ها فشارهای مختلفی را تجربه کردند، بنا بر این برای هرگونه راه حل کنترلی، تاب آوری ضرورت دارد. تحقیقات مختلف در ۲۰ سال قبل نشان داده که تاب آوری یک خاصیت چند بعدی است که عوامل مختلفی مانند زمان، سن، جنسیت، فرهنگ و... در آن موثر هستند.

پس از همه گیری کرونا، مطالعات مختلفی جهت بررسی تاب آوری مردم کشورهای مختلف انجام شده است. باتوجه به اینکه عوامل مختلفی بر میزان تاب آوری اثرگذار هستند، پژوهشگران با انجام یک مطالعه، وضعیت تاب آوری را در نقاط مختلف ایران بررسی کردند.

این مطالعه بصورت پیمایش در تمام استانهای کشور انجام شده است و در آن ۲۰ هزار و ۴۸۷ مرد و زن ۱۸ تا ۶۵ ساله مورد بررسی قرار گرفته اند. در این پژوهش، اطلاعات جمعیت شناختی شرکت کنندگان از قبیل سن، جنسیت، تحصیلات، شغل، وضعیت تاهل و سابقه مبتلاشدن به کووید-۱۹ جمع آوری شده، همین طور میزان تاب آوری شرکت کنندگان نیز با بهره گیری از مقیاس تاب آوری «کانر-دیویدسون» ارزیابی شده است.

میانگین سنی شرکت کنندگان در این تحقیق حدود ۴۱ سال بود و بیشتر آنها متاهل بودند. همین طور طبق ارزیابی های این پژوهش، میانگین نمره تاب آوری افراد حدود ۶.۱ (از ۸ نمره) بود و در مجموع تقریباً ۵۷ درصد از شرکت کنندگان، امتیازی برابر یا بالاتر از میانگین کسب کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که با افزایش سن و تحصیلات، تاب آوری نیز افزایش می یابد و از طرف دیگر وضعیت اشتغال در کاهش تاب آوری نقش دارد.

بر اساس این یافته ها؛ وضعیت شغلی برای افرادی که کار آنها در تماس با مردم بود، همچون عواملی است که بیشتر در جوانان وجود دارد و در سنین بالاتر تاثیری در میزان تاب آوری آنها ندارد. بنابراین، سن عاملی است که با تاب آوری رابطه مستقیم دارد. در افراد شاغل؛ افزایش ریسک مواجهه به سبب کاهش فاصله اجتماعی، استرس افراد بالا رفته و در نتیجه موجب کاهش تاب آوری می شود.

در این مطالعه تاثیر به سبب کاهش سوگیری و کنترل عوامل مخدوش کننده، سابقه مبتلاشدن به کرونا، در دو گروه مردان و زنان، بررسی و مشخص شد که زنان بعد از مبتلاشدن به کووید-۱۹ تاب آوری بیشتری را از خود نشان داده اند و مردان تاب آوری کمتری را گزارش کرده اند.

همچنین بعد از بررسی میزان تاب آوری به تفکیک زن و مرد؛ مشخص شد که در دو گروه، تحصیلات عالی تاب آوری را بیشتر می کند و وضعیت اشتغال نیز می تواند در میزان تاب آوری موثر باشد. بدین سبب در مردان وضعیت بیکاری با کاهش تاب آوری همراه بود و در زنان نیز زنان خانه دار تاب آوری کمتری داشتند.

در یکی از مطالعات پیشین عنوان شده که تاب آوری کمتر زنان خانه دار به سبب درگیر بودن آنها با برخی مشکلات مانند آموزش کودکان است. همین طور اینکه زنان خانه دار به عنوان یک کمک و همکار در مشکلات تمامی اعضای خانواده حضور دارند و می کوشند کیفیت زندگی خانواده خودرا بهبود بخشند.

یافته های این مطالعه بطور کلی نشان داد که بطور نسبی مردم ایران از تاب آوری قابل قبولی در دوران پاندمی کووید-۱۹ برخوردار بودند. همین طور مشخص شد که بطور کل تاب آوری ِبیشتر، با سن و تحصیلات بالاتر و تاب آوری کمتر، با وضعیت اشتغال ارتباط دارد.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای یافته های این تحقیق سفارش می کنند سیاست گذاران و مدیران به اقدامات پیشگیرانه و کنترلی برای کاهش استرس شغلی و آموزش و افزایش آگاهی افراد برای ارتقای تاب آوری، توجه نمایند.

در انجام این تحقیق علی منتظری، فرزانه مفتون، منصوره فرهنگ نیا و فاطمه نقی زاده موغاری؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سنجش سلامت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، به همراه مهدی رفیعی بهابادی از مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران جهاد دانشگاهی مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی میزان تاب آوری بزرگسالان ایرانی در طول همه گیری COVID-۱۹: یک مطالعه مبتنی بر جمعیت» در نشریه پایش زیر نظر پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.

منبع:

1401/05/14
00:59:37
0.0 /5
244
تگهای خبر: پژوهش , تجربه , تحقیقات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی